şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • islami kesimdeki bir şehir efsanesine göre, er-risale, çağrı (the message) filmine bir tepki olarak çekilmiştir. zira çağrı filminde, müslümanları gayrimüslimler (bkz: anthony quinn) canlandırmaktadır. hatta, film, mekkeli putperestlerin eğlencelerine yer verilen bazı müstehcen sahneler vardır. bu nedenle, sahabeyi müslüman oyuncuların, müşrikleri ise gayrimüslimlerin canlandırdığı, müstehcenlikten uzak bir film ihtiyacı doğmuş ve er-risale çekilmiştir!

  bu şehir efsanesinin hiçbir doğru yanı olmadığı söylenebilir. zira, her iki film de moustapha akkad tarafından aynı yıl ve hatta aynı anda çekildi. maksat, aynı filmi hem ingilizce hem de arapça olarak çekmekti. filmlerin içeriğinin ve sahnelerinin tamamen aynı olması da bundan. (hatta, pek çok sahne önce ingilizce konuşan oyuncularla, hemen ardından da, arapça konuşan oyuncularla çekildi.)

  ne var ki, filmlerin gösterime girmesinin ardından, islami kesim the message'den ziyade er-risale'ye ilgi gösterdi. zira, vahiy geldiğinde arapça okunan ayetlerin bulunduğu sahnelerin etkileyiciliğine ingilizce versiyonun erişmesi gerçekten de zordur. (yine de, türkiye'deki laik kanallar nedense ramazanlarda ekseriyetle -türkçe dublajla- ingilizce versiyonu yayınlarlar.)

  bunun dışında, (1) filmi izlemeden önce hz. hamza'yı rüyasında görmüş bulunan insanların, kendisinin (arapça) filmde onu canlandıran kişiye çok benzediğini söyledikleri, ya da (2) anthony quinn'in film çekilirken islam hakkında öğrendiklerinden etkilenerek müslüman olduğu yönünde efsanelerin anlatıldığı da vakidir. bu film, müslümanların kollektif hafızasındaki bir hikayeyi anlatan belki de ilk (ve muhtemelen hala tek) profesyonel yapım. dolayısıyla, hakkında türlü şehir efsanelerinin anlatılıyor olması doğal. yani, incelemeye değer daha kim bilir ne efsaneler vardır. (ama memlekette doğu düzgün çalışmalar yapan kaç tane antropolog var ki böyle ilginç şeyler okuyabilelim.)

  ek bilgi: filmlerin gösterime girmesinin 30. yıldönümü nedeniyle 2005 yılı sonunda piyasaya çıkan dvd, her iki filme (ve bazı ekstralara) yer veriyor.

  çağrı ve er-risale hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/…mohammad,_messenger_of_god

  filmdeki bazı küçük hatalara yer veren türkçe bir yazı için ise bkz.: http://www.cevaplar.org/…ntent_view=1924&ctgr_id=27

  tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
2 entry daha