şükela:  tümü | bugün
 • goruntulenebilen postscript file..
  imajinizini icerisinde pathiyle beraber export edilebileceginiz tek format..
  baski amacli tasarimlarda daha cok kullanilir..
 • encapsulated postscript diye biliyorum emin degilim

  film cikisi icin pek faydalidir hizldir
 • ks. elektropneumatische schaltung veya electro-pneumatic shift. mercedes'in geliştirdiği yük taşıyan araçlarda kullanılan otomatik vites değiştiren sistem.
 • firmaların eleman bulmasına yardımcı olan bir şirket. (bkz: headhunter)
 • normal postscript programlarindan farki sadece ba$ka postscript programlarinin icine gomulebilmesi olan postscript programlarinin aldigi isim..
 • earnings per share
 • tıpta ekstrapiramidal sistem için kullanılabilen kısaltma
 • expanded polistiren sert köpük (eps-genleştirilmiş polistiren sert köpük), tipik olarak beyaz renkli ve ve styropor adlı alman markasıyla hatırladığımız bir ısı yalıtım malzemesidir. hammadde olan polistrenin pentan gazı ile şişirilmesi ile elde edilir. pentan sayesinde küçük gözenekler oluşturulur ve üretimi takriben kısa sürede bu gözeneklerdeki gaz hava ile yer değiştirir. böylece milyonlarca küçük,kapalı gözenekte hapsolmuş hava ısı yalıtım özelliğini yerine getirir. çevre dostu olması gibi özellikleriyle ön plana çıkarılmaktadır. gelelim diğer özelliklerine : ts825’te lambda=0,040 değeri alınmasına müsade edilmiştir(düşük yoğunluk için >=15 denilir) fakat yoğunluğu arttıkça xps ile yarışabilen teknik değerlere sahip olabildiği görülmüştür(28-30 kg/m3 gibi değerlerde). yine de günümüzde 3 cm xps= 4 cm eps gibi bir düşünce vardır(piyasada ise rekabet koşullarından dolayı elbette bu düşünülmemektedir genelde hangi yoğunlukta ya da lambda değerinde olursa olsun tüm malzemeler aynı kefeye konmakta ve tüketicinin bilinç düzeyinin düşüklüğünden yararlanılmaktadır). maliyet açısından xps’den daha avantajlı olduğu düşünüldüğünde düşük yoğunlukta üretildiği zaman daha fazla kalınlık gerektirdiğinden bu maliyeti xps ile eşitlemektedir. hacimsel olarak bünyesine su alması xps’e göre 3-4 kat daha fazla olduğundan kullanılacağı yerleri iyi seçmek önemlidir. günümüzde eps ile üretim yapan firma adı olarak atermit (aterboard) markasını verebilirim. yapı fuarında marshall boya ve süperson adlı firmalarla bir paket oluşturduklarını duyurmuşlardı. eps aynı zamanda ambalaj sanayinde kullanılan bir malzemedir.(yiyecek içecek kapları,dondurma taşımada kullanılan ambalajlar gibi). hem xps hem eps din 4102 standartlarında b1 sınıfı zor alev alıcıdır ve kendiliğinden söner.
hesabın var mı? giriş yap