• tüm ayarlarda monochrome, greyscale vs seçimi yapmanıza rağmen siyah beyaz çıktı almaya çalıştığınızda "magenta bitmiş, basamam bunu ben, git yeni mürekkep al" diyen allahın belası printer markası.

(bkz: ben bunu gördüm)

"ulan autocad çıktısı alıyorsun alooo ne magentası kardeşim?!. dopdolu siyah kartuş var mis gibi, kullansana onu! çekiçle giriştirme adamı!" şeklinde dellendirmiştir.

geçici olarak dışarıda alırsınız çıktınızı ama sonrası için gidip magenta almak zorundasınızdır. bu iş magentayla kalmayacaktır ve onu diğer 4 renk izleyecektir. 6 kartuşlu alıp kartuş parasından kar etmek yalandır dolandır zaten; bir de üstüne bu saçmalık mevcuttur.
  • ilk kez internet üzerinden adamakıllı araştırmadan, elektronik marketlerden birinde bulunan firma görevlisinin sözlerine kanıp almakla hata ettiğimi çok geç fark ettiğim yazıcıyı üreten capun firması. hayır araştırmadan aldım demek belki yanlış olacak. gözümün önünde hp, canon ve epson el ele tutuşmuşlar halay çekiyorlardı ve halay başıda canon'du. sonra hp, en sonda da epson vardı. bir iki arkadaşıma sordum fikir almak babında. biri canon iyi güzel derken, öteki hp' nin ürünleri sudan ucuz diyordu. gelin ata binmiş ya nasip demiş ya bende hayırlısı diyerek vurdum kendimi elektronik market yollarına. yakın olmasından mütevellit electroworld, teknosa ve darty' e uğrayıp yazıcılara göz gezdirdim. çok fonksiyonlu*** olanları cazip geldi. sonra bu marketlerden birindeki epson müşteri yetkilisinin:

"bu yazıcı böyle iyi, bu tarayıcı şöyle güzel. bak hem epson sadece yazıcı ve projeksiyon makinası üretir. yani uzman olduğu alanlarda çalışır, işleri dalllandırıp budaklayarak yüzüne gözüne bulaştırmaz" sözüyle tav oldum. kampanyalı olduğu için fiyatı da çok uygundu. epsoncunun dediğine göre içindeki kartuşlar da tam doluydu ve diğer yazıcı firmalarınınkine kıyasla uygun fiyatlıydı. bitince anormal bir bedelde ödemeyecektim.

--- spoiler ---

buraya dikkat

kartuşlardan biri bile bitse bütün kartuşları doldurmak zorunda değildim*

--- spoiler ---

harika deyip aldım multi-yazıcıyı.. eve gidince denedim.. gerçekten güzel basıyordu çıktıları... kafa temizleme özelliği de vardı.. şahane(!)*

--- flashforward ---

2 sene sonra farkına vardım ki (yine iyi dayandı bunca zaman kartuşlar) siyah kartuşu bir kez değiştirmiş, renklilere hiç dokunmamıştım. ve renkli kartuşlarda topu topu 2-3 sayfa renkli çıktı almama karşın(çıktı dediysem a4 kağıdın 1/4' ünü anca dolduran resim) bitmişti. ve elimde içi hala dolu olan siyah kartuş olmasına karşın alelade bir word çıktısı bile alamıyordum.

neden: sebep siyah ağzına kadar dolu olsa bile renklilerden biri bittiğinde yazıcı çıktı vermiyordu. hemen ayarlara göz gezdirdim. kabus gibiydi ama gerçekti. forumları okudum. birçok insan aynı dertten muzdaripti. epson' un çıktı kalitesine aldanıp belkide en önemli noktayı araştırmadan, ürüne benim gibi balıklama atlamışlardı. ayarlarda "yalnızca siyah mürekkep" seçili olmasına karşın epson nuh diyor peygamber demiyor, siyah renk çıktı vermiyordu. epson'u tebrik ediyorum. satış stratejisini güzel yapmış. ulan bende biliyorum kartuşlar bitince değiştirileceğini(!) iyiki uygun fiyatlı kartuşların ama sen ne diye siyah rengi kullanmamı diğer üç rengin bitişine bağlayıp engelliyorsun ki? üstüne üstlük bir de ayarlarda "yalnızca siyah mürekkep" seçeneği de var. ulan alenen dalga geçiyorsun utanmadan.

