şükela:  tümü | bugün
172 entry daha
  • çocukluğumdan beri mücadele ettiğim hastalık. çocukluğumda ilk okul süresince, epilepsi tedavisi gördüm. bir yada iki defa tonik - klonik, bir iki defada absans nöbetleri geçirmişim. çocukluk dönemi epilepsilerinin, yetişkinlik dönemine göre iyileşme ihtimali daha yüksek. bende de durum bu şekilde sonlandı. ilk okul beşinci sınıftayken, hastalık tamamen yok oldu. o yıllardaki doktorum meral özmen aileme artık iyileştiğimi, herkes gibi sıradan bir insan olduğumu söylemişti. dediği doğru çıktı ve yaklaşık 10 yıl nöbet geçirmedim. ergenlik dönemlerine gelince iş biraz değişti. sabahlara kadar süren alkol alemlerine, uykusuzlukta eklenince hastalık bu sefer farklı bir versiyonuyla bana merhaba dedi. yeni rakibim miyoklonik nöbetlerdi. bu çeşidi, diğer nöbetlere göre hafif geçer. hatta uzun zaman doktora gitme ihtiyacı dahi hissetmedim. doktora gittiğimde, bunun çocukluk çağımdaki hastalıktan farklı olduğunu ve beynimin hassas oluşundan kaynaklandığını söyledi. artık ömür boyu ilaca bağımlıydım. alkol, uykusuzluk ve açlık bana yasaktı. bunlar benim sosyal hayatımın tamamına yakınını oluşturan olgular olduğundan, uzun bir süre içime kapandım. hayatla bağlarım bir iki arkadaşla edilen sohbetin ötesine geçmedi uzun yıllar. şimdi ise hayata tekrar sarıldım. yaklaşık 10 yılım oldukça yoğun bir iş temposunda geçti. kız arkadaşlarım, sevgililerim oldu. herkes gibi sevildim yada terk edildim. kısacası sizlerin yaşadığı pek çok şeyi yaşadım. sadece kendime daha fazla dikkat etmem gerekti o kadar.

aslında buraya kadar yazdıklarımın tamamı, epilepsi hastaları ve yakınları için. benim yaptığımı yapıp, hayattan sakın kopmayın. çünkü ben geçte olsa sosyal bir hayat yaşayabileceğimi, insanlara kendinizi ifade ederseniz, yanınızda olacaklarını öğrendim. kaybedilen öz güvenimi kazanmam için 30 yaşımı geçmem gerekti. söylemek istediğim şu; alabildiğin en iyi eğitimi al ve en iyi işte çalış. asla hastalığını gizleme. öncelikle sen kendine özürlü gibi davranma, gerisi gelecektir. iyileşmesi zor ve dirençli epilepsi hastaları içinse, allah acil şifalar versin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.
9 entry daha