şükela:  tümü | bugün
 • “daha fazlasina sahip oldugunuzda daha mutlu olacaginizi dusunuyor olabilirsiniz ama sunu bilin ki dunyada bir yerlerde kendini butun isteklerinden arindirmis biri sizden daha mutlu.”

  epiktetos / kendisinin efendisi olamayan hic kimse ozgur degildir
 • "nasıl saat günün bir parçasıysa ben de öylece bütünün bir parçasıyım. saat gelir geçer, ben de gelir geçerim. görevim, elimde olanı yapmak ve üst yanına kulak asmamaktır. deniz yolculuğuna çıkarken gemiyi, kaptanı ve mevsimi seçerim. bu benim işimdir. yolda bir fırtına koparsa asla umursamam. bu benim işim değildir. kaptanı seçmek benim elimdedir, fırtınayla uğraşmaksa kaptanın elindedir. bilgelik, bizim olanı ve olmayanı bilmek ve ona göre davranmaktır."
 • "bir insanın bildiğini zannetiği bir şeyi, öğrenmesi imkansızdır.." *
  *
 • "senin huzursuzluğun başkalarıyla değil, kendi kendinle bağdaşamadığın içindir.." - epiktetos
 • "mutluluga giden tek yol vardir. bu, irademizin disindaki seyler yuzunden kaygilanmayi birakmaktir."

  epiktetos
 • - alışkanlıklar zıt alışkanlıklarla önlenir.

  - bana "ben sana zarar verebilirim, tekme atabilirim" dersen bil ki insana değil, eşek ve ata uygun bir özellikle ovunuyorsun.

  -bir düğünde nasıl yemek yeneceğini anlatma. ama nasıl yenmesi gerekirse öyle ye!

  - eğer öküzlerle domuzlar konuşabilseydi, yemden başka şey düşünenlerle alay ederlerdi.

  -yarin bambaşka bir insan olacağım diyorsun. niye bugünden başlamıyorsun? - epictetos
 • üstadın
  "eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız başkalarının sizin aptal yada deli olduğunu düşünmelerine aldırmayacaksınız"
  sözü benim için bir yaşam tarzı olmuştur
 • epiktetos 20 asır önce demiştir ki: “kader eninde sonunda günahlarımızın bedelini önümüze koyar. görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. ektiğini biçer. bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. önüne çıkan maddî manevi engellerin kendi günahlarından başka birşey olmadığını bilir.”
  düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile düşmanlarınızdan daha değerlidir. nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.
 • kölelikten filozofluğa uzanan bir yaşam öyküsü vardır.
  ms 55 yılında roma imparatorluğu'na bağlı bir şehir olan hierapolis'te bir devlet bakanının sarayında doğuştan bir köle olarak dünyaya gelmiştir epiktetos. sarayda doğmasının en büyük avantajı bir çok entelektüel ile birlikte büyümesi ve köleyken bile zamanının en önemli stoacı düşünürlerinden biri olan rufus'un öğrencisi olmasıydı.

  epiktetos genç yaşlarindayken, sahibi idam edildiğinde özgür kalmış fakat filozofların roma'da yaşamaktan men edilmesiyle nikopol'e göç etmiş ve orada felsefe okulu kurmuştur.

  epiktetos'un düşünceleri ve felsefesinin 1965 yıl sonrasına ulaşmasına sağlayan ise söylediği her şeyi kağıda dökmeyi amaç edinmiş öğrencisi flavius arrianus sayesinde olmuştur.

  felsefesi genel itibari ile insanın kendisini ve tanrısını bulması, huzura erişmesi ve seçimleri üzerinedir.

  epiktetos'un sözlerinin derlendiği `kendisinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir` kitabı şöyle başlar;

  " nedir insanlığın aradığı? nihai nokta nedir? para, sevmek, sevilmek...bütün bunları istemesinin tek bir sebebi yok mu? aslında mutluluğa ve huzura erişmeye çalışmıyor mu? peki mutluluk bir şeylere sahip olmakla mı gelir yoksa sahip olacak bir şey istememekle mi?

  şimdi kendinizi üzerinizde kıyafetleriniz, ayağınızda ayakkabılarınız, elinizde çantanız, cebinizde cüzdanınız, yağmurlu bir havaysa şemsiyeniz, belki tek elinizde arabanızın anahtarı ile hayal edin.

  ve şimdi bunları tek tek bıraktığınızı düşünün. anahtarı yakındaki bir masanın üzerine bırakın. şemsiyenizi koyun. cüzdanınızı cebinizden çıkarın. hala orada mı diye dönüp bakmayın bile. ılk kurtulmanız gereken endişe bu. sonra ceketinizi çıkarın, kıyafetleriniz, ayakkabılarınız. kat kat soyunun ve düşünün ki görünmeyen bir el hepsini aldı ve yok oldu. artık bir siz kaldınız, bir de düşünceleriniz..
 • öğrencisi arrianos tarafından kaleme alınan diatribai (sohbetler)'in 2.kitap 55.bölümünde , epiktetos, yine yalın ve doğru birşey söyler:

  "oynaşan şu köpek yavrularını görüyorsun. birbirleriyle gerçekten dost gibi görünüyorlar. küçük bir kemik at, o zaman gerçeği göreceksin. kardeşlerin, babaların ve çocukların dostlukları işte böyledir. ele geçirilmesi gereken bir servet, bir tarla ya da bir metres ortaya çıksın; ne baba, ne kardeş, ne çocuk kalır."