şükela:  tümü | bugün
 • ab ulkelerinin, birakin ucuncu ulkelerden ogrenci cekmeyi, kendi basarili genclerini bile amerikan universitelerine kaptirmaya basladigi icin alarm calmasiyla hayata gecirilmis bologna sureci altinda hazirlanan yeni nesil master programlari. genelde hem daha cok imkan sunulabilsin hem de cesitlilik olsun diye en az 3 ulkeden 3 universitenin isbirliginde hazirlanan bu programlara ab fonlarindan burs destegi de saglanmakta. bu program daha cok ucuncu ulkelerden(avrupa disi) avrupa'ya ogrenci cekme amacli oldugundan burslar sadece avrupali olmayanlara taninmaktadir. turk milletinin makus kaderi olarak islerine geldiginde avrupali islerine gelmediginde asyali sayildigimiz icin, konu bursa gelince avrupali kategorisine girmis ve burs murs isinden mahrum birakilmisizdir gene. ote yandan canini disine takan turk genci burssuz veya bursu baska bir yerlerden temin ederek bu masterlara katilabilir. socrates altindaki her egitim programi gibi bunun da bir amaci hareketlilik*saglamak oldugu icin masterin bir kismini ortak universitelerden birinde kalanini bir baskasinda yapiyorsunuz. gidilen ulkenin dilini bilmek kimi programlarda sart kimilerinde sart olmayip yine de ogretmek icin ozel kurslar da acmaktadir bunlar. bitirince okudugunuz her iki universitenin de diplomasini alir double degree olursunuz. buradan yalayiniz efendim.
 • ispanyadaki adi orgazmus olan, yurtdisina cikan gecnlerin 5 ay yada 9 ay baska ulkede kalip partiden partiye kostuklari, dedikodunun hat safhada oldugu, ryan air sirketi sayesinde tum avrupayi gezmeye calisan ogrencilerin olusturdugu bir oganizasyondur.
 • yeni nesil türk gençliğinin yükselen değeri olan filmlere konu erasmus değişim programı ile aynı değildir.
 • insanın beklentilerinin de üstünde güzellikte olan programdır. şöyledir,
  -bursuyla aileden bağımsız lüks bir hayatınız olur ve yanına para biriktirirsiniz.
  -gittiğiniz okullar genelde üzerine çalıştığınız programda uzmanlaşmış olacaklardır sapasağlam bir eğitim alırsınız.
  -en az 2 ülke gezeceksiniz bu da size ingilizce artı 1 ya da 2 yabancı dil olarak geri dönecektir.
  -erasmus atmosferini sonuna kadar yaşayacaksınız.!!!!
  -lisansın son dönemindeki gelecek kaygısını hiç yaşamadan atlatacaksınız.
  -yurtdışında staj yapacaksınız.

  şimdi ne gerekir onu söyleyeyim, başvuru için istenen iki önemli şey var ingilizce yeterlilik sınavı (toefl, ielts...) ve motivasyon mektubu. toefl için genelde en az 80 isteniyor ama üstü daha makbule geçer. ben 2.37 diploma notu ve 88 tofılla burslu kazanan biri olarak şansınızı çok yüksek görüyorum. yalnız bu programın vurucu noktası başvuru tarihleri; normalde nisan mayıs gibi olur ancak bunun burslu başvuru son tarihi 15 ocak. yani aralıkta toefla girip ocağa başvuruyu yapmanız gerekiyor. şimdi de kursların linkini vereyim;
  http://eacea.ec.europa.eu/…_1_master_courses_en.php

  kolay gelsin

  önemli düzeltme: kimi programlar için başvuru tarihi 1 aralık gibi daha erken olabiliyormuş.

  mesaj gönderen arkadaşlara edit: askerdeyim, cevaplarınız malesef gecikecek.
 • erasmus mundus'ta kimi programlar okumaya hak kazanan bütün öğrencilerine burs verirken bazıları ise sadece belirli sayıda burs dağıtır. burs almaya hak kazanılmamışsa işler zorlaşır. normal giderlerin yanısıra, hangi ülkeden gelindiğine ve programa göre yıllık 4000 € ile 6000 € arasında değişen ücretleri vardır.
  master programlarının olmasının yanı sıra az sayıda da olsa joint phd programları açılmaktadır. özellikle fen bilimleri, mühendislik gibi konularda yoğunlaşma göze çarpar bu da sosyal bilimcileri elbette ziyadesiyle üzer.

  doktora programları: http://tinyurl.com/yartupg
 • amerikalı ablalar şöyle bir factsheet/broşürümsü hazırlamış.

  (bkz: http://ec.europa.eu/…study-in-europe/doc/usa_en.pdf)
 • genel olarak anladığım kadarıyla;

  avrupa dışından gelenlerin tuition'ları avrupalılardan daha pahalı (2 katı)
  fakat avrupa dışından gelenlere verilen burs avrupalılara verilen burslardan daha yüksek (~2 katı)

  ayrıca lisans öğrencileri de başvurabiliyor, o da son sınıfta olup okulu bitirecekleri varsayımıyla. lisansı bitirmeyen gidemiyor bu programlara. programlar çarşaf çarşaf olmasına rağmen herbirinin önkoşulu farklıdır. zaten genel başvuru değil tek tek programlara başvurduğunuz için hatmedersiniz o arada.

  an itibariyle açık olan programlar;
  (bkz: http://eacea.ec.europa.eu/…selected_projects_en.php)
 • hakkındaki sayfalarca prosedürü,sayfalarca bilgiyi okurken,açılan programları incelerken fenalıklar getiren ab programı. şimdi işin yoksa okulun avrupa birliği ofisinden yardım iste,tabi bu konu hakkında bilgileri varsa.
 • 2013'ten sonra devam edip etmeyeceği belirsiz olan program.