şükela:  tümü | bugün soru sor
 • recep tayyip erdoğanın siyasette olduğu sürece imkan olmayan şeydir. çünkü hep zirvede olacaktır.
 • önce yargılanma süreci olacağından pek mümkün görünmemektedir.

  seçimi kaybetmesi siyaset macerasının da bitişi demektir.
 • kendisi gerçekleşmeyeceği için sonucunu da hayal etmenin boşa olacağı koşul cümlesi. bu iktidar için, her şey iktidarı ne pahasına olursa olsun korumayı gerektirmektedir. aksi bir durumun gerçekleşmemesi için bugünlere kadar yapılanlar ortadadır.
 • en yakın seçimde yeniden iktidar olurdu.

  (bkz: olmayacak duaya amin demek)
 • partinin lideri olsada millevekili olamayacaktir. ( çünkü cumhurbaşkanı adayları milletvekili olamiyorlar). dolayısıyla ilginç olacaktır.
 • diyelim ki kılıçdaroğlu ile tayyip erdoğan 16 senedir rolleri değiştirmiş olsun.
  tayyip erdoğan'ın kılıçdaroğlu'na çok rahat bi şekilde böyle yüklenirdi.

  --- spoiler ---

  ya ekonomi iyi diyorlar hani nerde, nerdeee, dolar almış başını gitmiş ey kılıçdaroğlu, artık bırak koltuğu, 16 senedir bir tane üretim yapamadın be. yolla köprü ile olmaz bu iş, bilmiyorsan öğretelim. ya bunlar bir de adalet getirecekmiş diyorlar ya sen başbakanı (davutoğlu'nu kastederek) görevden almadın mı? aldın, ee? nerde adalet, nerde milli iradeye saygı.

  darbecilerle kol kola değil miydin? bunlaaaaarrr darbecilerle kol kola gezerken bir anda dönmüşler, kim inanır buna eyyyy kılıçdaroğlu
  --- spoiler ---
 • erdoğan'ın son seçim "manifestosuyla" hazırlığını, hatta pratiğini yaptığı pozisyondur.

  türkiyenin sorunları belli, önerilebilecek makul çözümler belli. yıllardır iktidarda olanların yarattığı sorunlara karşı muhalefet ne vaat ediyorsa erdoğan da onları vaat etti, hatta aynı zamanda iktidarda olduğundan muhalefetin bazı vaatlerini de gerçekleştirdi seçim öncesi. seçimde de 16 yıllık kendi iktidarına karşı ülkeye umut taşıyabilirse muhalefetten iktidara yükselecek.

  hayırlısı.
 • geçenlerde muhabbet arasında konuşurken arkadaşlara söyledim buraya da yazayım. erdoğan'ın aklı varsa bu seçimde ana muhalefet olup seçilmemek için dua eder. öyle bir ekonomi bombası var ki burayı kim alırsa alsın düzeltme imkanı yok. muhalefet bu seçimi kazanırsa 1-2 sene sonra mecburen olacak erken seçimlerde erdoğan %60 oy ile tekrar geri seçilir. bence bu seçimlerde erdoğan tekrar seçilirse hem kendisi hem seçmeni gerçekten üzülecek ve birkaç aya çok büyük bir ekonomik çöküşle ortada akp diye bir şey kalmayacak. öyle ak parti fanatiklerinin artık partiden soğuduğunu, eleştirmeye, sorgulamaya başladığını duyuyorum ki insanın aklı almıyor. ancak argüman hala şu, iyi de alternatif yok kime verelim yine mecburen vericez. meral akşener ak parti yılgınlarına umut olabilmiş durumda değil kesinlikle. gerçi bu kafanın önüne kimi getirsen alternatif olamaz ama işte bu sorgulama başladıysa artık bi yerde çöküş kaçınılmaz. yani eğer 24 haziran'da yine bir şekilde oyunlarla kazanırsa ak parti sevinin, çünkü çok kısa bir zaman sonra sarayı basıp isyan edecek olan tam da 24 haziran'da oy veren kendi seçmenleri olacak.
 • zannımca zaten istediği bu. şöyleki çökmüş bir ekonomiyi yeni cumhurbaşkanının eline vererek ekonomik kriz sonrası (bir yıl sonra) yapılacak erken seçimde "bu beceriksiz cehape zihniyeti ile bizi fakirleştirdiler, ekonomiyi mahvettiler" edebiyatı ile 50 yıllık iktidarını garantiye alacaklardır.