şükela:  tümü | bugün
  • anonimiteden ve sözlüğün geçirdiği değişimlerden dolayı açtığım hesap.

malum, sözlük daha düne kadar anonim nicklerin kullanıldığı ve sadece entry girişine izin veren bir platformdu. diğer tüm organizasyonlar (zirveler, kampanyalar, yardımlaşmalar vb.) sözlükçülerin kişisel inisiyatifleri ile gerçekleştiriliyor; suserler çeşitli sub-etha 'fasilite'leri sayesinde entry girmenin ötesine geçebiliyorlardı. fotoğraf paylaşmak için ekşibition, online radyo dinlemek ve yayın yapmak için sourberry, zirveler için soursummitz, futbol ekşi sözlük birinci pazar ligi ve ilanlar, duyurular vb. paylaşmak için ekşi duyuru vardı. ekşibition hariç bu saydıklarımın hepsi hala duruyor ama ne kadar dururlar bilemiyorum, o yüzden buraya not düşmek istedim.

önce ekşi sözlük antik'ten beta'ya geçti, sonra profiller değişti, düne kadar anonim anonim takılırken twitter hesaplarımızı ekşi sözlük profillerimize bağlayabilmeye, reddit tarzı ama (ask me anything) organizasyonlarıyla siyasetçilere, şarkıcılara, futbolculara vb. sorular sorabilmeye (kemal kılıçdaroğlu, yılmaz vural, mirkelam vb.), ekşi sözlük ios ve android uygulaması ile profiller oluşturup hesaplarımıza profil fotoğrafı ekleyebilmeye başladık. sözlüğe özgübadi terimi yerini takipçi-takibinde gibi diğer sosyal medya platformlarından bildiğimiz iki yeni kavrama bıraktı.

perşembenin gelişi çarşambadan bellidir demişler ya, olay da buydu aslında. 1999'dan beri internetin bu dönemini tanımlamak için kullanılan web 2.0 kavramı ve bu dönemin en popüler internet girişimleri olan sosyal medya platformlarını göz önünde bulundurduğumuzda benzeri gelişimlerin olmayacağını söyleyip sözlüğün 1999'daki haliyle kalmasını ummak hayalcilikten başka bir şey değildi.

facebook gerçek kimlik konusunu elinden geldiğince denetlemeye çalışırken, twitter ve instagram gibi platformların kendi ünlülerini yaratırken, her gün milyonlarca kişi youtube'da hayatını paylaşıyorken, internet kullanıcılarının eskiden olduğu gibi anonimiteye önem verdiklerini söylemek abes olur.

"x kişi bir internet platformunda kendi adını ve görüşlerini yazdı, bu da bize, ona hakaret etme hakkı verir" diye düşünebilecekler için buraya bir not düşmek istiyorum: bir internet kullanıcısının ürettiği herhangi bir içeriğin altına bir nick/username yerine ismini yazması o kişinin privacy haklarından feragat ettiği anlamına gelmez. bir kişi fiziksel ya da sanal her türlü kişisel alanını koruma hakkına sahiptir.

bu entryi hem "kendime not" olsun diye hem de olur ya, "insanlar sözlükte neden kendi isimlerini kullanırlar ve bu konudaki düşünceleri nelerdir" diye düşünen birileri bu entrye denk gelir diye yazdım. kaldı ki, sözlükte bu konu şu başlıklarda daha önce tartışılmış (birkaç başlık daha olsa gerek ama tekrar bulamadım):
    - sözlükte nick olarak isim soyadı almak
    - sözlükte gerçek isim kullanma
    - nick olarak isim soyad kullanmak

------------------------------

söylenmesini çok anlamsız bulsam da bazı başlıklarda "x kişi şunu yazmış, şu kadar kişi de onu favorilemiş" şeklinde konuya girerek entry favorileyenleri, o entry sahibini desteklediği ve/veya entry içeriğini beğendiği ön yargısıyla eleştirenler olduğunu bildiğim için şunu eklemek zorunda hissediyorum:

- sözlükte "daha sonra oku" gibi bir özellik bulunmadığından dolayı favori tuşunu kullanıyorum. bu tuş, daha sonra okumak istediğim entryleri kenara ayırmamı sağlıyor. bir entrynin içeriğini beğendiğim için ya da suserlere destek olsun diye favori tuşunu kullanmıyorum. tekrarlıyorum, favori tuşunu hiçbir şekilde destek ve beğeni amaçlı kullanmadığım gibi, bu tuşu sadece ve sadece daha sonra okumayı düşündüğüm entryler için kullanıyorum. sözlük yönetiminin başkaları tarafından görülmeyen bir liste oluşturmamıza izin veren "daha sonra oku"/"ertele" tuşunu sisteme entegre ettiğini duyduğum gün favori tuşunu kullanmayı komple bırakacağım.
  • metaentry listesi (alfabetik):

- mockumentary/#58826572
  • gerçek hayatta da arkadaşı olmaktan gurur duyduğum, dolu dolu bir insan.