şükela:  tümü | bugün
 • iktibas dergisinin kurucusu, 1995 yilinda vefat etmis yazar. tasavvuf ilimine olan karsitligi ile diger islam bilginlerinden ayrilir.
 • çizgisinde en ufak bir sapma olmamış,sürekli kur'an-ı kerimi ve sahih sünneti referans almış olan ve 6.çocuğum dediği iktibas dergisini günümüze miras bırakmış olan sağlam bir muvahhid.onu kuranın 19.15 ayeti ile selamlıyorum.
 • laik cumhuriyetten nefret eder.

  http://youtu.be/qz9dc4girrs
 • seçim günü hatırlara düşen üstad. "altıncı çocuğu" olarak tanımladığı iktibas dergisi aracılığıyla ömrünün sonuna kadar tebliğ ve irşad faaliyetlerini sürdürmüştür.

  standart, milliyetçi bir türk genci iken islami çalışmasına hizbut tahrir yapılanması içinde başlamış. hukuk öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmış, hizbut tahrir davasından içeri girdiğinde hizbut tahririn hadis ve sünnet konusundaki nato kafa nato mermer anlayışı sebebiyle partiden ayrılmış ve yoluna yalnız başına devam etmiştir.

  laik-demokratik sistem ile islam arasındaki tezatlıkları halka anlatmaya çalışmış, bu sebeple düşman bellediği rejim kadar "sistem içi mücadele" düsturunu benimsemiş milli görüşçülerle de mücadele etmek zorunda kalmış; sadece bununla da kalmayarak itikadı hurafelerden arındırmanın gerekliliğini tebliğ etmesi sebebiyle bir yandan da tarikat/tasavvuf yapılanmalarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. ki bu tarikat/tasavvuf yapılanmaları, kendisi kalp krizi, kısmi felç gibi hastalıklarla uğraşırken "şeyhlerimiz çarptı işte" gibi söylemlerle yüzsüzlüklerini göstermiş, kendisi ise onlara "bu şeyhlerin bu kadar gücü varsa benim gibi bir fakirle uğraşacaklarına dünyanın dört bir yanında müslüman katleden amerika'ya rusya'ya karşı kullansalar ya" diyerek manidar bir cevap vermiş, bu cevap muvahhidlerin "boksçuya yardım kerameti", "uçağı havada tutma", "şilili madencileri maneviyatla kurtarma" hurafelerine karşı demirbaş cevabı olmuştur.

  iktibas dergisinde okuyucuların sorularına sabır ve titizlikle cevap verdiği "selam ile" bölümleri üç cilt halinde kitaplaştırılmıştır. aynı zamanda islam'a dair temel soru cevapların yer aldığı "inanmak ve yaşanmak" kitabı ile tasavvuf, tarikat, nurculuk yapılanmalarını detaylı olarak işlediği "tasavvuf ve islam" kitabı kesinlikle okunması gereken kitaplardır.

  edit: "gençlere tavsiyeler" adlı yazısı da okunmaya değerdir.
 • neye karşı, neye ılımlı bilmiyorum ama burada güzel konulara değiniyor hakkını verelim.
 • öldükten sonra kıymeti anlaşılan değerli bir alimdir. kuran müslümanlığı çizgisini savunan ender isimlerdendir. sahte hadisler, rivayetler, şirk ve hurafe üzerine inşa edilen uydurulan din ile yıllarca mücadele etmiş, türlü baskılar çilelere maruz kalmıştır. kendisini geç tanıdığıma üzgünüm. siyasi görüşlerine tam katılmamakla birlikte uydurulan dine karşı verdiği mücadele, beyefendi kişiliği ve dürüstlüğü ile bence saygıyı fazlaca haketmektedir. kuran müslümanlığı çizgisi artık onlarca değerli hoca tarafından savunuluyor. dalga dalga genişleyen şekilde samimi müslümanlar da allah'ın dinini din baronlarının elinden kurtarmak için elini taşın altına koymaya başladı.

  (bkz: kuran müslümanlığı/#57576153)

  (bkz: islamın tek kaynağının kuran olması gerekliliği/#53826085)
 • 1993 yılında fetullah gülen bushtan daha zararlıdır belalıdır diyen insan.

  fetullah güzel bushtan zararlıdır.

  ayrıca müthiş bir tasavvuf yorumu vardır.

  ercümend özkan tasavvuf
 • genelde yerli ve yabancı yayın organlarından iktibas yapan iktibas dergisini çıkartan radikal islamcı.

  azılı bir tasavvuf düşmanı. islamı ideolojik bir duruş olarak benimsemiş adeta dini dünyevileştirme iddiasında bir düşünür. tasavvufçulara dair yazdığı şu satırlar aykırı ve sert bir çıkış:

  ''daha düne kadar çok büyük bir islam büyüğü diye bildiğimiz nicelerinin tepesine kadar şirk içinde olduğunun delillerini görüyor ve şaşırıp kalıyorsunuz. nice büyüklerimizin insanları küfre şirke sokmakta olduğunu,şeytanı da geride bırakacak derecede büyük şeytanlıklar yaptığını görüyor,okuyorsunuz. allah'ı koynuna alanları,haramı helali ''derya gibiler'' e kaldıranları,karısını evinde gelip gidenlere ikram eden (abdal tabakasına ermiş) velileri, gaybı bilen ve gezdiği yerlere bereket yağdıran efendileri ,kurandan 700 yıl sonra yazdığı şiir kitabı(mevlana'nın mesnevisi için söylüyor) için ''alemlerin rabbından indirilmedir'' diyenleri ve daha şeytanın aklına gelmeyenleri insanların başına getirenleri tanıyorsunuz. düşünürseniz göreceksiniz ki bunların müslümanlıkla uzaktan yakından ilişkisi yoktur.'' demiş kişi.

  türkiyede kökleşmiş geleneksel islama karşı en sert çıkışlardan biri. ama örgütlenme,taraftar bulma konusunda kısır bir anlayış.

  çünkü bu anlayış müslümanların kendilerini ikna ettikleri,dine inandıran konforlu duygularını,düşüncelerini,bilgilerini,alimlerini bir kenara bırakıp allahın dinini kurandan ve sahih hadis ve sünnetten öğrenip allah ın hükmünü dünyada geçerli kılmaya çağırıyor.

  yazdığı şiir kitabı için ''alemlerin rabbından indirilmedir'' diyenleri derken risale i nur'dan değil mevlana'nın mesnevisinde söz ediyormuş. düzeltme için entry ne demek 'e teşekkür ederim.