şükela:  tümü | bugün
 • 70öğrenci olaylarında aslında 17 yaşında olan fakat sırf asılabilsin diye yaşının mahkemece büyütüldüğü, onurlu bi o kadar zavallı devrimci genç. yazık.
 • aysel gürel kendisi için son bakışı yazmıştır. ama heyhat.
 • (bkz: büyü)
 • sadece türkiye tarihine değil, dünya tarihine de kara bir leke olarak geçen 12 eylül askeri cuntası, 17 yaşında idam sehpasına yolladığı erdal eren adıyla da lanetlenmeye devam ediliyor. zekeriya önge adında bir askeri öldürdüğü iddiasıyla, “jet hızıyla” yapılan göstermelik yargılama sonucu idam edilen erdal eren, idamının 21’inci yılında sevenleri, mücadele arkadaşları, insan hakları savunucuları tarafından anılıyor.
  erdal eren’i idam sehpasına kadar götüren süreç, yurtsever devrimci gençlik derneği (ydgd) üyesi odtü öğrencisi sinan suner’in, 30 ocak 1980’de katledilmesiyle başladı. ankara’nın yukarı ayrancı semtinde yazılama yapan sinan suner, mhp’li bakan cengiz gökçek’in koruması süleyman ezendemir’in kurşunlarıyla öldürüldü. suner’i vurmakla yetinmeyen ezendemir, arabaya aldığı suner’i başkent sokaklarında dolaştırdı, işkence etti. öldüğüne emin olunca da hastane kapısına attı suner’in cesedini.
  olayın duyulmasının ardından, 2 şubat 1980’de sinan suner’in öldürüldüğü yerde protesto gösterisi yapıldı. gösteriye müdahale eden askerlerle göstericiler arasında çıkan çatışmada er zekeriya önge ölürken, erdal eren’le birlikte 24 kişi gözaltına alındı. eren, zekeriya önge’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı. 2 şubat’ta gözaltına alınan erdal eren, tarihin en hızlı yargılamasının ardından, 19 mart 1980’de idama mahkum edildi. henüz 17 yaşındaydı erdal eren. ne yaşına bakıldı, ne avukatlarının sunduğu delil ve tanıklara. dünyanın dört bir tarafında idama karşı tepkiler yükseldi, imzalar toplandı. ancak karar mahkeme öncesinden verildiğinden, yargıçlara sadece emri uygulamak düştü.
  asmayalım da besleyelim mi?
  askeri yargıtay 3. dairesi’nin, önce “delillerin noksanlığı” nedeniyle esastan, ardından da, idamın müebbet hapse çevrilmesini gerektiren “tck’nın 59’uncu maddesinin uygulanmaması” nedeniyle usulden bozmasına rağmen, daireler kurulu iki kararı da reddetti. red kararlarıyla yargılamanın yeniden yapılmasının yolu kapatılırken, eren’in avukatı nihat toktay, kararı, “yargıtay içinde bitirildi” diye değerlendirdi. güvenlik konseyi tarafından onaylanan karar, dünya çapında yürütülen “idamı engelleyelim-erdal eren idam edilemez” kampanyasına rağmen 13 aralık 1980’de ankara merkez cezaevi’nde infaz edilirken, faşist cuntanın başı kenan evren’in, “asmayalım da besleyelim mi?” sözleri zihniyetlerini özetledi.
  erdal eren’in avukatı nihat toktay, erdal’ın “dönemin yükselen gençlik hareketinin intikamını almak” kastıyla idam edildiğini söyledi. toktay yayımlanan bir söyleşisinde, 1994 yılında, zekariya önge’ye, iddia edildiği gibi arkasından değil karşısından ateş ettiğine ilişkin iki tanığın ortaya çıktığına, olayın geçtiği hoşdere caddesi’nde oturan ruhat canveren ile kuaförlük yapan haydar arzuman’ın gördüklerini atv’de yayınlanmak üzere hazırlanan “son celse” isimli bir programın “erdal eren dosyası” bölümü için anlattıklarına dikkat çekti.
  programda ayrıca, kararı bir kez esastan, bir kez de usulden bozan askeri yargıtay 3. dairesi üyesi ve emekli hakim ahmet turan’ın, idam kararının adli hata olduğunu itiraf ettiğini ve dosyada erdal eren’in eri öldürdüğüne dair yeterli delilin olmadığını söylediğini de aktaran toktay, turan’ın, “benim vicdani kanaatim bu delillerle idam kararı verilemeyeceğiydi. arkadaşlarımı bu yönde ikna ederek kararı bozduk. ancak başsavcılık itiraz etti, ikinci kez bozduk, en sonunda daireler kurulu idam kararını onadı. yani sorumluluk onlara aittir” sözlerine dikkat çekti.

  alınmıştır :http://www.gencliginsesi.net/…op=printpage&artid=30
 • erdal eren'den hareketle olusturulan ve "12 eylül rejiminin acı yüzünü hissedenlerin aziz hatırasına" adanan site icin
  (bkz: kenanevren com)
  http://www.kenanevren.com/
 • o herkesin aklina kazinan gencecik, daha cocuk fotografini da savas ay cekmis nokta dergisi icin 1980 yilinda...
 • 68'liler birliği vakfı başkanı gökalp eren'in yeğenidir.
 • bir söz bitişi gibi son buldu sevişler
  bir yaz güneşi gibi eritir bu terkedişler
  bir an duruşu gibi ömrün bitişi gibi
  veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler.

  aman aman yandım amman
  acı yüzler kurşun gibi izler
  son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda
  diye haykırtan bir yaşamdır, bir ölümdür onunkisi, unutmamalı, unutulmamalıdır...
 • zekeriya onge tufek mermisiyle degil okla oldurulmu$, okun ustunde de erdal eren yaziyor olsa idi bile, 17 ya$inda ve kimbilir bu sucu i$ledi ise bile kimin gaziyla i$lemi$, ya da idam cezasinin en azindan muebbet hapis cezasina cevrilmi$ olmasi gerekirdi. milleti ile kendini ayri goren bir cuntanin, bir millete kar$i, dunyada e$i pek az gorulmu$ nefretinin kurbani olan bir cocuk.
hesabın var mı? giriş yap