*

şükela:  tümü | bugün
  • anonimiteden ve sözlüğün geçirdiği değişimlerden dolayı açtığım hesap.

    malum, sözlük daha düne kadar anonim nicklerin kullanıldığı ve sadece entry girişine izin veren bir platformdu. diğer tüm organizasyonlar (zirveler, kampanyalar, yardımlaşmalar vb.) sözlükçülerin kişisel inisiyatifleri ile gerçekleştiriliyor; suserler çeşitli sub-etha 'fasilite'leri sayesinde entry girmenin ötesine geçebiliyorlardı. fotoğraf paylaşmak için ekşibition, online radyo dinlemek ve yayın yapmak için sourberry, zirveler için soursummitz, futbol ekşi sözlük birinci pazar ligi ve ilanlar, duyurular vb. paylaşmak için ekşi duyuru vardı. ekşibition hariç bu saydıklarımın hepsi hala duruyor ama ne kadar dururlar bilemiyorum, o yüzden buraya not düşmek istedim.

    önce ekşi sözlük antik'ten beta'ya geçti, sonra profiller değişti, düne kadar anonim anonim takılırken twitter hesaplarımızı ekşi sözlük profillerimize bağlayabilmeye, reddit tarzı ama (ask me anything) organizasyonlarıyla siyasetçilere, şarkıcılara, futbolculara vb. sorular sorabilmeye (kemal kılıçdaroğlu, yılmaz vural, mirkelam vb.), ekşi sözlük ios ve android uygulaması ile profiller oluşturup hesaplarımıza profil fotoğrafı ekleyebilmeye başladık.

    perşembenin gelişi çarşambadan bellidir demişler ya, olay da buydu aslında. 1999'dan beri internetin bu dönemini tanımlamak için kullanılan web 2.0 kavramı ve bu dönemin en popüler internet girişimleri olan sosyal medya platformlarını göz önünde bulundurduğumuzda benzeri gelişimlerin olmayacağını söyleyip sözlüğün 1999'daki haliyle kalmasını ummak hayalcilikten başka bir şey değildi.
  • metaentry listesi (alfabetik):

    - mockumentary/#58826572