şükela:  tümü | bugün
 • erciyes a.ş. isimli şirket tarafından yönetilen kayak merkezi. başkanı murat cahit cıngı'dır. 2 defa kayseri akp milletvekili adayı olmuş ve seçilememiştir. görünüşe göre büyük demeçler vermeyi seven bir şahsiyet, zannedersiniz erciyes'i türkiye'nin alpleri yapmış. baya bir yatırım yapılmış olmasına rağmen organizasyon ve personel eksiği olan bir kayak merkezi gördüğüm kadarıyla.

  gelelim esas konuya: eğer başlangıç-orta kayakçıysanız erciyes rahatlıkla gidilebilecek bir kayak merkezi. ama iyi kayakçıysanız pistlerin açılma durmunu takip etmeden gitmeyin. sanırım rakımın yüksekliğinden dolayı rüzgar çok kuvvetli esebiliyor ve bu durumda esas keyifli pistleri açmıyorlar. (bkz: tekir kapı) ve (bkz: hisarcık kapı) genelde açık oluyor ama bu ikisi iyi kayakçıya ufak gelir. (bkz: hacılar kapı) açılmamışsa eğer hele istanbuldan falan gelmeyi düşünmeyin bile.

  erciyese kayağa giden herkesin öncelikle öğreneceği şey bağlantı yollarının açık olup olmaması, yani tekir kapı-hisarcık kapı ve hisarcık kapı-hacılar kapı bağlantı yolları bu 3 çıkış noktasını birbirine bağlıyor. ancak haritaya bakınca pistlerin konumu anlaşılabilir.

  erciyes pist haritası

  pratik bilgilere gelirsek, uludağ ve kartalkaya'ya göre daha ucuz. günlük skipass tam 45 öğrenci 25 tl. gerçi geçen sene tam 25 tlymiş, 25 den 45 e nerdeyse %100 lük boru gibi bir zammı nasıl açıklamak gerekir onu erciyes a.ş. ye sormak lazım. eski öğrenci kimliğini gösterip öğrenci pası alanlar çok oldu, pişman oldum eski bir kimlik yanımda götürmediğime.

  yeme içme fiyatları uygun, kardan adam diye bir cafe-restoran var çok kalabalık oluyor ama çay 50 kuruş, sucuk ekmek 6 lira. evet kartalkayayı görenler için fiyatlar şoke edici. buraya kaymak için değil sadece gezmeye gelen kayserili halkı da çok fazla, hanım teyzeler amcalar çoluk çocuk sülalecek gelip çay kahve içip ortalarda dolanıyorlar, bir süre sonra alışıyorsunuz bu manzaralara.
 • an itibariyle halay çekilen kayak merkezi.

  işte o çılgın türkler

  vay arkadaş, zenginlik şaka maka halka inmiş. eskiden biz hep lounge'larda kadir abiyle * viski içer banu alkan ve ahu tuğba'nın gelmesini sessiz ve ağırbaşlı bir şekilde beklerdik.
 • 18 farklı kayak pisti bulunan ve şehir merkezine sadece 20 dk uzaklıkta olan kayak merkezi.
 • 2017 sezonuna %85 zam yaparak tam skipass 70tl öğrenci 55tl olarak fiyat belirlemiş kayak merkezidir.

  böylelikle erciyes master planın başından beri söylenen herkes için kayak sloganı yalan olmuş oldu. istanbuldan kayseriye bilet daha ucuzken skipasse 70tl istemek biraz abartı olmuş. tefe tüfe zammına diyecek birşey yok ama %85 zam da akıllara başka şeyler getirmiyor değil.

  burdan eğer bi yetkili bunu okuyorsa diyecek birşeyim var: allah belanızı versin.
 • dünya turizmine açılması adına, daha fazla reklama ihtiyacı olduğunu düşündüğüm kayak merkezi. bünyesindeki cafeleri belediye işlettiğinden alkol yok. çevresindeki restoran ve cafelerde de alkol yok. insanların bir kadeh sıcak şarap ya da herhangi birşeyler içebilmesi için, kalkıp konakladıkları otele gitmesi ya da sırt çantasında ısınmak için bir jagermeister bulundurması gerekiyor.

