şükela:  tümü | bugün soru sor
 • radikal dış haberler köşesinde yazan, bence radikalin en iyi yazarlarından biri. ab konusundaki gerçekçi analizleri ve düşünceleri dikkate alınmalı.
 • bir de baska bir erdal guven var ki o baska. o abimiz cok seker, sen sakrak bir abimizdir. hurriyetin japonya surgunudur, guzel guzel kitaplar (hem ciddi, hem komik hem huzunlu hem akide sekeri hem aci biber) yazar japonya hakkinda. kendiyle dalga gecer, gider maymunlari falan anlatir. bu diger yazar ise baska bir alemmis, karsitligin en guzel ornegiymis. yarasin kardesime der ve noktayi koyarim.
 • girdiği ilk gazetede buna kıbrıs hakkında yazı yaz demişler, o gün bugündür yazıyor abim.. hep aynı adayı yazıp, hep aynı pozu veriyor garip.
 • boğaziçi mütercim tercümanlık 91 mezunudur. kıbrıs konusunda gerçekten otoritedir çünkü 91den sonra özellikle bu konuda uzmanlaşmıştır. ama en nihayetinde aydın doğan.ın elemanıdır ve kıbrıs rum kesimi sözünü kullanmakta ısrar etmek yerine kıbrıs cumhuriyeti fikrine alışmamız gerektiğini yazmış olduğu günden beri kendisini okumam
 • bugünkü yazısının biraz daha dikkatli okunması gereken köşe yazarı.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=210696
 • bugünkü köşesinde hrant dink suikasti ile ilgili yazdıklarına katılmamak elde değil.

  "şimdi yine o abuk sabuk sözler...klişeler. en çok da şu: katil, türkiye'yi vurmuş...hadi canım siz de. katil, yalnızca hrant'ı vurdu, farklı düşünen bir ermeni yurttaşımızı vurdu. farklı düşündügü için, ermeni olduğu için vurdu. katille türkiye arasındaki tek ilişki şu: katili türkiye yarattı.
  siyasetçisiyle, yargısıyla, medyasıyla, devletiyle, sözde sivil toplumuyla... 301'iyle, hoşgörüsüzlüğüyle, çeteleriyle, ilkelliğiyle, lümpenliğiyle... türkiye.
  şimdi konuşuyorlar. timsah gözyaşları döküyorlar. 301'in değiştirilmesi için kılını kıpırdatmamış hiç kimsenin tek laf etmeye, ortalıkta görünmeye bile hakkı yok bugün. "
 • radikal gibi 'kaliteli' bir gazatede yazdığından olacak, erdal güven abimiz, piyasada bolca bulunan uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre daha bir sofistike takılır, hatta zaman zaman washington-londra kaynaklı dezenformasyonlara eleştirel yaklaşır, abd hakimiyetindeki uluslararası real politik sistemine hukuki temelli itirazlar getirirmiş gibi filan yapar.

  ama iş ne zaman ciddiye biner, yani ne zaman bir takım 'kritik' konular gündeme gelir, erdal abimiz rengini belli eder, emperyalizmin yanında yöresinde pozisyonunu alır. mesela abd ırak'ı ilk işgal ettiğinde yükselen bazı itirazlara bir süre destek verir gibi görünmüştü. ama ırak'taki kukla rejm kuruldugunda bu rejimin meşruiyetini sorgulayanlara 'olmuş bitmiş kardeşim kurcalamayın artık' yollu ayarı verivermişti.

  erdal abi, kosova konusunda da baklayı ağzından çıkartıvermiş (22 şubat 2008). yıllarca uluslarası hukuk, meşruiyet diye ahkam kestikten sonra bakın ne yazmış: "dolayısıyla uluslararası ilişkiler pratiği açısından kosova'nın bağımsızlığını, hak hukuk, uluslararası meşruiyet gibi kavramlardan yola çıkarak anlamak ve anlamlandırmak mümkün değil. anahtar sözcük, real politik."

  ha bir de demiş ki, "tarihin akışı kosova'yı da bağımsızlığa 'sürükledi.' " hay aklınla bin yaşa erdal abi, abd emperyalizmi dememek için bir sürü formülasyon kullanıldığını görmüştüm ama 'tarihin akışı' gerçekten bomba olmuş. başarılarını tamamen hakkediyorsun.
 • adam kitabının yazarı, bağımsızlık konusunu tam kavrayamamış kişilik..

  öyle ki, mehmet ali talat'ın hayat hikayesini anlatan ve dün akşam cnn turk'te yayınlanan son kitabının tanıtım söyleşisinde, "hangi bağımsız ülkenin sınırları başka ülke askerleri tarafından korunur?" sorusunu sormuştur.

  kendisi sanırım, amerikan, ingiliz yada nato kuvvetlerinin sınırlarını koruduğu ülkelerden, hadi onu da geçtim avrupa'dan örnek verelim, san marino, vatikan gibi ülkelerin bağımsızlığından da habersiz.
 • muhtemel destekciligi ile ilgili bir yazi kaleme almis yazar:

  http://www.radikal.com.tr/…24.01.2010&categoryid=99
 • gazze ablukasıyla ilgili bugünkü yazısı oldukça güzel ve mantıklı;

  http://www.radikal.com.tr/…03.06.2010&categoryid=99