• şöyle düşünün, türkiye bis 126'yı sattı ve yerine kartal aldı, sonra kartalı sattı şahin aldı, şahini sattı ve büyük bir atılım yaparak ve boğazına kadar borçlanıp eve ipotek koydurup en son bir tane renault 19 europa adlı ve yola onunla devam ediyor.

takımın başında olan ve alım satım işlerinden de sorumlu kişi rte. halka bir süredir yakında son model honda civic alacağız ve yarışta baya bi güçleneceğiz diyor. gel gör ki son aldığı renaultu iyi değerlendiremedi, yarışmak yerine kankileri toplayıp gezmeye gitti ve şu an arabayı yenileyecek para yok.
    şimdilik jant kapaklarını yeniledik, koltuk örtülerini temizledik diyerek çok iş yapmış gibi görünmeye çalışıyor(saat kulesi, taksi durağı, kaldırım gibi şeylerin toplu açılış trenleri).

rte o yüzden ne diyor? arabanın bakımından sorumlu olan bağımsız ustaya atıyor suçu, diyor ki erdem usta arabanın yakıt/hava karışımını iyi ayarlayamadığı için mercedes'leri geçemiyoruz, yahu yakıtı bol koyacaksın, havayı az koyacaksın o zaman bak nasıl tokatlıyoruz nissanları, aston martinleri.

arabadan anlayan ali babacan gibiler ise öyle forumlarda her okuduğuna inanma, bu yakıt karışımının arkasında bir bilim var, öyle yakıtı çok verip havayı az vererek daha hızlı gidilmez diyor. biz bunlarla uğraşacağımıza arabayı yenilemeye bakalım diyor.

ancak rte'nin hesapları başkalarına karşı yarışı kazanmak üzerine değil, istiyor ki renault kendisine kalsın ve kankilerle gezmeye devam edebilsin ve bunu yapabilmesi için takım lideri seçimlerinden birinci çıkması lazım. e suç kendisindeyse nasıl 1.ci çıkacak? en iyisi takımın kötü performansının suçunu sanayideki erdem ustaya yüklemek. diyor ki ah o erdem usta var ya, çok hain biri, benim dediğim gibi yakıtı çok havayı az verseydi motora şimdi 18.ci değil 10.cu olmuştuk bile.

yani erdem basçının tartışılması anlamlı bir tartışma değil, kendisi destek ekibinin başında ve kendisi ve dükkanı çok önemli olsa da eşeği at yapamaz, anca iyi eşek yapabilir.
  • piyasaların şu anda çökmesinin nedenini yeni bir terimle "belirlilik şoku" olarak belirtmiştir. böyle bir terimi ekonomi dünyasına hediye ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz. "belirlilik şoku" ile piyasayı darma duman etmiştir.
    adam smith beyler
  • tayyib'in adamı olduğu direk belli olan merkez bankası başkanı. "dövize öyle müdahale ederiz ki herkes şaşırır.
    dövizin belini kırarız, merkez'in rezervi hiç bitmez!" açıklamalara bak sen artık. bu varoş ağızlar politikacıların ağzına nerden yerleşti anlamadım gitti. yakışıyor mu bir merkez bankası başkanı'na böyle saçma sapan açıklamalar yapmak?

yeminle kabus gibi çöktüler üzerimize. kurtulamıyoruz bir türlü :/
  • keşke kendisinde mangal gibi yürek olaydı da şu minvalde bi açıklama duysaydık ağzından:

değerli basın mensupları, bildiğiniz gibi epey bir zamandır cumhurbaşkanı tarafından faiz indirmemiz konusunda aleni baskılara maruz kalıyoruz. faiz indirmediğimiz için birilerine bağımlı olmakla, ekonomiyi bilmemekle, vatan millet çıkarlarını düşünmemekle ve en son da vatan hainliği ile suçlandık.

şunu bilmenizi isterim ki para politikası bir kişinin keyfine ve dünya görüşüne bırakılamayacak kadar kritik önemdedir. para politikası kurulumuz her zaman için dünyada ve türkiyede yaşanan tüm gelişmeleri ve değişkenleri göz önünde bulunduruarak ekonomimiz ve türk lirası için en uygun / faydalı kararı almaya çalışmaktadır.

değerli basın mensupları, her ama her şeyi bildiğini, kendi görüşü dışındaki tüm görüşleri paralel, terörist, "afedersiniz ermeni", 'x lobisi' vb. olarak yaftalayan cumhurbaşkanından hiç bir şekilde etkilenmediğimizi ve etkilenmeyeceğimizi; bağımsızlığımızı sonuna dek savunacağımızı türk milletinin bilgisine sunarım
  • iddia ediyorum, şu an bu memlekette bu insandan daha milliyetçi, daha halkçı, vatanını, milletini, insanını seven, onların evine giren üç kuruşu düşünen makam mevki sahibi adam yoktur. evet yoktur.

