şükela:  tümü | bugün
 • klinik sorumlu hemşireler, hastanelerde çalışma planlarını yapan ve klinikten mesai içerisinde teknik olarak sorumlu olan yetkili hemşirelerdir. normal şartlar altında, modern metodlarla; öğrenim, deneyim gibi kıstaslar göz önüne alınarak seçilirler, aynı zamanda kendisine mesai yazdığı durumda, çalışma sırasında normal bir hemşirenin görev ve sorumluluklarına da sahiptirler.

  erciyes üniversitesi hastanesinde klinik sorumlu hemşireler için de her alanda olduğu gibi en önemli kıstas torpil ve tanıdıklık esasıdır, deneyim ve gördüğünüz öğrenim ya da liyakat gibi esaslar teknik olarak çok önemli değildir. başta da bahsettiğim modern metodlar içerisinde bulunan sağlık kurumları yönetimi derslerini dahi almamış kişiler eğer tanıdıkları varsa torpille, rahatlıkla klinik sorumlu hemşire olabilmektedirler. bunun sonucunda da daha az kıdemli personel torpille klinik sorumlu olurken yıllarca görev yapmış ve mesleki tecrübesinden yararlanılması gereken personel kliniklerde nöbet tutmaktadır.

  peki temel olarak sorun nedir?

  öncelikle torpil ve tanıdıklık esasıyla görev alan insanların ne kadar iyi çalışmasını bekleyebilirsiniz ki? öncelikle basit bir mesai planlama işi(ki neredeyse bütün kurumlarda benzeri planlama işleri yapılmaktadır.) oldukça kompleks bir hale gelir, sorumlu hemşire elinde bir liste ile gün boyu dolaşır, sevdiği personelin isteğine göre planlama yapıp, diğer personeli de bunu kullanarak disipline etmek zorundadır sonuçta.

  yine planlamalar yapılırken klinik sorumlu hemşireye yakın olan personel hep kollanacak ve ona göre planlama yapılacaktır. resmi olarak olmasa da görünmeyen kurallar ile kendisi de korunmuş olan klinik sorumlu hemşirenin koruduğu personeller vardır. sıradan personel yeri geldiğinde dinlenmek ya da beklemek için hemşire odasına dahi alınmaz. dolayısıyla uygulamalar kişiye göre değişir.

  üniversite hastanesi yetişmiş personel alanında eksik sayıyla çalışmaktadır. zaten eksik çalışılan kliniklerde sorumlu hemşireler inisiyatif kendilerinde olduğu için kendilerini de mesai programına dahil edip, mesai sırasında da klinik sorumlu hemşire olduklarından dolayı çalışmamaktadırlar. şöyle açıklayayım: klinik sorumlu bir hemşire kendisine klinik mesaisi yazmaktadır dolayısıyla bu durumda klinikte çalışması gerekir ve örneğin bir klinik hemşiresiyle beraber çalışırken mesai anlamında klinikte iki hemşire çalışmakta ancak sorumlu hemşire çalışmadığı için fiilen tek hemşire görev yapmaktadır. bu da zaten pandemi harici dönemde de çok yoğun bir schedule ile çalışan personelin tek başına tüm hastalara bakması ve yine bu sistemde hemşire personelin hata yapma ihtimalini artırmakta hata yapmasa bile üzerine görevi olmayan bir iş yoğunluğu yüklendiği için yoğun, mutsuz ve isteksiz çalışmasına neden olmaktadır. aynı zamanda sorumlu hemşire istediği zaman kliniği terk etme yetkisine sahip olduğu için çoğu zaman klinikte de bulunmamakta ama kağıt üzerinde yukarıdaki örnekte iki hemşire çalışıyor görünmektedir.

  bunlarla beraber kliniklerdeki cihazların düzenli kontrolünden de klinik sorumlu hemşire sorumludur ancak genellikle bu görev de yapılmaz ve aktif mesai sırasında tamamen bir yetki karmaşasına dönüşür, hasta bakıcı, hemşire hatta bazen doktorlar arasında cihaz bakım ve temizliği bir soruna dönüşür oysa bu işin organizasyonu ve denetiminden klinik sorumlu hemşire sorumlu tutulmuştur. ancak bir işi liyakat değil de yakınlık kanalıyla alırsanız yani haketmezseniz durum böyle sonuçlara neden olur.

  erciyes üniversitesi hastanesinde klinik sorumlu hemşireyle aranız iyi değilse, çok kötü mesai programlarınız olur tüm program size işkence etmek üzerine kurulu gibidir ama aranız iyiyse çok daha rahat programlarla çalışırsınız. aynı zamanda üzerinize çok fazla gelinir düşünsenize aynı işi yaptığınız mesai arkadaşınız tarafından ezilirsiniz çünkü torpil ya da tanıdıklık bağlantınız yoktur.

  erciyes üniversitesi hastanesi ek ödeme rezaleti
  erciyes üniversitesi hastanesi n95 adaletsizliği
  erciyes üniversitesi sağlık personeli yemeği
  erciyes üni'de asistan doktor olmak = köle olmak
  erciyes üni. hastanesi gece nöbeti rezaleti
  erciyes üniversite hastanesinde torpilsiz olmak
  erciyes üniversitesi hastanesi otopark sorunu
  erciyes üni hastanesinin kıymetsiz hemşireleri
  erciyes üniversitesi hastanesinde yeni kadro
  erciyes üniversitesinde torpilli klinik hemşiresi