şükela:  tümü | bugün
 • erdil yaşaroğlu internette karikatür paylaşılan her paylaşıma bir avukatlık şirketi üzerinden dava açmasıdır.

  50 milyon tl gibi bir paranın döndüğü söyleniyor.
  haber linki:

  https://twitter.com/…tatus/1339196651576111109?s=21

  açılan davada karikatür başına 18.000tl istendiği söyleniyor. avukatlar yoksa hapse girersiniz diye tehdit ediyorlarmış.
  bu resmen insanlara tuzak kurmaktır. instagramda falan paylaşımlarınız varsa silin.

  erdil yaşaroğlu’nun haberi var mıdır yok mudur bilmiyorum ama, “son bir vurgun” yapan film karakterlerini hatırlattı bana.

  tamam telif istersin de 18.000tl nedir kardeş. bu insanlar karikatüründen kitap basıp satsa, bardak falan bassa o karikatürle anlam bulan bişey yapsa ok o fiyatlar diyelim. ama haber siteleri için vb özel bir paket olmalı. daha erişilebilir daha ucuz bir paket vb. bu türlüsü doğrudan vurgun yapma hissi veriyor bana.

  ekşi’de karikatür paylaşanlara da 18k ceza gelecektir diye tahmin ediyorum.

  insanlar sosyal medyadaki karikatür sayfalarına dava açıyor sanıyorlar ama onların sahipleri gizli ulaşıp dava açmaları mümkün değil. en fazla facebook’la falan iletişime geçip paylaşımları sildirirler. ama olan türkiyedeki internet sitelerine ve adı sanı belli hesap sahiplerine olacaktır.

  adamın evine pazar akşamı 2 polis gelmiş, evde bulsa sabaha kadar nezarete atacaklarmış. karikatür yüzünden nezarette kalmak nedir kardeşim.

  eminim erdil beyden çok avukatlar kazanıyordur. değer mi yani, erdil bey yılların karizmasını, yılların emeğini markasını avukatlara yedirecek gibi hissettim. yazık yani emeğe.

  edit: şöyle bir tweet okudum haklı: kimsenin telif hakkına bişey dediği yok.
  sorun internette bu tarz paylaşımlara özel paket oluşturmadan ezici şekilde çözme çabaları. haber ajansları mesela telif paketleri var telefonla arayıp mantıklı fiyatlara çözüyorlar. bunlar kötü niyetli olarak kimden ne koparırsak modundalar. sorun orda. profil resmine bile açmışlar.

  https://twitter.com/…tatus/1308305136716902401?s=21

  https://twitter.com/…tatus/1308302201509482496?s=21

  https://twitter.com/…tatus/1308290417960640512?s=21

  erdil beyin tweeti: https://twitter.com/…tatus/1308376959936794625?s=21

  https://www.yurtgazetesi.com.tr/…-18-2-h162144.html

  görsel

  edit: selçuk erdem de aynı şeyi yapıyormuş. görsel

  edit: mağdurlar görsel

  edit: mağdurlar görsel

  edit: haklı bir isyan daha https://twitter.com/…tatus/1308412547192827909?s=21

  edit: mağdur
  https://twitter.com/…tatus/1339718958996484097?s=21
 • karikatürleri komik bile olmayan çizer hareketi.
 • umut sarıkaya gibi bir üstat varken, bu arkadaşın komik olmayan karikatürleri de neden paylaşılır bilemediğimiz durumdur. adam da zaten paylaşmayın demiş, ne güzel tüm taraflar aynı fikirde.
 • ilginçmiş.. vakti zamanında üye olup, bol bol paylaşım yaptığım facebook karikatür grupları götümüze kaçmaz inşallah..
 • erdil yaşaroğlu'nun gözümde değerini yitirmesine neden olan olay.. değer miydi 3 kuruş için?

  edit: biraz önce twitter'da şöyle bir açıklama yaptı.

  --- spoiler ---

  arkadaşlar merhaba, biz karikatürcüler internette paylaşılan her karikatürümüze dava açıyoruz diye yanlış bilgiler dolaşıyor.
  sosyal medyadan sevdiğiniz karikatürlerimizi paylaşabilirsiniz. bu bizi mutlu eder.

  biz sadece izin almadan, ticari amaçlarla karikatürlerimizi yayımlayan kişi ve kurumlara karşı telif haklarımızı savunuyoruz.
  dergilerin yaşaması, yeni karikatürlerin çizilmesi ve yeni karikatüristlerin yetişmesi için haklarımızı korumaya çalışıyoruz.
  sevgiler.
  https://twitter.com/…glu/status/1308376887295700992
  --- spoiler ---
 • şimdi yapılması gerekenleri yazıyorum.

  1- sözlükten ayarlara giriyoruz.
  2- entry yedeklerimizi indiriyoruz.
  3- yedeği bilgisayarda herhangi bir internet tarayıcısında açıyoruz.
  4- control+f tuşuna basıp .jpg, png, jpeg diye aratiyoruz.
  5- bulduğumuz tüm linkleri teker teker açıp erdil yaşaroğlu ve selçuk erdem'e ait karikatürlerin olduğu entryleri siliyoruz.

  edit: ek.
 • bu karikatürü ben çizdim demediyseniz, b.s.g. mr. şeklinde devam edebilirsiniz.
 • aslında olmasını beklediğim bir olay, instagram nedeniyle karikatür dergilerinin satışı dip yaptı. birçok sayfa dergilerin çıktığı gün tüm karikatürleri paylaşıyor.
  dergiler defalarca açıklama yapmıştı "en azından eski karikatürleri paylaşın" diye.
  karikatür birçoğuna göre basit bir eğlence aracı gibi gelebilir ama insanlar buna gecelerini gündüzlerini katarak para kazanmaya çalışıyor.
 • kapital-ürist.
 • hukuki kısmını bilmem ama geç kalınmış bir hak aramadır. kantarin topuzu kaçmış da olabilir ama beğenin yada beğenmeyin bir emek var ortada. sadece bir hafta geriden, tüm karikatür dergilerini bedava takip etmek mümkün sosyal medyada. adamlar bunu parayla satıyor. sen gidip facebook'ta korsan karikatür sayfası açamazsın. şarkı sözü akor sitesinde paylaşıldı diye (ki marş gibi birçok kişinin ezberinde olan sözler zaten) telif isteyen şarkıcı var memlekette.
hesabın var mı? giriş yap