şükela:  tümü | bugün
 • benign paroksismal pozisyonel vertigo tedavisinde uygulanan bazı hareketler. bu hareketler sonucu hastalık biraz -bazen epey- düzeliyor.
 • google veya youtube dan şu kelimeler ile arayınız:
  epley maneuver
 • üzerimde 3 sene boyunca düzenli uyguladıkları ve bir halta yaramayan manevradır. mide bulandırır.
 • uygulayan doktor hastanın kusmuğuna maruz kalabilir.

  .
 • (bkz: #42583321)
 • haydaa yine başladık diye uyanılan sabahın ardından daha önce hiç internette araştırmadığımı farkedip bulduğum, sonrasında uyguladığım ve baş dönmesini yarım saat içinde tamamiyle geçiren mucize manevra.
 • adını john epley den alır.
  eskiden selim paroksismal pozisyona bağlı vertigo (sppv) nin tulumcuk ve kesecikteki kristallerin yanlış zara - denge kanallarının tabanında yer alan kupulaya- bağlanmasından kaynaklandığı düşünülüyordu.kristallerin kupulanın biçimini bozarak,beyne,başın hareket yönü hakkında kafa karıştıran mesajlar gönderdiğine inanılıyordu.tedavi, bulantıyı uyaran hareketlerin hasta duyarsızlaşana dek tekrarlanmasına odaklıydı ve bazen işe yarıyordu.ağır ve tekrarlayan vakalardaysa kafatası açılır,iç kulağa giden sinirin bir bölümü sağırlık riski göze alınarak kesilirdi.aşırı bir yöntem gibi görünse de,yineleyen bulantı ve yönelim kaybı ataklarından etkilenen hastalae genelde minnettar kalıyordu.

  1980 lerde amerikalı uzman john epley başka bir kuram öne sürdü.epley e göre sppv , kristallerin yanlış zarlara yapışmasından değil,yerinden kopup yarımdaire kanallarının etrafında serbestçe dolaşırken yarattığı türbülansın beyin tarafından hareket olarak algılanmasından kaynaklanıyordu.garajında bahçe hortumu parçalarından yaptığı iç kulak modelinde bir dizi hareketle parçacıkları yerinden oynatıp daha az organın daha az duyarlı bir bölümüne gelecek şekilde kanalların dışına yönlendirebileceğini umuyordu.bu basit teknolojiyle muayene sırasında uygulanabilecek bir dizi manevra geliştirdi.yöntemi hastalar üzerinde denemeye başladığınsa yıllarca spov den çekmiş hastaları dahi iyileştirebildiğini gördü.sıralı hareketler işe yaramadığı zaman manevradan önce hastanın kafatasına kulaklarının arkasına gelecek şekilde bir vibratör tutmayı denedi ve bu yöntemle iyileşme oranlarının yükseldiğini buldu,hatta doktor arkadaşları onu çatlak olarak yaftaladı.

  adventures in human being-insan vücuduna seyahat
 • hem yapılana zordur, hem de yapılması zordur. gerçekten bppv'si olan hastalarda gerçekten işe yarar.

  ancak tanı yanlış ise sağlam hastaya uygulanınca hastanın şaftı kayar biraz. 1 saat kendine gelemez. kendimden biliyorum *