şükela:  tümü | bugün
 • "it's like one plus one equals nothing at all
  one plus two equals nothing at all
  one plus me equals nothing at all
  one plus you equals one plus you equals you equals
  you and you and you and
  nothing at all"
 • clr'da her nesne tarafından barındırılan bir fonksiyon. doğru yazmak maharet ister: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/336aedhh
 • java'da bir class'ın equals metodu override ediliyorsa hashcode metodu da birlikte override edilmelidir, yani iki nesne equals'ı true ise hashcode'ları da aynı olmalıdır. böyle olmazsa içinde nesnelerin hem hashcode'u hem de equals'ı ile işlem yapan yapılar (mesela hashmap) sakat sonuçlar verir.

  class'ın üzerindeki a ve b field'larının eşitliğine bakan bir equals metodunuz varsa, hashcode da a ve b fieldlarını değerlendirerek bir hash üretiyor olmalı.

  equals ve hashcode'u beraber override etmek bazı ide'lerde gelen bir özellik (intellij idea), diğer ide'lerde de tahminimce eklenti olarak falan da olsa vardır, yoksa da hashcode üretimini kolaylaştıran library'ler kullanılabilir (apache commons lang hashcodebuilder gibin).
 • konusunun george orwell'ın 1984'ünden esinlendiği ve başrolde kristen stewart'ın yer alacağı film.
  kaynak: time
 • java'daki versiyonu hashcode methoduyla sırt sırta çalışmaktadırlar. bu sebeple biri override edilirken mutlaka diğeri de override edilmelidir. bunun sebebi ise hashmap gibi bazı yapıların indexleme yapmak için hashcode'dan yararlanıyor olmasıdır.

  örnek olarak;

  public class hede
  {
  ____private int val;

  ____public hede(int val)
  ____{
  ________this.val=val;
  ____}

  ____public boolean equals(object o)
  ____{
  ________return ((hede)o).val == val;
  ____}
  }

  gibi basit bir class olsun. hede class'ından aynı değerli 2 farklı nesne yaratılsın.

  hede h1 = new hede(10);
  hede h2 = new hede(10);

  equals ile comparison yapılırsa method true dönecektir. ama gelin görün ki en nihayetinde bunlar memory'de iki farklı nesnedir ve farklı hashcode'lara sahiptirler. hashmap, get ve put işlemi için doğrudan hashcode'dan yararlandığı için -ve kodlar farklı oldukları için- iki alakasız nesne olarak değerlendirilecektirler.

  hashmap<hede,string> myfirstmap = new hashmap<>();
  myfirstmap.put(h1, "h1");
  myfirstmap.put(h2, "h2");

  bu map'in içeriği ekrana bastırılırsa, olmaması gerekmesine rağmen, iki farklı nesne tutulduğu ortaya çıkar. bunun ana sebebi ise hashmap'in nesneleri birbirinden ayırmak için hashcode'dan yararlanmasıdır. bu nednele, aşağıdakine benzer* birşey class içinde implement edilmelidir.

  ____public int hashcode()
  ____{
  ________return val;
  ____}

  tabii burda döndürülmesi gereken hashcode jvm üzerinde unique bir değere sahip olmalıdır. rastgele verilirse hashmap'te collision oluşturup istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

  kısacası, java'nın amelelik gerektiren işlerinden birisidir. karşılaştırmak gibi olmasın, c#'ta value type olan struct'lar hayat kurtarır böyle anlarda. iki tane vector'ü birbirine integer eşitler gibi eşitlersiniz. java'ya da java 11'de falan gelecek diyorlar, hadi bakalım.
 • teaser trailer'ı aşağıdaki linkten izlenebilir. kristen stewart ve nicholas hoult başrollerde..

  https://www.youtube.com/watch?v=r4f7r0vlonk

  çok tanıdık, fazla tanıdık.. konu itibariyle ilk aklıma gelen equilibrium gibi, ama onun aksiyonsuz hali olacak belli ki.. fragmanın havası, görüntüler falan gattaca gibi..

  aynı hikayeyi ne kadar farklı anlatabilmişler, daha doğrusu anlatabilmişler mi, görmek lazım..
 • equlibrium vardı ya hah işte onun aşk dolu olanı amk. eved.

  http://trailers.apple.com/…lers/independent/equals/
 • java'da string'leri karsilastirmak icin kullanilmasi gereken yegane method. == operatoru kullanmak, runtime esnasinda birlestirilerek olusturulmus string' nesnelerin karsilastirilmasi durumunda direk hatali sonuc verecektir.
 • trailer: https://youtu.be/_rtn3hnqv3c da aurora nin parcasini kullanmislar. guzel hareketler
 • romantik yönüyle de perfect sense filmini anımsatmakta.