öğrendiklerim bununla da sınırlı değildi, iş o ki şu şahane kafa temizleme özelliği sayesinde hiç kullanmasan bile kartuşlar azar azar bitiyormuş. çipli olduğunda dolayı doldurulması da zormuş, cihazın beynine* zarar da verebilirmiş.

belledimki kaliteli ve uygun fiyatlı diyerek aldanmamak gerekiyormuş, ne olursa olsun bir yazıcı en zor durumlarda siyah çıktı vermelidir.

inadına basmıyor ipne :(

http://img87.imageshack.us/…g87/675/ekranalntsz.jpg

http://img545.imageshack.us/…g545/280/dsc00433t.jpg

şöyle bir site varmış belki derdime derman olur ilerde (bkz: cescesor)

kedit canını senin:

epson müşteri hizmetleri ve teknik servisini de aradım, dedim böyle böyle..

dediler tek çare kartuş almanız..

dedim başka yol yok mu

dediler (öğretildiği üzere) tek çare kartuş almanız.

dedim telefonu kapatıyorum

dediler kapat ama sen renkli kartuşları da al, epson' a para lazım. siyahı da al yedek dursun.

dedim sizde varsa bana verin. o "sadece siyah mürekkep" özelliğini de donanım+yazılımdan çıkartıp uygun bir yerinize yerleştirin.

badi canını senin:

burdan elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan metal revolution' a teşekkür.
  • epson l3151 kullanıyorum ve mürekkepler yarı seviyede, mürekkep alayım yedekte dursun diye araştırma yapıyordum ve internette hepsiburada da dahil orjinal ürün diye sahte ürünlerin satıldığını farkettim.

hepsiburada da dahil olmak üzere birçok sitede "orjinal" diye ortalama 100 liraya satılan 4 renk set epson 103 seri mürekkeplerinin sahte olduğu söyleniyor. bazı incelemelerde orjinal ürünle yanyana koyup karşılaştırılmaları yapılmış. işin garip tarafı kimse de dikkat etmemiş ve hep 5 yıldız verip teşekkür etmiş.

epson yetkili servisi ve vatanbilgisayar epson mürekkeplerinin setini ortalama 300 liradan satıyor.

bu olay bence büyük bir rezalet çünkü:

1- epson muadil mürekkep kullanımında 3 sene garantisi olan cihazı garanti dışı bırakabiliyor. yani bilginiz olmadan sahte ürün kullandığınızla kalmıyor bir de garantiyi kaybediyorsunuz.

2- tüketici muadil olduğunu bilerek ve tercih ederek muadil ürün kullanabilir, sorun yok. ancak orjinal diye satılan bu mürekkeplerin ederi şişe başı 10tl. dolandırıcılıktır bu.

3- bazı muadil ürünlerin yazıcıda ciddi masraflara yol açabilecek derecede hasar bıraktığı söyleniyor.

4- bazı satıcılarda açıklamasına gizlenmiş "photoink" (muadil marka) ibaresini görmeme rağmen zarf atıp orjinal mi diye sordum ve orjinal cevabını aldım.

soru: tecrübeli arkadaşlardan bu konuda öneri bekliyorum. bu olay nedir? eğer çok büyük yanılmıyorsam internetten mürekkep falan alınmaz. gidip vatan'dan almayı düşünüyorum.
  • şirketimize bir kaç gün önce, (çok çok maalesef ki) asgari ücretle çalışan bir bireyin neredeyse bir aylık geçim ücreti kadar para ödediğimiz, methede methede bitiremedikleri üstün özellikli! teknoloji harikası! muhteşem yazıcımız, asıl amaci olan adf diye tabir edilen belge tarama özelliğinden ortalama bir yazışma metninin bilgisayara taranmasının 10dakika sürmesiyle bize gelen "ulan bu parayı biz neye ödedik" hissiyle başladı herşey. en az 5 sene öncesine ait hiçbir teknolojik donanımı bulunmayan ve bu bahsettiğim yazıcının 3'te 1'i fiyatına hayli hayli alınabilecek yazıcılarda bile olmayan bu sıkıntı epson'un rezalitidir.

