• 1 aydan beri bir tane les paul standart'a sahip olduğum; koyu tonlarıyla beni benden alan, rahatlığıyla parmaklarımın dostu olan harikulade güzel gitar... bundan iyisi amerika'da gibson dır. ayrıca ağırlığı falan da bahane, gitarıyla sevişen adama o ağırlık vız gelir, omzunda hissetmez!

kesinlikle yan kuruluş gözüyle bakılmamalıdır - bu yapılacak en büyük yanlışlıklardan biri olur, çünkü epiphone resmen kendi karakteristiğiyle güzel ve kaliteli gitarlar üretmektedir. ha bir de kore olanları makbuldür.

-- 0 --

dört sene sonranın tecrübesiyle edit:

sevgili sözlük. seneler geçti, yaş kemale erdi. iş bu entry'i yazmış olduğum zamandan beri elime ne gitarlar geçti gitti.

esp'ler mi denemediğim kaldı, fender stratocaster'lar mı, jackson dinky'ler, ibanez rg ler, prestige'ler... gibson custom'mı?

vallahi 524866845365€ luk saçma sapan fiyatlı gibson custom'ı mümkünse profesyoneller (define: profesyonel) alsın. yani bildiğin profesyoneller, öyle barda çıkan çalan adamlar falan filan da değil. o gitar onlara layıktır. ama gel gör ki sözlük, gene nacizane görüşüm, benim düşük fiyatlı epiphone les paul standart'ımın o 23409275958€ luk custom gibsondan bir farkı yok - yani farkı var tabii de aslında yok. gene nerdeyse iki katına yaklaşan fiyatıyla gibson studio dan ise fazlası var.

bunca denediğim gitardan sonra gene kendi gitarım gibi karakterli bir gitar görmedim ben. hangi müziğin içine girse (metal, progressive, blues, jazz, ne bok istiyosanız) kendi karakterini koruyor bu gitar. de ki stratocaster gibi, de ki telecaster gibi, aynı şu nacizane boynu bükük epiphone'um da bu denli karakterli. seviyorum ben bu gitarı ekşi sözük. ben bu gitarı cidden seviyorum. iş bu, bu gitarı almayı düşünüp ekşi sözlük kurcalayan genç dostlarıma hiç şüphe duymadan (seçerek almak suretiyle) almalarını tavsiye ediyor, saygılarımı sunuyorum.

-- 0 --

bir önceki editten 7-8 ay sonra gelen yepisyeni edit: gibson ne lan? olm. ahahah!.. gibson ne? gibson'u bana bir tanımlayın gözünüzü seveyim! profesyonel adam gidip gibson mu alır? gitsin başka şey alsın! gibson diye gitar mı olur lan! o ne lan!
  • asla fender'in yan uretimi olan squier ya da "hesaplı jackson" olarak lanse edilen(en azından türkiye'de) sb dreams kadar dandik olmayan gitar markası...
  • amerikan fender strat çalan biri eline bir squier, hatta onu geçtim highway strat aldı mı attan inip eşeğe binmiş gibi hisseder.. benzeri washburn-lyon, jackson-sb dreams (hatta yamulmuyorsam en azından bir dönem için charvel), muhtemelen hamer-slamer gibi uzatılabilecek örnekler için geçerlidir.. gelin görün ki epiphone (eskiden nasıldı bilemem ama) artık öyle gitarlar yapıyor ki, sahibi olan kişinin "serçe'nin arkasına porsche'm bakımda, ondan bunu kullanıyorum" ezikliği göstermesinin gereksizliği bariz olup, bilakis gururla ve memnuniyetle kullanabileceği bir gitarı olduğunu bilmesini sağlamaktadır.. epiphone dot'uma ek olarak us strat ve çok şık bir crafter caz kasa kullanan biri olarak gönül rahatlığıyla diyebilirim ki fender'a zaman zaman, crafter'a ise genelde tercih ettiğim rahatlığa ve tonlara sahip bir gitar epiphone'um.. yan kuruluş diye bakılmayıp saygı görmeyi hak eden bir marka..
  • epiphone marka gitarların hangi yılda ve nerede üretildiğini öğrenmek için şu adresten seri numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

http://www.guitardaterproject.org/epiphone.aspx
  • izmirden 1903 senesinde amerikaya taşınmış bir yunanlı tarafından kurulmuş gitar firması. tabi o zamanlar banjo, mandolin, keman gibi aletler üretirmiş bu amcamız. gelgelelim, ikinci dünya savaşı sonrası zor durumda kalmış ve bir zamanlar rekabet ettiği gibson firması tarafından satın alınmıştır. yan sanayi diye hor görülmemelidir. fiyat/performans olarak gayet başarılı ürünlere sahiptir.
  • 1873 yılında izmir'de anastasios stathopoulos tarafından kurulmuş fakat osmanlı'da yunan göçmenlere yüklenen yüksek vergilerden dolayı burada tutunamayıp abd'ye taşınmış cümbüş/gitar üreticisi. daha önce dendiği gibi gibson'dan daha köklüdür.

hatta arttırıyorum, gitarları f/p açısından gibson'dan daha iyidir.
  • ilk gitarım epiphone lp 100dü. epiphonedan nefret etmeme neden olan bir gitardı. işçiliği çok kötüydü ve tel yüksekliği çalımı inanılmaz zorlaştırıyordu. bu yüzden epiphone gitarlara karşı bir ön yargım oluştu. yıllar sonra bir stüdyoda bana epiphone les paul standard kaldı. istemeye istemeye aldım elime ve şok oldum çünkü işçiliği, sesi her şeyi çok güzeldi. çoğu gitar markasını denedim, alt marka olanların içinde en başarılısı epiphonelar. fakat yaklaşık 850 liranın altında olan modelleri ''balon'' onu da söylemem lazım.
  • 1,5 senedir bir adet les paul custom plus ına sahip olduğum gitar markası.

work and travel ile alaska'ya gittiğimde almıştım. gitarın tonu tok ve genel olarak tatmin edici, kasa ve manyetik yapısı itibariyle bir strat'ın kırçıllı tonlarını almayı beklemiyoruz tabiki. les paul kasa gitarların kendine özgü ton karakteristiğini size yaşatan, tabiki gibson marka bir gitar kadar olamaz, her tür müziğe gidecek bir gitardır kendisi. aldığım yerde değişik modellerde (epiphone les paul standard plus, epiphone zakk wylde signature les paul custom, epiphone lp custom zakk wylde camo vs. ) birkaç tane epiphone vardı, custom plus'un tonunu kendime daha yakın buldum ve aldım. verdiğiniz paranın her kuruşuna değecek bir enstrümandır, zira gibsonların 3'te 1 , 4'te 1 fiyatına satıldığını düşünürsek fiyat/performans oranı gayet iyidir. gördüğüm tek kusuru bazen akort problemi olabiliyor, o da genelde üst eşikten kaynaklanıyor, telleri değiştirirken üst eşikte tellerin geçtiği küçük oyuklara biraz kurşun kalem sürerseniz bu problemde ortadan kalkacaktır.
    kısacası aldığınıza pişman olmayacağınız bir gitar, tabiki yinede kesinlikle deneyerek alınız, doğru bir amfi ile harikalar yaratabilirsiniz, çalma kısmı size kalmış.
  • artik ucuz gibson olmaktan öteye geçmis bir gibson alt markasidir.
  • 3 asgari ücret fiyatına ulaşmıştır. zamanında lise öğrencilerinin bayram harçlığıyla alabildiği gitarlar şimdi 3 asgari ücrete eşit. soran olurda ekonomi süper dersiniz.
hesabın var mı? giriş yap