şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupa birligi ve katilimci devletlerin, erasmus programi ile yurtdisina giden ogrencilere verdigi aylik hibe.

  nihayet hesaplara yatmasiyla butun degisim ogrencilerini acliktan sefaletten kurtarmistir, ve buyuk olasilikla birkac gunlugune avrupa capinda tuketimin artmasina sebep olacaktir.
 • tamamını, programdan dönüşümün 8. ayında, hala göremediğim paradır.
 • gideceğiniz ülkeye ulaştıktan sonra takriben 1 ay içinde %80, ülkenize geri dönüp nihayi raporunuzu yazıp okulunuz da ilgili diğer belgeleri uaya gönderip ua da tum bu belgeleri inceleyip onayladıktan sonra kalan %20'sinin hesabınıza geçtiği paradır. ülkeler 3 kategoriye ayrılır ve gideceğiniz ülke hangi kategorideyse o kadar aylık alırsınız. bu sene icin (yanlış bilmiyorsam) 1. kategori 330 euro (portekiz, litvanya, letonya, polonya vb), 2. kategori 440 euro (ispanya, almanya, fransa vb.), 3. kategori de (danimarka, finlandiya, hollanda, ingiltere vb.) 550 euro aylık alırlar. bu para genelde oradaki tüm masraflarınızı karşılamaz (özellikle de okul yurdunda kalmıyorsanuz). ayrıca pasaport, vize, uçak bileti sizin cebinizden çıkar.
  yaptığım mini araştırmaya göre türk öğrenciler bu hibe konusunda şanslılar. çünkü ispanyollara aylık 100-120 euro arası bir hibe verilirken (hangi ülkeye giderlerse gitsinler aynı miktar), almanlar da 150 euro civarı aylık hibe alıyormuş.
 • 2007/2008 ögretim yılı için,

  letonya, litvanya, polonya, slovenya, güney kıbrıs rum kesimi, estonya, bulgaristan ve romanya'ya gideceklere aylık 300 euro

  slovak cumhuriyeti, çek cumhuriyeti, macaristan, portekiz, yunanistan ve malta'ya gideceklere aylık 400 euro

  hollanda, lüksemburg, italya, ispanya, belçika, fransa, almanya ve avusturya'ya gideceklere aylık 500 euro

  finlandiya, danimarka, isveç, irlanda, birleşik krallık'a gideceklere ise aylık 600 euro olarak ödenecek hibedir.

  kaynak: ulusal ajans
 • doluya koysan sigmayan, bosa koysan doldurmayan hibe. ulusal ajans'tan ancak mansiyon odulu olabilir harcama hacmiyle kiyasladigimizda.
 • ancak yurt paranızı karşılar bu hibenin miktarı, belki bir de ucak biletinizi, eger şanslıysanız...
 • 2008-2009 öğretim yılında üniversiteler ve ulusal ajansın karşılıklı hatalarıyla çoğu öğrenciye ödenemeyen para.
 • birkaç gün içinde slovakya'ya doğru yapacak olduğum erasmus eylemini gerçekleştirmemi sağlayacak paradır kendisi. baya i$ görüyo, şöle ki, bu parayla, bir tane kredi kartı iptali, diğerini fulleme eylemi yapmı$lıgım var henüz. ayrıca iki di$e dolgu, di$ ta$ı temizliği, üstüne 120 tl telefon faturası, ve 150 tl $ahsi borç ödemi$liğim var. totalde cepte kalan meblayı acıklamalıyım bi de $imdi dimi? evet 1000 euro..

  gayet de hayat kurtaran bir ödenektir kendisi.
  (bkz: swh)
 • 4. bölge ülkesine gittiyseniz yetmez hiçbir şekilde. 5 aylık para 2 ayda yenir, kırıntısı kalmaz. ama döndükten sonra kalan %20 hayat kurtarır resmen, 2008 yılı 5 aylık 4. bölge erasmus hibesinin %20'sinin 700 küsür euro olduğunu düşünürsek.. o yüzden ülkenize döndüğünüzde daha çok işinize yarayan paradır.