şükela:  tümü | bugün
 • timur vermes adli alman yazarin ilk romani. uzunca bir süredir almanya'nin bestseller listelerinde 1 numara. biraz serbest türkce cevirisi "o geri döndü" olabilir..

  konusuna gelince; o geri döndü! o evet o, adolf hitler..2011'in sicak bir temmuz sabahinda berlin'de bo$ bir arsada gözlerini aciyor adolf..nerde oldugunu ve tabii kac yilinda oldugunu anlamasi fazla zamanini almiyor ve üstün gözlem yetenegi sayesinde icinde bulundugu durumu hic panik yapmadan degerlendiriyor, yeniliklere ise aninda uyum sagliyor..

  herkes ona adolf hitler parodileri yapan ve bu konuda cok ba$arili olan (ne kadar cok benziyor degil mi?!) amatör bir komedyen gözüyle bakarken, o gayet saglam adimlarla eski gücüne kavu$ma yolunda ilerliyor..günümüzün medya/sosyal medya imkanlari da onun bu konudaki en büyük yardimcisi oluyor..

  kitabin dili cok yalin ve fakat yazar hitler'i o kadar iyi ara$tirmi$ o kadar iyi analiz etmi$ ki, evet hikayeyi anlatan hitler! ilk dakikadan itibaren inaniyorsunuz, ba$ka biri olamaz..o geri dönmü$..

  yer yer gözümden ya$ gelerek okuyorum..i$in ürkütücü tarafi ise hitler'e gülmüyorum, hitler ile birlikte gülüyorum..bazen kendimi adama sempati duyarken yakaliyorum, yine bazen "adam hakli lan" derken, sonra da hööh bi kendine gel diye uyariyorum kendimi..bir sonraki hamlesinde zaten o benim tekrar kendime gelmemi sagliyor..

  toplum ele$tirisi, medya ele$tirisi, günümüz almanya'si, hitler'in zamaninda o önlenemeyen yükseli$i ile paralellikler, aslinda evet bugün geri dönse, ya da ona benzer biri ciksa nasil da en kolayindan kitleleri pe$inden sürükleyebilecek bir zeminin halihazirda almanya'da mevcut olmasi..

  en incesinden hiciv ve en karasindan mizahin harmanlanmi$ hali bu roman..

  uzun zamandir "kitap okuyamiyorum yeaaa" diye agliyordum, megersem bu romani bekliyormu$um..

  bana göre türkçeye çevrilmesi gereken kitaplar'in ilk siralarinda yer aliyor ve hatta en bi tezinden de birileri cevirse ne de güzel olur..

  o vakte kadar da almanca bilenler kacirmasin, alsin okusun derim..

  edit: filmi yoldaymış, ayrıca 27 dile cevriliyormuş şu an. muhtemelen türkçe de vardır aralarında..

  almanca bilenler haberi okumak için burdan buyursun: http://www.abendzeitung-muenchen.de/…f6ae9a799.html
 • türkçesini bir an önce beklediğim kitap
 • dile tam hakim olmadan okunmamasi gereken kitap. harcamayin kitabi ,bekleyin turkcesi ciksin oyle okuyun
 • güzel bir kitap.

  evvela bestseller olduğu ortada, yani öyle acayip bir derinlik beklemenin anlamı yok. bazı kitaplar iyi yazıldıkları için değil, iyi hikayeleri olduğu için okunur, harry potter, hunger games gibi. bu kitap da onlardan biri.

  fakat getirdiği eleştirileri beğendim. özellikle alman gençliğinin hal ve tavırları çok güzel yansıtılmış. buna ek olarak yıllardır savunduğum, ve alman arkadaşlarla zaman zaman da tartıştığım; alman toplumunun hitlervari bir figürün peşinden gitmeye bugün bile çok elverişli olduğu ve böyle karizmatik birinin peşinden gitmek için bir kıvılcımın yeteceği tezimi birebir ortaya koyduğu için de isabetli buldum. emin olun, sekreterin "mein führer" diye hitap etmesiyle başlayıp koca koca stüdyo patronlarının "sieg heil" diye bağırmasıyla devam eden olaylar silsilesi kesinlikle imkansız veya saçma değil.

  yukarıdaki gibi bazı noktalar kimi okuyuculara gerçekçi gelmeyebilir, fakat almanya'da zaman geçirmiş, hatta tercihen almanya'da yaşamış biri anlatılanların doğru olduğunu tespit edecektir. yine de almanya'da bulunmayanların da keyif alabileceği bir kitap olmuş.
 • okumaya almancamin yetmeyecegini dusundugum kitap. turkcesi ciksa da okusak.
 • kitabını okuyamadan filmi geliyor.
 • bugün seyrettiğim ve beğendiğim film. açıkçası filmle ilgili aman aman beklentim yoktu, mesaj içermeyen sadece komik bir film bekliyordum. ama verdiği mesajı da çok beğendim.

  --- spoiler ---

  hep diyorum, bir kişiyi suçlamak çok kolay. ama ne yazık ki o kadar basit değil bu işler. filmin içindeki filmin son sahnesi gerçekten çok güzel olmuş. hitler ölür yerine başkası gelir. o da ölür yerine bir başkası gelir. ona oy veren insanları ne yapacaksın? toplumların başına gelenleri (iyi olsun kötü olsun) tek kişiye bağlamamaları gerekiyor artık. ırkçılık eğilimini yadsımak yerine kabul edip uysallaştırmaya çalışmak hepimiz için daha hayırlı olacak bence.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmde der untergang göndermesi harika olmuş, çok güldüm.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  hitler'in gazete bayiinde sözcü okuduğu film.

  --- spoiler ---