şükela:  tümü | bugün
 • tulay german'in buyuk aski, pasa oglu, sosyalist, muzikten edebiyata kadar bir cok alanla ilgilenmis insan. devrin onemli kultur adamlariyla dostlugu vardir. suat dervis'in yegenidir.seyhmus guzel'in yazisindan alinti:

  "aynı günlerde aynı mekanda, istanbul'da, erdem buri nam genç saint joseph lisesi'ni bitiriyor. gurubuyla caz icra ediyor. önce tıp fakültesi'ne yazılıyor. orası açmayınca hukuk diyor. o da olmayınca edebiyat fakültesi'nin fransız filolojisi bölümüne yazılıyor. aradığını da buluyor. felsefe, edebiyat, kültür, sinema, müzik. daha ne isterseniz?

  1950'lerde istanbul radyosu'ndaki caz programıyla haklı bir ün kazanıyor. erdem buri, suat derviş'in yeğenidir. türkiye komünist partisi (tkp) (gizli) liderlerinden reşat fuat baraner, suat derviş'in eşidir. suat derviş de hem komünist militandır hem de çok iyi bir yazar ve gazetecidir. fosforlu cevriye onun kaleminden çıkmıştır.

  21 şubat 1925 doğumlu erdem buri, hamdullah suphi tanrıöver'in yeğenidir. ama erdem buri, paşa dedesinin veya dayısının yollarını değil, suat derviş ile reşat fuat'ın yolunu seçti. 1961'de kurulan türkiye işçi partisi'ne (tip) (türkiye işçi partisi) yazıldı: erdem buri'nin moda'daki evi belki bir anlamda tip "seminerlerinin" sürekli yinelendiği, düzenlendiği mekandır o günlerde. aziz nesin'den yaşar kemal'e atıf yılmaz'dan metin erksan'a türkiye'nin en aydınlık beyinleri bu mekanda biraraya geliyorlardı. bu fransız'ların pek ünlü "salon" geleneğinin istanbul'daki yansımasıdır da. tülay german bu "okul"dan diplomalıdır. "

  (bkz: yayla cicegi kokuslu)
 • yakin turkiye tarihinin cok onemli olmasina ragmen populer olmamis buyuk bir politik muzisyen aydini.

  tulay german ona jane birkin'in serge gainsbourguna baglandigi gibi baglanmistir ve olumunden sonra hayata kapilarini kapamistir.
 • plehanov'un "marksist düşüncenin temel meseleleri" isimli kitabını türkçeye çevirdiği için ve o dönemlerde sosyalizmle ilgili felsefe kitabı çevirmek vatana ihanet ile eşedeğer sayıldığı için hakkında tutuklama kararı çıkarılmış, bu nedenle 1966 senesinde tülay german ile paris'e tüymüş, öldüğü 2 ocak 1993 tarihine kadar da burada tülay german ile birlikte yaşamış olan pratik bilgi teknisyeni.
  paris'in ünlü mezarı pere lachaise'te yatmaktadır.
 • "1962'den beri hala lafınız bitmedi mi? sıkılmadınız mı?"
  erdem cevaplıyor:
  "ne diyorsunuz? alışverişe gittiğinde özlüyorum. bazen, sokakta yürürken veya bir kahvede otururken tülay gösterir, erdem bak ne kadar güzel kız, diye. gözüm görmüyor ki. benim için en güzel, tülayka'm. doyamadan gideceğim bu dünyadan. bir tek isteğim var: sonra, çok sonra olsun. bir uçağa binelim uçak düşsün, beraber gidelim."
  *
  *

  (bkz: #7627245)
 • erdem buri hastanede solunum cihazına bağlı iken ve artık ölmek üzereyken tülay german herkesi dışarı çıkartır, solunum cihazını söker, erdem buri'nin yanına uzanır, ona sarılır, 2 saat bu şekilde kalarak hayat arkadaşına veda eder.

  not: tülay german: kor ve ateş yılları isimli belgeselden akılda kalandır.
 • tülay german, onu anlatan erdemli yıllar adlı bir kitap da yazmıştır.
 • (bkz: #46975708)
 • 21 şubat doğum günü olan derya deniz bir adam. yaşasaydı bugün 95 yaşına basmış olacaktı.

  tülay german'ın yayla çiçeği kokuşlusu, balaban bakışlısı.
 • türk müziğinde önemli olup, değeri bilinmeyen bir kişi. tülay german ile aralarındaki güzel ilişkiyi hep kıskanmışımdır. hayat herkese böyle bir ilişki ve böyle bir olgunluk nasip eder umarım. hayatını kaybeden hayat arkadaşının koynunda 2 saat uyuyup son kez uğurlamak büyük aşk ister.

hesabın var mı? giriş yap