şükela:  tümü | bugün
  • maalesef ege üniversitesi'nde yapılanı çok çok kolay olan sınav.** eleme özelliği pek yok diyebilirim.
  • uludağ üniversitesi için ingilizce, almanca ve fransızca olarak yapıldığı ve geçme notunun 50 olduğu basit sayılabilecek bir sınavdır. ayrıca ganonunuzun en az 2.00 olması gerekmektedir. dil sınavının sonucuyla ganonuzun ayrı ayrı %50si alınır bu da sizin toplam notunuz olur. gerisi sizin ve hocanız aranızda ki muabbette ve kendinizi ona inandırmanız kalmıştır.
  • mersin üniversitesi için eleme sınavını yapan hocalarla aranız iyiyse gönderileceğiniz sınavdır..
    yazılı sınavında kopyaları rahatlıkla çekebilirsiniz,sözlü sınavda başlangıç seviyesinde ingilizce bilen hocalar olduğu için sözlü sınavda türkçe yapılıyor.. sözlü sınavda üzerinde en çok durdukları şey gidişin maliyetli olduğu ve yeterli paranın bulunup bulunmadığı...
  • uludağ üniversitesi için bu dil sınavından 40/100 almanız yeterlidir. 20/100 alanların bile yurtdışında türkiye'yi temsil etmesi için gönderildiğine şahit olunmuştur. gano'nuz da 1.80'in üstündeyse değişim programına dahil olabilirsiniz. bu ne demek? ingilizce bilmeyen, ders seçemeyen, seçtiği dersi takip edemeyen, mail-list'te bilmediği ingilizcesi ile saçmalayıp hem türkiye'yi hem aynı okulda okuyan türk öğrencileri rezil eden, kalitesiz öğrencileri türkiye'yi temsilen yurtdışına yollayıp; "ahan da türk gençliği bu, bizim kültürümüzü temsil etmesi için yolladık, tepe tepe kullanın, eti sizin kemiği bizim" demektir. ayrıca hiç de yeterli bir dil sınavı değildir (en azından uludağ üniversitesi'nde) 4 şıklı çoktan seçmeli bir deli saçmasıdır. kaldı ki artık mülakata bile almıyorlar. bu sınavdan 80 alın, ortalamanız da 2.40 olsun, avrupa'yı fethe hazırsınız demektir. ama dikkat edin, avrupa insanı gittiğiniz ülkede, hem sizi hem ülkenizi hem de kültürünüzü yerin dibine sokmasın.
  • marmara üniversitesi'nde yapılan almanca olanı hakkında köpek gibi bilgi aradığım sınavdır.
  • dokuz eylül üniversitesi için sınavına girmeden önce yabancı dillerde hazırlık sınıfı hocalarından birinden duyduğuma göre hazırlık sınıfı b kuru finali zorluğunda oluyormuş yaklaşık olarak.
  • istanbul üniversitesi'nde bu yıl yapılan ingilizce sınavı ana ağlatan cinstendir.
    o makaleleri çok mu aradınız allahsızlar!

edit: kesme işareti yeri konusunda uyarı için teşekkürler
  • kanımca biraz zor olsa da temeli iyi olan, yabancı dil severlerin kasmadan yapabileceği hatta çok iyi sonuçlar çıkarabileceği bir sınav. hayatımın, üniversiteyi hatırlayacak olmamın sebebi... erasmus yapmasam ben üniversite yıllarımı bir 10 sene sonra hatırlamazdım diye düşünüyorum...

erasmusa gitmek için belgeleri hazırlamıştık, başvurumuzu yaptık... sınav günü yaklaşıyordu hatta tarihini de biliyordum ama hangi gün olur diye hiç merak etmedim... neden? lan bu sınav cuma olur genelde bu tarz sınavlar cuma olur umuduyla... gece saat üç. dışarıda lapa lapa kar... dedim ulan bir bakayım okulun sitesinde tatil var mı diye... bir baktım ki aha tatil! sınav perşembe günüymüş yani ben 4-5 saat sonra sınava girecekmişim! perşembe günü sınav mı olur lan eşliğinde beraber başvurduğumuz arkadaşımı da gecenin üçünde uyandırıp sınavın olduğunu söyledim. daha sonra sınavı ikimiz kazandık, berlin'imize gittik, arada diğer ülkeleri gezdik her şehirde muhakkak o gecenin muhabbetini yaptık. hayatımın en güzel günlerinin sebebi, seviyorum seni erasmus dil sınavı! eheh
  • istanbul universitesinin gecen yilki fransizca testinde, hem de direkt copy paste ile, gecmis yillarin yds lerinden birsuru soru arakladigi sinavdir. dolayisiyla girecek olanlara yds sorularina calismalari tavsiye edilir. bir de suresi zar zor yeten cinsten bir sinavdir.
  • deü ydy bünyesinde geçen hafta sonu girdiğim* sınavdır.

bu sınava 2 yıl önce girip erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmıştım. bu yıl da staj hareketliliği için başvurdum. fakat o zamanki sistem sadece tek seferlik writing ve test sınavından ibaretti. şu an listening ve speaking bölümlerini de eklemişler. sınav sisteminin bu şekilde değişmesi önce beni mutlu etmişti, fakat speaking sınavından çıktıktan sonra, speaking sınavının ne kadar tehlikeli bir sınav olduğu yüzüme yüzüme çarptı.

