şükela:  tümü | bugün
 • mitolojide prometheusün abisi. pandoranin kutusunu acan kisi.
  yunancada epi öneki sonra, metheus düsünen kisi demektir. epimetheus bir isi yaptiktan sonra "ben ne yaptim" diye düsünen kisi anlamina gelir ismi.
  (bkz: prometheus)
 • prometheus'un camurdan olusturdugu ve tanrilardan caldigi atesle can verdigi insandir. zeus kendisinden habersiz yaratilan insandan intikam almak amaciyla pandora adini verdigi bir disi yaratarak epimetheus'a dolayisiyla da erkek milletine musallat eder.
 • 4 kardeşin**** en aptalıdır, hatta zeus buna diğer kardeşleri gibi ağır cezalar vermek yerine direkt kullanıp* pandorayı yamamıştır...
  sonra da sıçtık zaten
  (bkz: pandoranın kutusu)
 • yunan mitolojisindeatlas, menoitios ve prometheus'un kardeşi, titan iapetos ve klymene'nin oğlu. epimetheus, iapetosoğulları'nın en akılsızı ve bu bakımdan prometheus'un tam karşıtıdır. zeus onu prometheus'a karşı kullanır: prometheus'u ve onunla birlikte, desteklediği insan soyunu yok etmek için yarattığı kadını epimetheus' a armağan olarak yollar, o da prometheus'un "zeus'tan armağan alma" dediğini unutur ve tanrıların özene bezene yarattıkları pandora'yı alır, onunla evlenir.
  epimetheus yunan mithlerindeki adem'in rolünü oynamasına rağmen ondan çok daha silik bir tip olarak ortaya çıkar. prometheus ve pandora'nın kişilikleri onu büsbütün gölgede bırakmıştır.
  pandora ve epimetheus'un bir de kızı olur; (bkz: pyrrha)
 • janus la ayni yolun yolcusu olan minik uydu. bu iki kafadar birbirlerine cok yaklastiklarinda, cekim gucleri hizlarini artirdigi icin, birbirlerinin yorungesine atlayip yorungelerini degis tokus yapiyorlarmis. ve bu olay her dort yilda bir tekrarlaniyormus.
 • ismi ingilizce'de "after-thought" anlamına gelen mitolojik karakter. kardeşi premetheus'unki ise "before-thought" anlamına gelir.
 • 119 km çapında doğal bir satürn uydusu.
 • hep sonradan gelir aklım başıma hep sonradan sonradan... ahmet kayanın bu şarkısını söyleyerek yürüdüğü rivayet edilen, prometheus'un gardaşı.
 • prometheus oldugunu iddia eden eski sevgilimin yunan mitolojisindeki abisi. sanirim paradoks bi paralel evrende yasiyo.
 • iapethos* atlas, prometheus ve epimetheus'un babası olan titandır.

  "ben birçok bakımdan phaidros'la beraberim, ama şunu kabul edemem: sevgi kronos'tan, iapetos'tan daha yaşlı olamaz." eflatun - symposion (agathon'un ağzından)

  "sarı metalin iğrenç para tadıyla birlikte maddiyatı ve tahılın adi görüntüsü, bu iki geri çevirişi de anlaşılır hale getiriyor - ama lapis'i* bulmanın bu kadar zor olmasının asıl sebebi de budur: o exilis'tir, çirkindir; caddeye ya da gübreliğe, yığınların içine atılır; her yerden toplanabilecek en yaygın şeydir. prometheus ve epimetheus'ta, aynı sebepten dolayı güngörmüşlerin tanımadığı spitteler'in* mücevheriyle ortak "sıradanlık" özelliğine sahiptir." carl gustav jung - rüyalar