şükela:  tümü | bugün
  • üstte durması, herkesin görmesi gereken icraattır.
  • elektrikli araba çok eski bir teknolojidir. 1850'li yıllarda da yapılıyordu. elektrikli arabanın sorunu şarj ve menzil mevzularıydı. pil teknolojisindeki gelişmelerle bu sorunlar aşılınca elektrikli araçlar da tekrardan dikkat çekmeye başladı.

tesla'yı asıl dikkat çekici kılan şey otomatik pilotu. yoksa elektrikli aracı, yeteri kadar kaynağın varsa, yapamayanı dövüyorlar.

odtü'de de insanların toplumsal duyarlılıklarının oluşu onların bilim yapmasını engellemiyor. bu kaynağa göre türkiye'nin ilk yerli elektrikli otomobiliini odtü yapmış. aslında geç de kalmışlar. bildiğim kadarıyla ilk yapılmaya başlandığından beri güneş enerjili araç yarışlarına da katılıyorlar.* sizin övündüğünüz aselsan'ın havelsan'ın abartısız %60'ı odtü mezunudur. çoğu da sizin deyiminizle "gezici"dir.

erciyes üniversitesindeki arkadaşları da tebrik ederim bu arada.

not: bir stajını havelsanda, bir stajını da aselsanda yapmış, odtü mezunu araştırma görevlisiyim.
    not2: aselsan’da çalışan mühendislerin bin 184’ü odtü, 348’i hacettepe, 184’ü bilkent, 160’ı istanbul teknik, 107’si ise gazi üniversitesi mezunu. çalışan mühendislerin bin 398’i elektrik / elektronik, 343’ü makine, 157’si bilgisayar, 147’si endüstri ve 24’ü havacılık mühendisi. 2014 tarihli kaynak da burada. sonradan çok değiştiyse bilemem. siz götünüzden bir şey uyduruyorsunuz diye herkesi götünden bir şey uyduruyor sanmayın.
    not3: boş yere odtü güzellemesi yapmıyorum burada. başlığı açan anti duhring isimli arkadaş "odtülüler kızlı erkekli sıçmakla övünsün, beğenmediğiniz anadoludaki üniversiteler bunları yapıyor" demişti. yoksa odtü'yü götümden sokmadım buraya.
  • üzgünüm ama mümkün değil, "lütfen dokunmayın" yazıyor arabanın üstünde. ne yazık ki bu şekilde olmaz.
  • ekşici olarak uğradığım başlık.
    aracın adı dava. şu anda 100 km gidebiliyor. hücre sayısını arttırılarak 300 km gidebilecekmiş.
    90 bin tl para harcanmış.
    aferin mi bekliyorsunuz amk?
    manyak mısınız?
    aferin lan bravo.
    büyük işler yaptınız.

bu işler öyle olmuyor gencolar.
    ticarileşmemiş hiç bir ürün/keşif/faydalı model bir sike derman olmaz.
    bunun gibi binlerce örnek var.
    sen akepeli belediyelere haber et de bu memlekette hibrit otobüs yapıldı, yurtdışından otobüs alacaklarına yerli malı kullansınlar.
    akepeliler hariç her yere satıyor bu adamlar üstelik.

sanki bana tesla amk.
  • sonu, hacettepenin yaptığı evt s1 gibi olmamasını dilediğim güzel projedir. devlet tarafından sahip çıkılmamıştı zira.

ayrıca aselsan, havelsanın en az %60 ının odtülü olduğunu iddia eden arkadaş ya saymayı bilmiyor ya da tanıdığı 3-4 odtülü mühendis aselsanda çalışıyor..

bok atanları da anlamıyorum. koca ülkenin yarısı yatıyor, çalışan 3-5 insana da yapamayanlar bu bin yıl öncesinin teknolojisi diye bok atıyor.

ulan ülkede 10 nm seviyesinde transistör üretip, kendi fpga'imize kendi işlemcilerimizi basacağımız altyapı var da biz mi yapmıyoruz.
  • aynısını gemi atelyesinde yaparım. yeterki 20-25 gibi verin yeter. ciddiyim.
  • (bkz: pesla)
  • 4,8 kw (~ 6,5 beygir) ile 100km gidebilen araba. ki muhtemelen düz yolda test edilmiştir. arkadaşlara öncelikle kalem pil yerine köşeli pil öneriyorum, akım daha yüksek oluyor.

pil hücreleri arttırılarak 300km mesafe hedeflenmiş. sadece dış görüntüsüne bakarak söylüyorum bu araç arttırılmış pil hücreleri ve şoförüyle birlikte en az 400 kilo gelir. 6,5 beygir güçle 400kiloluk bir yükü türkiye yollarında 300km götüremezsiniz çünkü o uzunlukta tamamen düz (ova misali) bir yolunuz yok ve bu araç hiçbir şekilde bu motor gücüyle rampa çıkamaz.

velhasıl üretenlerin de söyledikleri gibi "aracımızın bazı eksikleri vardır, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin"

umarım birkaç yıl içinde büyüyüp güçlenecek araba.