şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk sinemasında genelde kötü rollerde hatırladığım, karakter oyuncusu denemeyecek kadar ağırlıklı rollerde oynayan genç bir oyuncuydu. amerikalıda tilki selim diye bir karakter dışında net olarak filmografisini hiç bilmiyorum.
 • şimdilerde çasod üyesi olan tiyatro oyuncusu bir evladımızdır eray özbal..

  genellikle havuzlu, bikinili ve sarışın '80 dönem türk filmlerinde mavi slipler kuşanmış olarak hafızamızda yer etmiştir bir süre.. nitekim eskilerin bir önder somer'i olamasa da, bir nuri alço'su rahatlıkla olabilir idi; bittabi karakter olarak.. özellikle tunik giymiş, kelebek tokalı kızlarımızın ellerini iki yana açmadan odun misali dans ettikleri diskolardaki performansı şahanedir özbal beyin; bir de yan yan bir gülüşü vardır ki, adama

  "geliyorum sığdırmaya,
  hiç kaçma boşuna" manisini derhal okutturabilecek niteliktedir.. muadili faruk peker gibi banu alkan'la bir ilişiği de yoktur, belirtelim..

  bu furya dışında oyuncudur işte düpedüz özbal bey.. lüküs hayat operetinde oynamışlığı vardır..

  ayrıca trt'nin eski mutena dizilerinden olan, attila ilhan'ın kaleminden çıkma paranın kiri adlı dizide de gül cemaline vakıf olduyduk bu slip donlu evladımızın.. ne günlerdi..
 • bir dönem nuri alço modeli kötülükleriyle hafızalarımızda yer eden zevk ve kötü alı$kanlık tanrısı. 1957 doğumludur. batan güneş,1978; paranın kiri (tv),1979; isyankar,1979; kimbilir (kibariye),1981; anlatamadım,1983; yalancı dünya (tv),1983; gecelerin kadını,1983 berduşlar sosyetede,1984 kayıp kızlar,1984 çılgın arzular,1984 anadan ayrı,1985 yoksul,1986 duvardaki kan (tv),1986 yer demir gök bakır,1987 amerikalı,1993 son söz sevginin (tv),1993 kuşatma altında aşk,1997 gibi eserlerde boy göstermi$tir. filmlerinde hep loser'dır... duru$u nuri alço kadar ağır olmadığından daha kolay altedilebilir hissi vermi$tir...
  $u anda yanılmıyorsam bir mekân i$letmektedir...
 • kargonun yüzleşme klibini çeken kişi.
 • eskiden trt de yayınlanmış olan duvardaki kan adlı dizi filmde, bir osmanlı paşasına ( talat pasa ) suikastte bulunan ermeni militan soghomon tehlerian ı canlandırarak kitlelere kendini tantımış olan oyuncu. bir insan bu kadar guzel bir kötü olabilir dersiniz onu izlerken. sadistce gulusune hayran olmayan yoktur.
 • kurban'ın yalaka isimli şarkısının klibinde oynamışlığı da vardır.
 • nasıl unutulur can verdigi en önemli karakterlerden biri;
  (bkz: belmondo engin)
 • su an yaslanmıs olmasına ragmen hala yakisikli bir adamdir kendisi.
 • kötü kalpli karakter tiplemesinin üzerine yapışıp kalmasıyla hemen hemen bütün türk filmlerinde düşman bellediğimiz, beddua okuduğumuz, sinirlendiğimiz, arka planların silik oyuncularındandır.
  oysa türk sinemasının önemli aktörleri listesine çok rahat dahil olabilecek potansiyele sahipken, çalıştığı bütün yönetmenler kaşlarını çattırmış, pis pis sırıttırmış, başka bir mimiği denemesine izin bile vermemiştir. nuri alco ve tecavuzcu coskun ile aynı grupta yer almayı hak etmeyecek kadar da başarılı bir aktördür.
  kadri kıymeti bilinmemiş, harcanmış, ziyan edilmiş, büyük rollere erişmesi sanki engellenmiş, bu halinden de niyeyse hiç şikayetçi olmamış bir isimdir.
  keşke fransız yonetmenlerle mi tanışsaymış ne bileyim?
  (bkz: tek karakter icin yaratilmis aktorler)
  (bkz: erkeklerin en kiskandigi aktorler)
 • (bkz: diane özbal)