şükela:  tümü | bugün
 • serbest piyasa ekonomisini, kucukken neden vatman degilde otobus soforu olmak istedigini anlatarak aciklamaya baslayan,derslerde anlattigi bu tur kucuk anekdotlarla bir cok ekonomisti ve teoriyi hic unutulmayacak bicimde bizlere ogretmis degerli hocamiz...
 • kendileri hem docent kerem alkin'in hem de yardimci docent emre alkin'in de babasi olur. hangisiyleydi hatirlamiyorum ama bir tanesiyle "alkin ve alkin" diye bir program yaparak beni dumur etmistir. ayrica da husamettin ozkan'la da dunur olurlar.
 • 19. yüzyılla ilgili iktisat teorilerini anlatırken, "tarih ne yazıkki kötümser olan iktisatçıları değil iyimser mizah yazarlarını haklı çıkardı" diyen, vakti zamanında memleketemizi idare eden sarışın güzel kadınla her dersinde uğraşan, bazı arkadaşların rakı sofrasına çağırmak istedikleri, keynes'den bahsederken gözleri dolan hoca...
 • (bkz: kerem alkin)
 • türkiye ekonomisini anlatırken kendinizi bir anda amerikan iç savaş yıllarında veya ortaçağ da avrupa derebeyleri zamanında bulabilmenizi sağlayan , anlattığı konuları bilseniz bile aralarındaki inanılmaz bağları ilişkilendirip göstererek şaşırtan, görüğüm en kaliteli hocadır mentor dur.

  bir de sağlam bir bilimkurgu hayranıdır, yaş avantajıyla beni bile sollamıştır bilimkurgu literatüründe. (bkz: beni bile)
 • çok köşeli bir ingilizce ile tatlı tatlı anlatırdı dersini... tabii bahsettiğim 20 sene öncesi... arada bir gelirdi zaten kendisi... fuat adlı bir doçent ve şimdi adını unuttuğum bir asistanı girerdi derslerine daha çok...

  (bkz: ifmc)
 • imf'den yeni kurtulmuşken "arzu edilen" büyümenin gerçekleşmesi için devletin yine borca girmesi gerektiğini savunan prof., pof. öyle bir arzu ki beyefendiye göre tek ilacı borca girmek.

  çin'in abd'yi de geçmesi imkansızmış, böyle büyüme mümkün değilmiş. neymiş, kral abd imiş.

  acaba bir google earth'ü açıp bu çinliler ne yapmış diye bir bakmış mıdır? bizim lüks diye baktığımız sitelerin binlercesini aynı anda peynir ekmek gibi ürettiklerinden haberi var mıdır? afrika'da çinli müteahhitlerin neler yaptığından haberi var mıdır? çinlileri hala çeltik tarlasında çalışan çiftçilerden ve fason üretim yapan fabrikalarında çalışanlardan mı ibaret sanmaktadır? türkiye'deki güneş enerjisi teknolojileri fuarında türk ve avrupa firmalardan fazla çinli firmaların yer aldığından haberi var mıdır?

  (bkz: ezbere konuşmak)
  (bkz: at gözlüğü)
 • güzel insan ifadesine en yakışan bünyelerden, kıdemli profesör (vefat ettiğinde tam 40 yıllık profesör idi), hoş sohbet tatlı dilli bir tonton ihtiyardı, daha doğrusu ben son yıllarına denk gelebildim.

  yurt dışında geçirdiği uzunca zamana rağmen akıcı türkçesi, eski (50 ler 60 lar) istanbul'a dair anıları, görmüş geçirmişliği & babacanlığı yüzünden okunan bir siması, akademik ve sosyal konumuna karşın olanca tevazusu, insanlara kendini sıkmadan dinletebilme yeteneği ve mesleğine bağlılığı (75 yaşında derslere giriyordu) ile muadillerinden farklı biriydi.

  bir de, kendi rahmetli dedemden gayrı bildiğim tek hacı olan cumhuriyet gazetesi okuru kişi de babasıdır, anlattığına göre.
  nur içinde yatsın.
 • istanbul ticaret üniversitesi uluslararası ticaret bölümü bölüm başkanıydı, aynı zamanda okulda en sevilen hocalardandı.
  okula başladığımdan beri hep kendisinden ders almak istemiştim ama olmadı, malesef.
  vefatından sonra sütlüce kampüsü kütüphanesine adının verilmesi istendi öğrenciler tarafından ama okul buna tepkisiz kaldı.
  ayrıca bütün sene boyunca sütlüce kampüsünde binanın ana girişinde kendisi için bir anı defteri vardı.
 • aynı zamanda, “fiyat teorisi”, “iktisat” (16 baskı), “gelir ve büyüme teorisi”, “uluslararası ekonomik ilişkiler” ve “turkey's ınternational economic relations” adlı kitapların yazarı olan iktisatçı ve ekonomist.