şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1. nesil türk repçi
  • yakışıklı adam, son kliplerinde gördüğümüz kadarıyla yaşlanmış ama zamanında çok rağbet gördüğünü düşünüyorum.
  • nezdimde hibir zaman karakan'in degerine yaklasamamistir. karakan underground ve protest yapisiyla zamaninda favorim olmusken * erci-e karili kizli amerikanvari rapiyle yuz burusturmustur.
  • karakan + erci e + da crime posse (bu ne bicim isim be) = cartel
  • zannedersem bin arabama adlı şarkısına ve klibine bir tek ben bayılıyorum. ve yine sanıyorum ki kendilerine aşığım.
  • hala karizmasından bir şey kaybetmemiş olan repçi.
  • bbc türkçe servisine röportaj vermiş. 90'lı yılların almanya'sından bugüne değişen koşullarla ''alamancılık''olgusu üzerine çok aklı başında değerlendirmeler yapmış. almanya'dan bakınca türkiye'deki referandumun nasıl göründüğüne dair de bir şeyler söylemiş.

https://www.youtube.com/watch?v=iryo04hodrw
  • bbc ile yaptığı röportajı özet geçeyim uzun diyip izlemek istemeyen arkadaşlar var ise yardımcı olur.

--- spoiler ---

eskiden burada geçici işci statusündeydi insanlar sanki her an geri dönecek gibi yaşıyordu, bir tane milletvekilimiz ve haklarımız yoktu, ancak artık öyle değil bu ülke(almanya) size yapmak istediğiniz şeyin fırsatlarını sunuyor milletvekili mi olmak istiyorsunuz gidin olun. ancak bütün bunlara rağmen hala ben mutsuzum diyorsanız türkiye'ye dönün o zaman. burada bir çok türk genç var çok nitelikli iyi eğitimli, başka bir grup genç var arada kalmış daha çok superlig izliyor ama almanca konuşuyor, ancak türkiye'yi sadece gazetelerden manşetlerden tanıyor, bu arkadaşlara tavsiyem gidip 1 yıl türkiye'de memleketlerinde yaşamaları iki hafta tatil değil gerçekten yaşasınlar bir yıl, böylece hem türkiye'yi hem almanya'yı doğru konumlandırıp arada kalmaktan kurtulur hayatlarını doğru yönlendirebilirler.
    --- spoiler ---
  • her seyi yak adlı parçayı değişik bir şekilde coverlamış , güzel[aslında değişik] yapmış insan.
  • cartel zamanında

"cartel vurur gecer
    ama kimi vuracağını iyi düşünür seçer
    bütün genç yazarlar cartel'e hazırlar
    gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?"

gibi kaliteli sözler yazarken 10 sene sonra

"gel hadi takıl bize bin arabama
    araba var mıaaa?
    galiba yok hiç önemli değil arabamda yer çok.
    arabanın içi diskotek gibi olacak sol sağ sağ sol."

gibi kalitesiz söz yazarlığına terfi etmiş mc. sanırım bu erci e'nin 11 yıllık macerasını özetlemektedir. ama hakkını vermek lazım sound olarak hiç de fena şarkılar yapmamamaktadır da işte sözler şarkıyı dinleme hevesini alıp götürüyor.