daha sonra yazıcıdan gönülsüz gönülsüz bir iki sayfa çıktı aldıktan sonra kafamıza balyoz misali vuran, çıktılardaki küçük puntolu yazıların okunmamasıyla, temelli bizi pişmanlık ve dolandırılmışlık hissiyatına sürükleyen rezalet zinciridir. wordde 11 puntoyla yazılmış bir yazının bile harflerindeki çizgilerin birbirine girmesiyle artık temelli biz bu yazıcıyı çöpe mi atacağız durumu oluşmuştur.

bu memnuniyetsizliğimi iletmek adına mediamarkt'a gidip yetkililerle görüştük, yazıcıda teknik olarak bi problem olmadığını ve kurulum yapıldığı için iade alma imkanlarının olmadığını uygun bir lisanla izah ettiler. ben de çareyi epson yetkililerini arayıp mağduriyetimi gidermeleri için bir telefon görüşmesi yaptım.

görüşmemde telefonu cevaplayan teknik servis personeli, yazıcının fabrikasyon sisteminin bu şekilde olduğunu ve yapabilecekleri bişey olmadığını (yani geçmiş olsun, nasıl da düdükledik sizi der gibi) bi yaklaşımı oldu. türkiye genel müdürlüklerinin iletişim bilgilerini istediğimde ise aşağılarcasına, "siz genel müdürlüğe ulaşamazsınız" şeklinde cevabı oldu.

ben de bilgi@epsonbilmemne uzantili mail adresine bir mail döşedim. bu durumun epson'a yakismadigini, 2016 model bir yazicida komik denebilecek rezaletlerin oldugunu, ve üründen odedigim paranin %10'u kadar hizmet alamadigimi ilettim, bana değişim veya iade kampanyasi baslatmalarini talep ettim. ancak pek bir ümidim yok.

şimdi ben kendim özellikle kullanip memnun kaldigim tüm cihazlarini etrafima yogun baskilarla aldirmis, surekli reklamini yapmis bir insan olarak, ki geçmiş yazilarimda da mevcuttur bu tarz methiyeler sizlere tavsiyem;

epson l565 modelinden sakın ha sakın uzak durun. o parayı verdiğinize zerre değmeyecektir.

güncelleme 1: epson'a mail atalı 24 saatten fazla olmasına rağmen herhangi bir geri dönüş olmadı, firmanın insan kaynaklarının ne kadar düzgün çalıştığını görüyoruz. zaten bu dönemde böyle bir yazıcı üretip, dünya fiyata satan bir firmadan aksini beklemezdim.

güncelleme 2: mail attıktan yaklaşık 48 saat sonra ürettikleri yazıcıların maalesef özelliklerinin bu yönde olduğunu ifade eden ardından da talebi olumlu karşılayacaklarına dair bilgi içeren ve benim işime yarayacak bir kaç ürün öneren bir firma vardı karşımda. önerdikleri ürünleri tercih etmezsem de iade talebime olumlu baktıklarını ilettiler.

güncelleme 3: değişim için önerdikleri ürünleri tercih etmeyeceğimi ve lütfen iade talep ettiğimi ilettim.

güncelleme 4: sadece paketin içinden çıkan mürekkep tüpleri açıldığı için, 4 renge ait yeni mürekkep tüpleri satın aldıktan sonra mediamarkt'a gidip iade edebileceğimi söylediler. (yazıcı maliyetinin yaklaşık %10'u kadar bir ücret, keza benim için hiç önemli değil, paramın %90'ının kurtarmışım.

güncelleme 5: yeni mürekkep tüpleri satın alarak yazıcıyı mediamarkt'a götürdüm. ve sorunsuz iadesi tamamlandı. hatta kredi kartıyla ödeme yapılmış olduğundan, iade esnasında slip'e ihtiyaç vardı, aksilik bu ya slip'imi bulamadım halbuki abuk subuk 8-10tl'lik kırtasiye sliplerini bile atmam, slip olmamasına rağmen ucuz firmalar gibi "slip yoksa iade yok" triplerine girmeden, birlikte müşteri hizmetlerinden referans no talep ederek iade işlemini gerçekleştirdik.

güncelleme son: epson'un malının arkasında durması ve kullanıcıyı mağdur etmemek adına yapıcı tutumları beni çok memnun etti. gönlümü kazandılar, umarım yakın zamanda daha çağa uygun ürünler üretirler de biz de müşteri memnuniyetinin yanısıra ürün kalitesi için de buralara yazılar yazarız.
  • ecotank serisi yazıcıları ile bana aldım alalı mürekkep/kartuş/toner almayı unutturan firma.

