şükela:  tümü | bugün
  • şu fotoğrafta görülebilecek askerdir. fotoğrafta erbakan'ın başının üstünde hafif sol tarafta kalmaktadır. kimdir, ne sebeple oradadır, ne yapmak, nereye varmak istemektedir bilinmez. ama o yıllar (milli selamet partisi bayraklarından anlaşıldığına göre 1970'li yıllar) siyasetçilerin kahve kahve dolaştığı yıllar. mitingler bindirilmiş kıtalarla yapılmıyor henüz. herkesin her siyasetçiyi "madem buraya kadar gelmiş, ne diyormuş bu adam" diye gidip dinlediği yıllar. muhtemelen bu rütbeli asker de merak edip gelmiş. halkın arasına karışmış, pür dikkat erbakan'ı dinliyor, kimse de yadırgamıyor.

zaten mitinge katılanlar adeta bir türkiye fotoğrafı vermişler. sarıklısından tut da fötr şapkalısına kadar değişik kılıklarda adamlar var. ağzında sigarayla elleri yukarıda alkış tutan sayın abi, siyah gözlüklü hacı amca, burnunu karıştıran bir dayı (insanlık hali tabi, ayıplamıyorum), gençten meraklı bir çocuk, pamuk sakallı dede, rütbeli bir asker... kimimizin dedesi, kimimizin babası belki...

itü'lü bi makine profesörü gelmiş ağır sanayiden, millî kalkınmadan, abd'ye karşı millî bağımsızlıktan bahsediyor halka. arkada da yerel üretici doğan bisküvileri'nin büyük sermaye eti'yle umutsuz rekabeti var nazire yaparcasına.

ilginç bir an, ilginç bir fotoğraf...
  • (bkz: are you fetö)
  • haremlik - selamlık uygulamasının osmanlı''dan erbakan'a yadigar kaldığını gösteren fotodur. benim için başka da anlamı yoktur.
  • fotoğrafa sonradan eklenmiş gibi duran asker. fotoğrafa sonradan eklenmiş demiyorum öyle duruyor diyorum yanlış anlaşılmasın.
  • yaş ortalamasının 50 olduğu bir mitinge katılan asker.
  • bir tane bile kadının olmadığı, ortamdaki taşak kokusunun hayal bile edilemediği mitinge katılmış askerdir.
  • fotoğrafın sağ alt köşesinde serçe parmağıyla burnunu karıştıran kasketli amcaya takıldım ben.
  • tövbe tövbe rahmetli ali tatara benzettim.
  • sağ altta görülen ve sol serçe parmağı ile burnunu karıştıran dede kadar ilgi çekmeyen askerdir. askeri gördüyseniz 2 sıra arkasında bu dede var, burnunu karıştıran dedeyi gördüyseniz 2 sıra önünde bahsi geçen asker var.

ilave: birkaç yazar arkadaş, asker dediğim kişinin polis ya da görevli olduğu konusunda beni uyardı. bahsedilen asker erbakan'ın başının sol tarafına denk geliyormuş gerçekten de.