şükela:  tümü | bugün
 • büyük britanya’nin resmi dini anglikanligin abd, kanada, avustralya gibi ingiliz göçmenlerin yerlestigi ülkelerdeki adi. abd’nin 38 eyaletinde faaliyetlerini sürdüren 2.3 milyon üyeli amerikan episkopal kilisesi, abd’nin, üye sayisi bakimindan en büyük 10. protestan kilisesi konumunda bulunuyor.

  episkopalciler, “ilerici” ve “genis görüslü” olmalari ile taniniyorlar:

  köktenci ve televanjelist* hareketlerden açikça farkli olarak episkopal kilisesinin sivil çalisanlari ve din adamlari, savasa karsi sürpriz sekilde liberal bir tavir içerisindeler. uluslararasi insan haklari ihlallerine, tavana vuran askeri harcamalara ve 1980’lerin basindan beri kamusal alani tarumar eden neo-liberal ekonomi politikalarina karsi seslerini yükseltmeye kesinlikle gönüllü bir tutum içindeler.

  öte yandan kadinlarin rahipligi konusunda da degisik tutum sergileyen episkopal kilisenin 1976’dan bu yana “kadin rahip”leri var. bunlardan “nedi” lakapli bavi edna rivera isimli, porto rico kökenli 1968 kusaginin “ikinci dalga feministler inden birisi 2005’in ocak’inda “piskopos” ilân edilmis.

  episkopaller diger anglikan kiliselerinin aksine son yillarda homoseksüellere karsi da giderek daha hosgörülü bir yaklasim sergiliyor. örnegin klise bu yaklasimin bir emsali niteliginde homoseksüel oldugunu açiklayan gene robinson adli rahibin 6 agustos 2003'de piskopos olarak atanmasini teyit etti.

  martin üçüncü cumasi yani ayin 18’inde new york'ta kadin imam “amina wadud” tarafindan kildirilan skandal nitelikli cuma namazina evsahipligi yapan da manhattan’daki s. john episkopal katedrali olmustu. koskoca new york’ta cuma namazi kilacak baska yer mi kalmadi, episkopal katedrali niye diye soracak olursaniz, basvurduklari üç cami, kadin imama yer açmayi reddetmis. cnn, bbc, the new york times vb. olmak üzere uluslararasi medyada genis yer alan olayda episkopal klisesinin de sansasyonun bir parçasi oldugu görülüyor.

  episkopaller bu tutumlariyla demokrat kesimin ilgisini çekmeyi amaçlarken, köktendinci kesimin özellikle evangelistlerin kara listesinde bas sirada bulunuyorlar.

  6 agustos 2003 ntv-msnbc
  http://www.eshcinsel.net/…fesh/haber/2003/0806.html
  http://www.kozmopolit.com/…san03/diziler/esaid.html
  http://www.zaman.com.tr/…1&bl=yorumlar&trh=20050422

  edit:
  episkopallerin ayni ilerici tavri ab'de de gösterdigi görülüyor. örnegin ab episkopal komisyonu genel sekreteri noel treanor , "ab, bir hiristiyanlar grubudur" yorumunu elestirerek, ab ile kiliseler arasinda resmî iliskilerin olmadigini seklindeki açiklamasiyla gündeme gelmisti.
  www.yenisafak.com/arsiv/2000/mayis/05/g5.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=hl4pkaqf4ng
  pmc represents the underground klibinin 1.34 üncü saniyesinde onur uğur tarafından bir liberal itinin eseri diye bahsedilen oluşum
 • (bkz: suburbicon)
 • episkopal bir arkadaşın tabiriyle; catholic light.

  bu tanımı zamanında robin williams türetmiş. ritüeller bakımından katoliklik kadar metodik ve katı, ancak bunun dışında katolikliğe göre çok daha özgürlükçü ve liberal oldukları içinmiş.