şükela:  tümü | bugün
  • aydın ve nazilliyi işgal eden yunan kuvvetlerinin, anadolu’da başlayan işgale karşı hareketlerden çok tedirgindir. muğla gönüllü müfreze kumandanı bakırköylü teğmen kadri bey, yunan müfrezelerinin mevcutlarını, bunların nerede yatıp nerede kaldıklarını tespit etmiş, bunlar arasında baskına en elverişli yerin erbeyli istasyonu olduğunu tespit etmiş, hazırlıklar başlamıştır. erbeyli istasyonundaki hangarda 20 kişilik bir yunan müfrezesi bulunuyordu.

    20-21 haziran 1919 gecesi, bir ağır makineli tüfek ve 70 kişilik kuvvetle, erbeyli istasyonu yakınındaki, yunan askerlerinin bulunduğu hangara hücum ederek, düşmanla şiddetli bir çatışmaya girmiştir. bir müddet sonra türk müfrezesinin arkasında da silahlar patlamaya başladı. yunan kuvvetlerinin bir kısmı erbeyli köyünün içinde oturuyormuş silah sesi üzerine yetişip türk güçlerini arkadan iki ateş arasına alıyorlar. hangarda bulunan yunan müfrezesinin yardımına bir evzon taburu geldi. makineli tüfeği kullanan onbaşı vurulup hayatını kaybediyor. erlerden birkaçı yaralanıyor. ortalık aydınlanmadan çekilmenin daha hayırlı olacağını düşünen müfreze kumandanı bakırköylü teğmen kadri bey, makineli tüfek subayı ve erleri kuzeye dağ yönüne, diğerlerini de güneye ovaya gitmek suretiyle ikiye bölüyor. müfreze kumandanı ile beraber ova istikametini tutanlar, osmanbükü gemisi ile menderes nehrini geçerek çakmar çiftliğine ulaşıyorlar. üç saat devam eden çatışma sonunda, türk tarafında 7 ölü ve birkaç yaralıya karşılık yunanların 30 başka kaynaklara 80 ölüsü ve 40 yaralısı vardır.

    daha sonra yunanlar yaralı ve ölüleri trenle aydın’a getirip türk halkına gösterdiler. aynı gün erbeyli ve civarında ele geçirdikleri 72 türk vatandaşı ile germencik ve incirliova’da silahsız türk vatandaşlarını öç almak için öldürmüşlerdir.

    kaynak