  öte yandan, hacılar ve hisarcık pistleri, snowboard için uludağ ve kartepe'ye kıyasla şu aralar çok daha iyi. severek tüketiyoruz efenim.
 • çomarlarla dans.
 • alkol için magna apex ya da askeri sosyal tesisten faydalanabilirsiniz, skipass pahalı denmiş , 20 den fazla pist var, liftlerin çoğu yeni, 50 binişlik tam bilet 200 tl , bir lift 4 liraya geliyor , ayrıca develi kapı 'da 4 pistin bulunduğu (ikisi mavi ikisi kırmızı) bölümde kaniş ve kültepe liftleri herkese ücretsiz, isterseniz tüm gün burda bedavaya da kayabilirsiniz. netice itibariyle gerçekten fahiş zamlar yapılmasına rağmen, genel olarak tüm hizmetlerin fiyatları oldukça uygundur.

  kayak kirası : 40 tl
  sucuk ekmek : 15 tl
  çay (kağıt bardak) : 3 tl
  500ml su : 2 tl
  7 binişlik tam : 45 tl öğrenci : 35 tl
  50 binişlik tam : 200 tl
  şehir merkezinden otobüsle transfer : 2.40 tl
  tuvaletler : ücretsiz
  şehir merkezine uzaklık : 20dk
  kar kalınlığı ortalama : 85 - 120 cm

  hisarcık kapıda divan pisti diye bir pisti vardır ki , 3100mt kesintisiz kayarsınız , 2980 metreden 2200 metreye inersiniz, bu keyif için yukarda özet geçtiğim bedeller çok cuzidir nazarımca.
 • yeni başlayanlar için harika bir piste sahip olan kayak merkezi. yaklaşık 1600 - 1800m uzunluğunda başlangıç seviyesi pistine sahip. eğim yeni başlayanlar için harika.
  birde soğuk.
  (bkz: üşüyoruz)
 • çekilin bilgi vericem dediğim kayak merkezi.

  fiyatlar pahalı! diyen nutellacı, hadi ordan! sen pahalı görmemişsin.

  2017-18 sezonu için. erciyes'te tam günlük skipass sivil 70, öğrenci 55 tl ... uludağ'da kaç para peki? 120 tl ... kartalkaya'da? 150 tl... hatta kültepe ve kaniş pistlerindeki telesiyejler ücretsiz.. günlük 7 çıkışlık kart alıp, bağlantı yollarını kullanarak buralarda uzun süreler uygun fiyata kayabilirsin.

  al sana erciyes pist haritası
  al sana fiyat listesi

  yeme içme ise efsane. sucuk ekmek, pide, mantı ne istiyorsan var ve fiyat 15-20 tl yi geçmiyor. uludağ'daki durum ise adı üstünde beceren cafe... anladın sen onu?*... kartalkaya'ya hiç girmiyorum.

  herif gelmiş burada "belediye işletiyor rererörö" demiş, ulan otopark mafyası mı işletsin dallama? sana ne, sen dalgana bak. öbürü de gelmiş çomar momar mevzularına girmiş, çomarlar kovalasın seni!

  kaymayan, gezmeye gelenler de var haliyle, ama bizim nutellacı bunu bile şikayet konusu yapmış, rahatsız olmuş yavrum. tabii uludağ ve kartalkaya'da herkes kayak şampiyonu, snowboard şovmeni zaten. hiç öyle gelenlerin yarısının tek derdi selfie çekip paylaşmak falan değil, hepsi birer alberto tomba!

  bu arada mekanik sistemler gayet modern, olması gerektiği gibi kapalı/korunaklı . öyle rüzgara karşı donmuyorsun yani. gayet hızlı ve konforlu, en kalabalık günlerde en fazla 10 dk sıra bekliyorsun.

  güvenlik üst düzey, her hangi bir kaza olması durumunda anında müdahale ediliyor ekipler tarafından. kızakla kayılan alan, eğitilim alınan alan farklı, vatandaş sürekli uyarılıyor ki gayseri gibi anadolu'nun böğründe vatandaşın uyarıldığını görmek falan gözlerimi yaşarttı, takdir ettim.*

  sözün özü, (palandöken ve sarıkamış'ı henüz görmeyen biri olarak) erciyes'te kayak candır. uludağ ve kartalkaya ekseninde öpülmek istemeyen, kartepe'de kalabalıktan rahatsız olanlar için idealdir.
 • 2017-2018 kayak sezonu için ücretsiz lift uygulaması hisarcık kapıda hacılara geçişte kullanılan bağlantı pisti liftlerine kaydırılmıştır, bilginize. sezonluk bilet 500tl 'dir tüm dağda tepe tepe kullanabilirsiniz , sınırsız.