şükela:  tümü | bugün
 • siyasi bakımdan kendince tabuları yıkmaktadır. bireyci yaklaşımları bana göre doğru ama bu dönemlere bol gelir. çünkü çevresinin çıkarlarını, iktidarın çıkarlarını gözetmeksizin kendi düşüncelerini yazıp çizmiştir. kendi sözlerine biat etmeye çalışmıştır. bireysel mutluluk ve çıkarlar esastır. bende olsam her şeyden uzak kendi halime olmak isterdim.

  kendisiyle çeliştiğini düşündüğüm kısım, insan çıkarları amacıyla bireysel hazzından fedakarlık yaparak toplumu ortaya çıkarmıştır. çünkü toplumda karşılıklı hazlar ve yasalar söz konusu. bilge kişininde topluma ihtiyaç duymadan kendi halinde bireysel hazza sahip olabileceğini, topluma ihtiyaç duymadığını belirtmektedir. ayrıca insanlar arası ayrım söz konusu değildir. insanlar arası ayrım söz konusu değil ise, bilgeler kendilerini soyutlarlarsa siyasi katılım nasıl olacaktır? ya da topluma gerek kalır mı? topluma gerek kalmazsa siyasi hayvandan ne farkı kalacak? ya da toplum olduğu için mi siyasi hayvan? siyasi hayvan düşüncesine karşı ancak sadece bireysellik esas alınarak ne nasıl anlamlandırılır, ölçütü var mıdır, bunu okuyarak göreceğim artık.
 • mezar taşındaki ‘ben varsam, ölüm yok; ölüm varsa, ben yokum’ lafı felsefesinin özetidir. ölümden korkulacak bir şey yoktur.

  “doğumunuzdan önceki zamanı düşünün. var olmadığınız dönemi. annenizin karnında geçirdiğiniz haftaları, hatta anne-babanız için sadece bir ihtimal olduğunuz gebelik öncesi zamanı değil sadece, dünyaya gelmeden önceki trilyonlarca yılı... doğumunuzdan önceki onca bin yıl boyunca var olmamakla ilgili endişemiz yoktur. niye biri var olmadığı tüm o zamanı önemsesin ki?”
 • acaba epikur kadar felsefesi manipule edilmiş, ilgisiz ota boka referans edilmiş başka felsefeci var midir?
  yari ömrünü ekmek ve su ile geçirmiş epikuros’ un adina ithafen her bir elementi özel tedarik edilmiş şaşaalı sofralara epikuryen mutfak diyene mi kızarsın , minimalizmin atasinin adını kullanip, hayatını yiyip içip, harvurup harman savuran adam/ kadınların kendine hedonist demesine mi..
  “azdan mutluluk dogar “ düşüncesini sanırım ilk ortaya atan da epikuros’dur.

  kimileri ilk ateist dese de, epikuros’un reddettigi olimpos’ta yaşayıp gününü gün eden tanrılarilardir.
 • (bkz: epikouros)
 • mutluluk öğretmeni epikuros, insan gereksinimlerini doğru ve güzel bir biçimde üç sınıfa ayırdı.
  birinciler doğal ve zorunlu olanlardır: bunlar, karşılanmadıklarında acı çek meye neden olurlar. o halde bu sınıfa salt victus et amictus (beslenme ve giyinme} girer. bu gereksinimleri karşılamak kolaydır.

  ikinciler ise doğal ama zorunlu olmayanlardır: bu da cinsel doyum gereksinimidir; bu ge reksinimi doyurmak daha zordur.

  üçüncüler, ne doğal ne de zorunlu olanlardır: bunlar lüks, zenginlik, şatafat ve gösteriş gereksinimleridirler: sonsuzdurlar ve karşılanmaları çok zordur
  yaşam üzerine aforizmalar -a. schopenhuer