şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyayı dolaşan beşinci türk gezgini. 1933 dogumlu ve buyukadalı. columbia universityden doktoralı bilgisayar hocası. bir yandan ders verirken hafta sonları ve geceleri kendi elceğizleri ile yaptığı yosun adlı teknesi ile tamalandığı bu tur sonucunda amerikan ders kitaplarına girmiş kendisi.
  • deniz çingenesi adlı kitabında yosun adlı teknesini bizzat yapma, daha sonra onunla yıllarca dünyayı dolaşma ve en sonunda evladı gibi gördüğü teknesini dünyayı gezmek isteyen fakat tekne alacak parası olmayan, hiç tanımadığı, sağa sola haber salarak bulduğu bir türk çiftine; yeşim ve tonguç tokol'a hediye etme macerasını en başından itibaren büyük bir içtenlikle anlatan türk denizcisi, columbia üniversitesinden mezun, new york cuny üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi, filimci, pokerci.
    kitabının her sayfasından zeka ve samimiyet fışkırıyor.
    ellerinden öpüyorum
  • longman in for your information high beginner kitabında hayatı kısaca anlatılan adam. böyle bir hayatı yaşamak kimin dileği olmaz ki.
  • adının tam hâli abdürrahim eralp akkoyunlu'dur. ali cevat akkoyunlu'nun ağabeyidir.

    ekleme: ayrıca türkiye'nin ilk balerinlerinden kaya ilhan'ın da eski eşiymiş. hatta teknesinin yapımında kaya ilhan'ın da emeği büyükmüş.