şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benign paroksismal pozisyonel vertigo tedavisinde uygulanan bazı hareketler. bu hareketler sonucu hastalık biraz -bazen epey- düzeliyor.
 • google veya youtube dan şu kelimeler ile arayınız:
  epley maneuver
 • üzerimde 3 sene boyunca düzenli uyguladıkları ve bir halta yaramayan manevradır. mide bulandırır.
 • uygulayan doktor hastanın kusmuğuna maruz kalabilir.

  .
 • (bkz: #42583321)
 • haydaa yine başladık diye uyanılan sabahın ardından daha önce hiç internette araştırmadığımı farkedip bulduğum, sonrasında uyguladığım ve baş dönmesini yarım saat içinde tamamiyle geçiren mucize manevra.
 • adını john epley den alır.
  eskiden selim paroksismal pozisyona bağlı vertigo (sppv) nin tulumcuk ve kesecikteki kristallerin yanlış zara - denge kanallarının tabanında yer alan kupulaya- bağlanmasından kaynaklandığı düşünülüyordu.kristallerin kupulanın biçimini bozarak,beyne,başın hareket yönü hakkında kafa karıştıran mesajlar gönderdiğine inanılıyordu.tedavi, bulantıyı uyaran hareketlerin hasta duyarsızlaşana dek tekrarlanmasına odaklıydı ve bazen işe yarıyordu.ağır ve tekrarlayan vakalardaysa kafatası açılır,iç kulağa giden sinirin bir bölümü sağırlık riski göze alınarak kesilirdi.aşırı bir yöntem gibi görünse de,yineleyen bulantı ve yönelim kaybı ataklarından etkilenen hastalae genelde minnettar kalıyordu.

  1980 lerde amerikalı uzman john epley başka bir kuram öne sürdü.epley e göre sppv , kristallerin yanlış zarlara yapışmasından değil,yerinden kopup yarımdaire kanallarının etrafında serbestçe dolaşırken yarattığı türbülansın beyin tarafından hareket olarak algılanmasından kaynaklanıyordu.garajında bahçe hortumu parçalarından yaptığı iç kulak modelinde bir dizi hareketle parçacıkları yerinden oynatıp daha az organın daha az duyarlı bir bölümüne gelecek şekilde kanalların dışına yönlendirebileceğini umuyordu.bu basit teknolojiyle muayene sırasında uygulanabilecek bir dizi manevra geliştirdi.yöntemi hastalar üzerinde denemeye başladığınsa yıllarca spov den çekmiş hastaları dahi iyileştirebildiğini gördü.sıralı hareketler işe yaramadığı zaman manevradan önce hastanın kafatasına kulaklarının arkasına gelecek şekilde bir vibratör tutmayı denedi ve bu yöntemle iyileşme oranlarının yükseldiğini buldu,hatta doktor arkadaşları onu çatlak olarak yaftaladı.

  adventures in human being-insan vücuduna seyahat
 • hem yapılana zordur, hem de yapılması zordur. gerçekten bppv'si olan hastalarda gerçekten işe yarar.

  ancak tanı yanlış ise sağlam hastaya uygulanınca hastanın şaftı kayar biraz. 1 saat kendine gelemez. kendimden biliyorum *
 • 3 haftadır başıma bela olan baş dönmesini 3 dk. gibi kısa sürede yok eden mucize manevra.

  3 hafta önce sağ bademciğim yıllar sonra (burun ameliyatından sonra) ilk defa şişti ve 2 gün beni bayağı salladı. 2. gün baş dönmesi ve sağ kulak ağrısı ile bayağı uğraştım. bademcik sorunu geçti ama daha önce yaşamadığım bir baş dönmesi sendromu bünyeye yerleşti.

  arkadaş hafifçe başımı aşağıya eğsem yada oturduğum yerden kalsam anında 5-6 sn. kadar gafam 4 duble içmişim gibi dönmeye başladı. bu his hayat enerjimi yedi valla.

  baktım olacak gibi değil gittim bir kbb uzmanına. neyse ki gittiğim kişi yıllarını bu işe vermiş bir uzman çıktı. önce semptomları araştırdı, muayne etti ve yat komutunu verdi.

  vücud yere paralel ve gafa hafifçe arkaya meyilli halde önce sağ tarafa 30 derece açı ile biraz bekletti, sonra bunu sol taraf için de yaptı. ardından 45 derece ile sağ tarafa döndürüp beklerken hayatımda hiç dönmediği kadar kafam dönmeye başladı ki bu ne beee diye istemsizce haykırdım. hoca 1 dk. kadar sonra bu sefer başımı sol tarafıma 45 derece ile eğdi. işlem bitince tekrar heralde sağlama için bu işlem 1 kere daha yineledi. ben leyla halde ayağa kalktım.

  bana b vitamini ve bu işlerin piri sayılan betaserc isimli ilacı yazdı.

  şu an başımda dönme olmadığı için betaserc'i almadım. b vitaminini yaşımın da gereği olarak aldım.

  kısaca; bu manevrada hayat var. bu muhteşem manevrayı bulan ve uygulayan tüm insanlara selam olsun.

  amk kristalleri, oturun oturduğunuz yerde.