yaşadığı bu kadar baskıya, bu kadar aşağılanmaya, dalga geçilmeye rağmen, kişisel hırs ve egolarını bir tarafa bırakıp masasından kalkmaması, yapacağınız işe tüküreyim alın sizin olsun dememesi, onun o vatan millet, halk, kul hakkından bahsedenlerden daha fazla insan olduğu için gitmediğinin apaçık göstergesidir.
    egolarına, hırslarına ve gururuna yenilip, kalkıp gidiyorum lanet olsun paranız da bankanız da dese, hepimizin ilk göreceği yer dünyaya geldiğimiz yer olacaktır.

okursun okumazsın, ama helal olsun sana abi, helal olsun. değerini bilen, adını unutmayacak bir nesil yetişiyor. olur da ayrılırsan bir gün, bas git buralardan, arkana bile bakma.
  • dendiği gibi başbakandan korkusuna faiz yükseltemeyip, boş yere rezerv eritmeye mecbur kalıyorsa istifa etmesi gereken bürokrattır.

yok eğer bu kendinin de tercihi ise bu sefer bu yüzden istifa etmelidir.
  • insanları eleştirmek ne kadar kolay anasını satayım. "bana iktisat doktorası var diye gelmeyin" yazmış :)

bilmeyenler için öncelikle şunu belirteyim merkez bankası araştımacı-ekonomist kadrosundan üst yönetime kadar uzanan zincirde, alanında en kaliteli çalışanları barındıran kurumdur.

erdem başçı'da bunun dışında bir isim değil.

1989 - bilkent üni. - işletme (yüksek lisans)
    1990 - bilkent üni. - iktisat (yüksek lisans)
    1993 - johns hopkins uni. - iktisat (yüksek lisans)
    1995 - bilkent üni. - iktisat (doktora)
    1999 - doçent
    1999 - york üni. - misafir öğretim üyesi
    2003 - ... - merkez bankası başkan yardımcılığı/başkanlığı

iktisat mezunu değil eyvallah ama, insaf yahu adam mezun olduktan sonraki 28 senesinin tamamını iktisat eğitimine adamış. gerek yurt içinde gerek yurt dışında kaliteli okullarda eğitim görmüş, hocalık yapmış. başkan yardımcısı olmadan önce de yanlış hatırlamıyorsam bilkent'te matematiksel iktisat derleri veriyordu; ki araştırmacı sınavının en zorlu kısımlarından biridir.

kendini denemek isteyen varsa buyursun.

hataları olabilir, var da zaten eyvallah, ama sanki 30 yıllık manavı bankanın başına getirmişler de türlü şapşallıklar yaparak kurun/enflasyonun içine ediyormuş gibi de davranmayın, komik olmayın. banka durumu iyi idare ediyor.
  • ellerinde çok fazla araç olduğu için çok rahat olduklarını belirten merkez bankası başkanı.
    elinde para rezervi, ve üreten ülke gücü olmadan, sadece enstrümanlar ile ekonomiyi yönetmek, mermisi olmayan silahla savaşa girmek gibi.

yıl sonunda dolar/tl 1,92 tlnin üstünde olursa bana hesap sorun diyerek çok iddialı bir açıklama yapmıştır. bu değeri takip edip, buraya notumuzu ekleyeceğiz.

not: sürekli çok net konuşuyorum, kaçın kurasıyız biz tavırları endişelendirmiyo da değil. bir bilim adamı sorumluluğuyla hareket ettiğini ümit etmekten başka çare yok.
  • cumhurbaşkanı'nın bugün kendisi hakkında "bağımsızlık zırhına sığınarak bize karşı tavır takınma o zaman sorarız bir yerler mi nüfuz altına alıyor" diye itham ettiği kişi. faizleri indirmez ise yakın zamanda paralelci, kumpascı olarak iftira atılacak kişi. adam fazileri düşürmeyerek kriz çıkmasını engelliyor ama bazılarının işine gelmiyor.
  • faizi yükseltmeden doların belini kıracağını açıklayan merkez bankası başkanı. türkiye'nin döviz rezervi, cari açığı, ekonomik verimliliği, komşularıyla olan ilişkileri, iç sorunları v.s hesaba katıldığında bunu yapmanın tek bir yolu var gibi geldi bana: gerekirse kendi dolarımızı basarız!
hesabın var mı? giriş yap