şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhteşem çocuk an itibarı ile sadece 11 yaşında, yaptıkları ülkemizin lisans mezunu mühendislerinin yapabileceğinin çoğundan ileri.

  hakındaki üniversiteli abileri ile yarıştığı robot yarışması haberi:

  http://www.hurriyetkampus.com/…rkesi-dumura-ugratti

  bu da kendi websitesi. projeleri yaşının çok ilerisinde:

  http://www.erayaktokluk.com/

  .
 • türkiye inovasyon haftası kapsamında düzenlenen intel robot yarışmasında birinci olan bebe. bebe dediğime bakmayın cin gibi.

  https://www.facebook.com/…k/videos/566103686877486/

  ayar da veriyor
 • bu çocuğun bu seneki halini gördüm. ufak bir veletten ergen irisine dönüşmüş. kendisi malesef yaşının verdiği heyecanla nasıl davranması gerektiğini bilmiyordu. herkese çok iyiyim imajı çizse de kaybedince sağa sola saldırıyor milleti suçluyordu.

  bu sene de bir tane birincilik bir tane üçüncülük almış 15. odtü robot günlerinde. her sene her kaybedişinde sinirden çıldırışını gördükçe. hakemlere, rakiplerine ithamlarda bulunduğunu gördükçe katıldığı her kategoride ilk üçü garantileyebilecek robotlar üretip çıldırışını görmek gibi bir hedefim var. fakat öncesinde lisans hayatım, sonrasında da iş hayatım buna engel oluyor.

  yapmayacağımı bile bile umarım seneye diyorum.
 • kendisini 2013-2014’lü yıllarda bir robot yarışmasında görmüştüm. 10-11 yaşlarında bir çocuktu ve o yaşta bir çocuğun yapmasının mümkün olmadığı robotları, devreleri ve yazılımları vardı. normalde babası yapmış deyip geçerdim ama bu velet hakemlere bıcır bıcır konuşup yangın söndürme robotunun algoritmalarını nasıl oluşturduğunu falan anlatıyordu, biraz kulak misafiri olup çocuğun boş olmadığını hissettim. babası ile kapı önünde sigara içerken de tesadüfen karşılaşıp “oğlunuz ne ayak” diye sorduğumda -eğer doğruyu söylediyse- kendisinin elektronik bilgisinin sıfır olduğunu ve eray’ın her şeyi kendi kendine öğrendiğini söylemişti. o robot yarışmasında da birinci olamamasına rağmen bir ödül almıştı diye hatırlıyorum.

  tabii yıllar geçti ve artık bir ergen olmuş, üniversite yarışmalarında hep birincilikleri kovalar hale gelmiş. hatta şimdiden buradakileri de kızdırmayı başarmış. geleceği çok parlak görünüyor. umarım çalışmayı bırakmaz ve robotik alanında ülkemize bir gün önemli değerler katar.