şükela:  tümü | bugün
 • electronically programmable (bkz: rom)
 • electrically programmable read only memory.
 • çalışması kısaca, özel kapasitörler ile elektronlar bir dielektrik malzeme çevresinde hapsedilmesinden başka bir şey değildir. ancak bu kapasitörler, elektronikte kullanılan kondansatörlerden çok farklıdır. şimdi bu elektronları 30 tane insana, elektronları hapsettiğimiz hücreyi ise bu insanların uğramaya can attıkları bir odaya benzetelim. yalnız odanın bir özelliği var. o da şu:

  insanlar odanın kapısı dar olduğu için düzenli bir şekilde giriyorlar ama aynı düzende bir daha çıkamıyorlar. çünkü çıkmak istediklerinde bir kargaşa oluyor ve odanın kapısı açık görünse bile darlığı nedeniyle çıkmaları mümkün olmuyor. aslında iki durum söz konusu. insanlar (elektronlar) sadece odaya girebilir veya özel bir durum oluşursa büyük çoğunluğu odadan çıkabilir. yani girdikleri gibi aynı düzende çıkmaları mümkün olmuyor.

  özel durum ise eprom belleğin silinme hadisesinden başka bir şey değildir. bunu odanın duvarlarının kırılmasına benzetebilirsiniz. içerideki insanlara dışarıda herhangi bir destek gelmediği müddetçe duvarları kırıp çıkmaları mümkün değil. çünkü oda, içerisine alacağı insanlara göre inşa edilmiş.
 • (bkz: dov frohman)
 • (bkz: eeprom)
 • araçlarda kullanıldığını öğrendiğim değişik tür bir bellek.
  yeniden yazılabilir olması işin bokunu çıkarana(motor çalışmayana) dek
  yeniden tüm ayarlarla oynamayı yapabilinir fakat motordan vazgeçilebilecek kadar
  cıvıtılabilinir:)
 • artık eski teknoloji olarak kaldığı ve aranmadığı için çoğu ilde bulamayacağınız gibi, istanbul'da da çoğu elektronikçilerde; o da şansınız var ise size tezgahtan ancak kıyıda köşede kalmış bir veya iki tane çıkarılabildiğini tecrübe ettiğim malzeme. çok miktarda lazım olursa ve internetten siparişi beklenemeyecek aciliyette ise istanbul karaköy'de selanik pasajı'na gidilmesi tavsiye olunur.
 • bilgisayarın hard diski neyse programların hard diskide bu.
 • bir çeşit rom yongasıdır. açılımı erasable programmable read only memory dir.
  adından da anlaşılacağı üzere, birçok defa silinip tekrar yazılabilen bir yongadır.

  prom yongasında yazma işlemi kullanıcı tarafından sadece bir kez yapılabilir ve sonradan üzerinde değişiklik yapılmasına imkan tanınmazken, eprom'da ise kullanıcı bu konuda kısıtlanmamıştır.

  yonga içeriğinde değişiklik yapılmak için yonga, belirli frekanstaki ultraviyole ışığına maruz bırakılarak içeriği tamamen silinir. böylece yongamız tekrar yazılabilir hale gelir.
  bu işlemleri yapabilmek için ise ek donanımlar gerekir.