öğretmenim. çok çıktı alıyorum. elimde bir siyah beyaz dublex ve hızlı baskı yapan ofis için tasarlanmış precisioncore baskı kafalı modeli var. birde micro piezzo başlıklı renkli l serisine ait bir yazıcı var.

onbinlerce sayfa baskı çıkarttım 2 yılda sadece kağıt patenini değiştirdim 80 tl'ye.
    mürekkep kartuş toner derdini unuttum 2 yıldır. bir litre muadil mürekkep hediye gelmişti yanında 2 yılda onu daha yeni bitirdim.
  • l3060 modelli tanklı yazıcısına sahip olduğumuz marka.

ucuz, kartuşlu ve sıradan bir yazıcı almak için gittiğim teknoloji mağazasından satış danışmanının verdiği bilgiler doğrultusunda, iyi ki kendisini dinlemişim, hiç hesabımda olmamasına rağmen 1000 tl'ye yakın bir ücret karşılığında almıştım. kartuşlu olan yazıcılar için kartuş almaya kalktığınızda neredeyse bir yazıcı fiyatı ile karşılaşırsınız ya, bunda öyle bir şey mümkün değil. mürekkebi tankın ilgili bölümlerine dolduruyorsunuz ve en son ne zaman doldurduğunuzu unutuyorsunuz. bitmesi halinde bile (1 sene oldu, daha kapağını dahi açmadığım siyah mürekkep şişesi ürün kutusunda duruyor) orijinalini dahi çok ucuza alabiliyorsunuz.

öğretmenlik yapan eşime fotokopi işlerine fazla ihtiyacı olmasından dolayı almıştım. 1 senedir kullanıyoruz ve çok memnunuz. yazıcı, tarayıcı, fotokopi gibi birçok özelliği bulunuyor. özelikle de kaliteli fotoğraf kağıdı kullanmanız halinde mükemmel kalitede fotoğraf çıktısı alabiliyorsunuz. mobil uygulaması sayesinde wireless üzerinden istenilen ayarda çıktı alabiliyor olmanız da çok kullanışlı gerçekten.

biz aldıktan sonra eşimin okulundaki öğretmen arkadaşlarından 2 kişi aynı ürünü aldı ve görünen o ki alınmaya da devam edecek. *

ürün hakkında soru sormak isteyen olursa seve seve yardımcı olurum.
  • öyle kartuş falan uğraşmıyorsunuz, gidiyor tanklı epson l3151 modelini alıyorsunuz.
    300 tl den az bir fiyata 6-7 bin sayfa çıktı alıyorsunuz.
    eksileri yok mu var tabi ki ama olsun o kadar kusur kadı kızında da olur.
    eksileri olarak,
    yavaş çıktı alma,
    her hafta çıktı almaya özen gösterme (uzun süreli çıktı alınmaması durumunda borularda tıkanma olabiliyor).
  • burada yazan digerleri gibi aldigim zaman elimde patlamis yazicinin markasidir.
  • epson yazıcı ve yazıcı mekanizması üreten bir firma ayrıca epson electronics adı altında yarıiletken üretiyor
  • sx125 model yazıcısına bu hayatta satın aldığım en berbat ürün ödülünü verdiğim, bundan sonra asla bitmeyecek bir nefretle özdeşleştireceğim marka.

benim gibi mallık yapıp ucuz diye atlamayın çünkü uzun vadede onlar da size atlıyor. 1,5 sene önce şurdaki entryleri okusaydım kafamı duvarlara vurmazdım şimdi.

ayrıca hadi benim gibi tuzağa düşünüz ve aldınız diyelim, kartuşlarını bari internetten ucuza sipariş verin ki tecavüzden biraz da olsa zevk alın. dealextreme'de bulunuyor misal.
hesabın var mı? giriş yap