şükela:  tümü | bugün
  • merinos halılarını üreten, gaziantep'ten doğup dünyaya yayılan bir holdingimiz. sahibi mehmet erdemoğlu'dur.
  • pek yakında boykotlardan nasibini alacak holding.

(bkz: ibrahim erdemoğlu)

(bkz: 4000 kişinin çalıştığı yerde mescit olmaması)
  • erdemoğlu holding'in sahiplerini gormustum.birçok işadamımızdan daha mütevazi olduklarini soyleyebilirim.
    bünyelerindeki işçilerede birçok firmaya nazaran iyi muamele etmektedirler.
    ancak olaya tarafsiz baktiğimizda,ne yazikki birçok türk üretici gibi, orta gelir tuzagina dusmus bir kuruluştur.
    ürettiği ürünlerin katmadeğer orani dusuktur.
    erdemoğlu holding in diğer bazi hali firmalarini bunyesine katmasi uzun vadede iyi bir hareket olmamıştır diye düşünüyorum.
    ınsallah uzun vadede daha ilerici hamleler yapip ilerler.
  • (bkz: sasa)
  • parça makine halısında sadece türkiye'nin değil dünyanın en büyük üreticisi. dünyada üretilen her 100 halının 5'i onlardan.

"1992 yılında yurt dışından kullanılmış makineler getirerek iplik tesisi kurduk. o yıl ben almanya'daki domotex halı fuarı'na gittim. o zaman türkiye'de halı firmaları var 5-7 milyon dolarlık ihracat yapıyorlar. dışardan kendilerini dev aynasında görüyorlar. dünyaya çıkıp domotex'e baktığım sektörün devede kulak değil devede kıl olduğunu gördüm. 300 milyon dolar ihracat yapan firmalar vardı. belçika'nın ihracatı 2 milyar doları buluyordu. o zaman kendimize dedik ki, 'halı türk kültürü, ama dünyada söz hakkımız yok. neden söz hakkı almayalım'. arazimizi, yatırımlarımızı bu hedefe uygun şekillendirdik.
    merinos, halıda piyasa yapıcısı gibi hareket etti
    1996 yılında gaziantep'e ilk teknolojik makineleri biz getirdik. 7-8 makinenin yaptığı işi, bu makineler tek başına yapabiliyordu. inanılmaz bir maliyet avantajı sağlıyordu. biz dünyanın kullandığı teknolojiyi gaziantep'e getirdiğimizde, kentte bu işi yapmak isteyenlere fabrikamızı açtık. makinelerimizi gösterdik. 'bakın dünyada bunlar oluyor' dedik. gizlemedik, yönlendirici olduk. bir tür piyasa yapıcısı gibi hareket ettik. bizim bu atağımızla gaziantep'te halıcılık önemli bir ivme kaydetti. gaziantep halıcılığı bugün dünyada yüzde 35'lik pay sahibi oldu. bunun temeli merinos'tur."

"erdemoğlu ailesi, 1990 yılında erdemoğlu halı san. ve tic. aş.'yi kurmuş, 1998 yılında ise isim değişikliği yapılarak, firma merinos halı san. ve tic. aş. adını almıştır.

günümüzde merinos halı, markalaşma yolunda önemli aşamalar kaydetmiş, 65 ülkede temsil edilen dev bir kuruluşa dönüşmüştür. 90'lı yılların başından itibaren yapılan yatırımlar (teknolojik halı tezgahları, akrilik ve polipropilen iplik üretim tesisleri) ve başarılı pazarlama stratejileriyle türkiye'de ve dünyada, parça halı sektöründe lider konuma gelmiştir.

türkiye pazarında 30 farklı kalite, 15 değişik renk grubu, binlerce değişik desen çeşidi, 24 ana bayisi ve 3.400'ün üzerinde satış noktası ile hizmet veren merinos halı, üretiminin % 30'unu ihraç etmektedir"