498 entry daha
  • yurdum çakallarından sadece birisidir. fazlası değil.

ayrıca çizdikleri komik bile değildir.
  • kendisi telif davasında, fikri mülkiyet konusunda haklı ama burada iki tane sakat durum var:

1- siz benim karikatürlerimi paylaşıp reklamımı yapın derken oh ne güzel, devamında tü ka ka (burada bu işten para kazanan varsa tamam da süper zeki avukat ordusu örnekler bulup bu işten para kazanan tayfayı ayıklasın, önüne gelene dava açtığı ortaya çıkarsa sayın yaşaroğlu dediğini yemiş şekilde bir rezil olur.)

2- avukatların, bazı muhasebeci avukatların memlekette sahip olduğu algı malum pek hoş değil, geri döner kendisine. eğer bir kişi davasında haklıysa eğer ve 32.000 lira istiyorsa aslanlar gibi bırakmaz işin peşini ve hakkı olan 32.000 lirayıgene aslanlar gibi alır. ölümü gösterip sıtmaya razı etmek için önce 32.000 isteyip sonra 8.000'e bağlarız demez. bunun için güzel türkçe'de sonu "lik" ile biten süper bir kelime var ama malumunuz avukat ordunuz kenarda duruyor.

günahım kadar sevmem ama yiğidi öldür hakkını ver charlie hebdo bir milim geri adım attı mı? duruşsa duruş.

beyefendi kusura bakmasın ne koparırsak kırışırız aklını veren ve ilanla internetten arama yapan eleman arayan hukuk bürosu erdil yaşaroğlu'na zarar verir o kadar.
  • kendisi tarafıma dava açmış falan değildir. çünkü karikatürleri paylaşılacak kadar iyi değil.

fakat şöyle bir durum var. dava açıldığını söyleyenlerin neredeyse tamamı ya blog ya site sahibi. hiç birisi de samimi değil. kullanmayacaksın arkadaş. site açacak kadar bilgin varsa telif'in de ne olduğunu bileceksin. 10 sene önce açmış da bakmıyor muş da unutmuşmuş. he canım domain kirasını da kaynım ödüyordu inandım. sitesinde reklam bile yokmuş da beş kuruş kazanmamış. bu da bahane değil.

zamanında baattin sayfaları sarmıştı her bir tarafı. uğur gürsoy'a yalvarmıştım şunlara bir telif davası aç da sikert diye. (tanıdığımdan değil okumamıştır bile mesajlarımı) çünkü gerçekten işin suyunu çıkartıyorlar. adam açıyor bir komik capsler sayfası her gün 3-4 karikatür atıp binlerce takipçi topluyor. sonra satılıyor o sayfalar organik takipçili diye. satmayıp reklam alsa yine başkasının emeği üzerinden kazanç sağlıyor.

sonuna kadar haklıdır erdil yaşaroğlu. daha kimse çıkmadı kişisel sosyal medya sayfamda paylaşmıştım dava açıldı diyen. öyle birisi çıkarsa editleyeceğim burayı.
  • kim niye bunun karikatürlerini paylaşmış anlamak müklmkün değil.
    tanım yapmak gerekirse göz bebeklerinde dolar işareti belirmiş olan şahıstır.
  • bu adam cidden karikatürünü sağda solda paylaşandan telif isteyip icra mı gönderiyormuş? ne saçma iş lan bu.

karikatür ulan bu, göstermeden anlatamazsın ki beğendiğini, o zaman her mırıldandığımız şarkıdan sanatçısı telif istesin.

uyanıklar böyle böyle zenginleşmeden bu saçmalığa derhal devlet eliyle bir dur demek gerekiyor. dingonun ahırı mı burası?
  • başlığına izinsiz yazıp adını andığımız için telif davası açabilecek bir yazarımsı çizer. oldum olası sevemedim varlığını.
  • bu sefer güldürmedi.
    çiziktirdiği zımbırtıyı facebook sayfasında paylaşan teyzelere 30 bin liralık telif davası açan davar. pardon davacı.
  • https://twitter.com/…say/status/1339595454158237700

alın olay da bu.

bu ve bunun zihniyetindeki adamların savunduğu şey bu.

bir sabah uyanıyorsun, sağlıkla ilgili açtığın sitendeki forum yazılarının birinde yer alan karikatür yüzünden sunucu masrafını bile zar zor karşılayan siten için 33.000tl davayla karşı karşıya kalıyorsun. işin gücün var, bir yandan avukat soruşturup avukatlara para bayılıyorsun, bir yandan sıkıntı basmış egzama döküyorsun.

bir sağlık sitesinin forumundaki bir başlıkta yorum olarak yazılan karikatür, o sitedeki gelirin %kaçını etkiler?
    5 sene yayında kalmış bu siteden 4000tl toplam para kazanmış adama, "8bin peşin vermezsen, mahkemeyle 33bin alırım" demenin adı şantaj değilse nedir?

gelip ana gelir kaynağı paylaşılan telifsiz karikatürler olan insanlara telif davası açarsın, anlarım. ama bu ne lan? bu etik mi? bu adamdan alacağın 30bin lirayı doya doya yiyecek misin ha?

"bize mail atıp izin alabilrilerdi" diye bir palavra tutturmuşsunuz. bir forumun geyik başlığına yazı yazan adam önce karikatüriste "ya forumdaki bir arkadaşa bu karikatür ile cevap vereceğim izin verir misiniz" mi diyecek. bu akla, mantığa, insan yaşantısına uygun bir şey mi?
  • herif telifl davalarından para kaldırdı mı bilemem ama bittiği kesin. adam türkiyenin en nefret edilen çizeri olarak tarihe geçti.
406 entry daha
hesabın var mı? giriş yap