speaking sınavı için* biri genç bir adam; diğeri ise orta yaşlı bir kadın olmak üzere 2 öğretim elemanı, sınıfa öğrencileri 2'şer 2'şer alarak, üzerlerinde çeşitli konular yazılı olan kağıt parçalarından seçtirip, o konu üzerine konuşmamızı, düşüncelerimizi aktarmamızı istiyorlar. öğrencilerden biri konuşurken; diğeri de konusu üzerinde düşünüyor. ilki bitirince diğeri başlıyor falan ve sınav süresince hiçbir şekilde türkçe konuşulmuyor. her neyse, seçtiğim konu hakkında konuştum, tartıştık. ardından kadın olan öğretim elemanı bana bazı kişisel sorular sormaya başladı ve şu anda hatırlayamadığım bir sorusuna geçtiğimiz yıl erasmus'a gitmiş olduğum cevabını verdim. kadında bir afralar bir tafralar... yüzünü ekşiterek, ''madem gittin neden bir kez daha gitmek istiyorsun, diğer öğrencilerin önünü tıkamak sence ne kadar adil?'' gibi şeyler söylemeye başladı.

erasmus yapanların bildiği üzre, o sancılı hazırlık süreci (belgeler, kağıtlar, bürokratik işlemler, ıvırlar zıvırlar...) sizi adeta erasmus profesörü yapıyor. o nedenle erasmus denen şey için, öğrencinin lisans ve lisans üstü eğitimde hibeli olarak sadece 1 öğrenim ve 1 de staj hakkı olduğunu bilen bilir. gördüğünüz üzre, erasmus değişim programı için yapılan ''erasmus yabancı dil sınavı''na, bilhassa ''speaking'' bölümüne, erasmus'tan bihaber öğretim elemanları giriyor ve bilmedikleri konular hakkında sorup doğrusunu öğrenmek yerine, tavırlı tavırlı konuşarak senin speaking pratiğini ölçmeye çalışıyor.

karşımdaki kadın bunu bilmediği için bana "neden 2. kere gidiyorsun ki, diğer insanların neden önünü kapatıyorsun" diye ahkam kesiyor ve benim speaking sınavımda yok yere gerginlik yaratıyor. hoş, 2. - 3. hakkım olsa tekrar gitmek için elimden geleni ardıma koymam ve başkalarının önünü mü tıkarım, arkasını mı tıkarım; umrumda olmaz.

neyse, ben de düzgün bir şekilde, hafiften gülümseyerek ''ama bu kez staj için gitmek istiyorum'' dedim. huysuz karı bunu da beğenmedi... bu sefer, suratındaki ''anlamıyorum yani nedir bu olaylar yeaa'' ifadesiyle, döndü yanındaki genç öğretim üyesine ve ''neden bu kadar yurt dışında staj yapmak için ısrarcı bu öğrenciler ya?'' dedi. bana sormuyor; gidiyor yanındaki çocuğa soruyor. ve böyle bir soru sorabiliyor... türkiye gibi bir ülkede, bir öğrencinin neden yurt dışı stajı konusunda ısrar ettiğini sorabiliyor... ''pardon ablacım, hayattan bu kadar izole yaşamayı nasıl ve nerde başardın?'' diye sormak istedim; ama soramadım. çocukcağız da kadına açıklamaya çalışıyor; ''işte stajlarından sonra orada kalıp çalışmaları için imkan doğabiliyor'' falan diye... ben de ''evet tabii öyle'' diye çocuğa katıldığımı göstermeye çalıştım. ama bir yandan kadının bu gereksiz tavrını anlamlandırmaya çalışırken suratımda nasıl eblek bir ifade oluştu kim bilir... bir türlü cevaplarımdan tatmin olmadı anasını satayım. memnun edemedim elin sikindirik buca'sındaki öğretmeni. sonra cevapları çok kısa olan birkaç soru daha sordu ve suratındaki yapmacık gülümseme ve memnuniyetsiz ifadeyle bana teşekkür edip sınavın bittiğini söyledi. ama diğer çocuğun hakkını yemek hiç istemem, son derece güler yüzlü ve hoş sohbetti kendisi.

biraz önce sınav sonucumu öğrendim. bana hayli hayli yetecek bir puan olmasına rağmen, beklediğimden biraz düşük bir puan almışım. aklıma hemen bu kaltak karı geldi tabii. ben ne yazık ki o sınavda kadının bilgisizliğinden ve tuhaf tavırlarından kaynaklanan gerilime engel olamadım. belki hala, erasmus'un sınava girip girip her yıl gidilebilen bir şey olduğunu sanıyor ve benim adıma ''geçen yıl gitmiş bu zaten, bu sene de gitmeyiversin'' diye düşünüp düşük not verdi. ya da ''yurt dışında staj yapmaya ne lüzum var'' diyerek aynı şeyi yaptı. hadi bunları geçtim, kadının elinde ''gözünün üstünde kaşın var'' diyerek sana istediği puanı verebilecek fırsat var. sonuç olarak, speaking sınavı benim gözümde artık çok tehlikeli bir sınav. böyle huysuz ve ukala biri çıkabilir karşınıza ve sizin speaking becerinizden bağımsız; cevaplarınızdan yahut hedeflerinizden, düşüncelerinizden memnun kalmayarak notunuzu bir güzel düşürebilir.

(bkz: you're gonna die bitch)
    (bkz: yurt dışında staj yapmak isteyen ezik öğrenci)