şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özellikle 4. ve 5. maddelerine fazlasıyla katıldığım manifestoya konu olan aramadır.
    kardeşim bu dizi denen nanenin dünya ortalaması 40, 45 dakikadır. hadi olmadı en fazla 1 saattir ki o da sezonda 10 bölüm çeken diziler için geçerlidir. hal böyleyken bizde ortalama bir dizi 120 dakika sürüyor. buna yarımşar saatlik reklam araları şu bu eklenince, hele bir de başlaması gereken saatte bir hafta öncesinin özeti adı altında neredeyse tamamı gösterilince bir dizi akşam sekizde başlayıp ertesi gün saat 00.30 da bitiyor.
    artık bu saçmalığa bir son verilip dizi saatleri makul sürelere ve makul saatler içerisine çekilmeli. bu sayede dizi emekçilerinin de bitmez tükenmez mesai saatleri biraz olsun kısalır.
  • dizi süresi en fazla 1 saat olmalı. 1 saatten sonra üstadın da belirttiği gibi aptal boş bakışlar, boş duygusal müzikler, uyduruk klip tadında sahnelerle dolduruluyor. 4 saatlik diziyi 2 saatte bitirsen (reklamlar dahil), kalan zamana da şöyle oturaklı bir "ceviz kabuğu" tadında bir program eklense her kanalda keşke. halk biraz bilgilenmiş olur. halk 4 saat diziye kitlensin, sadece bir kişinin sözlerini dinleyip oradan fikir edinsin diyorsanız (muhtemelen böyle) rezilsiniz.

    çarpıcı diziler olmalı. dizilerin tamamı aynı. hep aşk acısı. ne aşkmış be bitmedi. üretemiyoruz diyeni sektörden elemek lazım. ama her sektörde en az üretenler en çok yalayanlar değil mi?