şükela:  tümü | bugün
  • amaç yalnizca baska ulkede ogrenim gormek degil, baska kulturleri gormek oldugundan eger kisi degismez ve gelismezse gariplik var demektir.
    farkli kulturleri yasayan insanin dogal olarak sergiledigi tutumdur.
  • üniversiteler'de bol bol gördüğümüz öğrencidir. 'yaa mına koyum adamlar aşmış ya, ben ileride orayada yaşamayı düşünüyorum' diyerek mal mal konuşurlar. bazıları estonya slovenya gibi dandik yerlerde ortalamanın amına koyarlar bedavadan dersler geçerler.(muhasebe dersi için bile vize-finale girmeden ödev yapıldığını duydum birinden) bir de sözde avrupa gördüklerini sanarlar. bazıları da harbi harbi ingiltere'ye falan gidip, dersleri geçmek için kıçını yırtmış öğrenciler de vardır, bırakta bu adamın da havası olsun. esas erasmus yapmış olanlar bu adamlardır benim gözümde. öyle gidecen dandik dandik ülkelere face'den fotolar paylaşıcan falan geçin sonra da kendini bir bok zannedecen. muhasebe'yi ödev yaparak geçen adamın muhasebesi ne kadar iyi olabilir ki adam genel muhasebeyi aa ile geçmiş sonra hesap planı ne falan diyor.
  • okyanustan cikip akvaryuma giren insandir. her zaman okyanusa ozlem duyacaktir. akvaryumdaki sevenleri onun icin bir anlam ifade etmez artik.
  • hayata bakis acisi degismistir.

hayati boyunca hic ailesinden ayri yasamayip, ilk defa tek basina kaldigi ulkenin dilini bile bilmiyor olmasi, ama her sorununu bir sekilde halletmesi ona ozguven kazandirmis olabilir. "lan ben bunu harbiden yapiyormusum ya?" diyerek gelecek planlarini bambaska sekilde sekillendirebilir.

ya da daha kisa tabirle, benim bu.

3 ay boyunca fransa'da kicimi yirttim dersleri verecegim, ortalamayi dusurmeyecegim diye. benimle ayni donemde polonya'da erasmus yapanlar her gun baska ulke gezerken ben devam zorunlulugu, her gun yapilan quizler ve teslim edilen odevlerle ugrastim. en sonunda da "lan harbi tek basima yasayabiliyormusum ben, yuksek lisansi da garanti yurtdisinda yapayim" dedim.

sonuc olarak su an iskocya'dayim. dersleri verecegim diye hala kicimi yirtiyorum. burdan, allah korusun ama olur da donersem, daha da degismis olacagim kesin.
  • yav bu benim arkadaşıma oldu.

erasmusa gitti vatandaş (iskoçya). sosyal medya zımbırtılarında çektiği fotoğrafları falan görüyordum. arada yazıyordum falan ona da, yarı onu, yarı da iskoçyayı merak ediyordum zira. eğlendi etti döndü neyse kısa keseyim.

türkiye'ye döndüğünden beri görüşmüyoruz. yazıyorum cevap yok falan. eh ben üniversitedeyim (uzattım okulu) o da okulu bitirdi o sırada. ailesinin yanına geri döndü.

anlaşılan avrupaya gidip dönen insanlar öyle bir dünya görüyorlar ki, buradaki insanları sallamamaya başlıyorlar. valla bilmiyorum belki de ben yanlış anlıyorum.

neyse bir de ben gideyim, bakalım o dünya nasılmış *