• emergency power unit. f-16 uçaklarında motordan tahrik alan 60 kva'lık general power unit'in çalışmaması durumunda devreye giren ve uçağa ihtiyaç duyacağı elektriği 10 dakika boyunca sağlayan sistem.
    bu sistem hydrazine adı verilen ve kanserojen madde olan bir sıvı sayesinde çalışır. bu sıvının özelliği bulunduğu basınçlı kaptan hacimsel olarak daha geniş bir bölüme gelince mevcut basıncının 500-600 katına çıkmasıdır. hydrazine tankının çıkışında bir elektrik türbini bulunur, ve uçağın ihtiyaç duyduğu elektrik üretilir.

    uçak sanayinde diğer uçaklarda kullanılan benzer sistemin ismi apu'dur, auxiliary power unit.
  • asus anakartlardaki sahane ozellik. sistemin zorlanma duzeyine gore islemci, harddisk ve ekran karti hizlarini yukseltir ya da dusurur. sistemde hafif seyler yaparken (film izlerken falan) bilgisayarin urettigi gurultu *cok* ciddi sekilde azalir. ekran kartinin epu uyumlu olmasi gerekir.
  • energy processing unit. asus'un ortalama anakartlarının yanı sıra x99 gibi uç seviyelerdeki ürünlerine de koyduğu enerji işlem ünitesi. insan düşünüyor tabi sli ve veya crossfire yapılacak bir sistemde neyin tasarrufundasın diye ama sağladığı kazanç düşünülünce para sıçan adam bile isteyebilir sisteminde bu özelliği.
hesabın var mı? giriş yap