şükela:  tümü | bugün
 • gazeteci-yazar. gerçi hiç gazetede yazılmış bir yazısına rastlamadım ama öyle deniyor kendisine. "osmanlı gerçeği", "fatih ve fetih", "nasıl müslüman olduk?" gibi kitapları vardır. bütün bu kitaplarda osmanlının aman ne kadar kötü bir devlet olduğundan bahseder durur. şeriatçıların birden hortlamış osmanlı sevgisini bastırmak amacıyla tarihteki olaylara fazlasıyla taraflı bakarak (ki taraflı baktığını, olaylara "ezilenler" açısından yaklaştığını belirtir, ve böyle yaparak karşı çıktığı zihniyetin "iyi-kötü" diyerek basite indirgediği kavramlara tarafları değiştirerek yaklaşmış olur sadece) yazdıklarının arkasında kötü bir niyet aramama sebep vermiştir. resmi tarihin çarptırarak sunduğu bir olayın gerçekte nasıl olduğunu mantıklı bir şekilde özetledikten sonra konu üstüne sayfalar dolusu ahlak kompozisyonları yazması kendisinin madalyona bakanlardan değil, sadece madalyonun öteki yüzünde, diğer yüzün gördüklerini yalanmaktan başka birşey yapmayan tarafta olduğu hissini verir...
 • türk bilimciliğinin (turkish scientism) yüzaklarından... cumhuriyet yayınlarından çıkan kitaplarına cevap verecek birileri şu ya da bu sebeple henüz çıkmadığından, hala o kısır düşünceleri savunma hakkına sahip olduğunu düşünen yazar...
 • nasıl musluman olduk ısımlı kıtabın 21,baskısında ek duzeltmelerle, kıtabı okuyyanların bıle yenıden gozgezdırmesı gereken gazeteci yazar. otekı denılmemesı dınlenılıp sonrada katılmıyorsak vedalasıp yanaklarından opulesı insanoglu
 • cumhuriyet'in cumartesi ekinde güzel yazılar yazıyordu. özellikle 4 halife devrine ait yazıları benim için ufuk açıcıydı. gazeteden kovulması iyi olmamış.
 • cumhuriyet gazetesi tarafından işine son verilmiş yazar. sebep ne ona bakalım. roj tv'de aihm'nin zorunlu din dersleriyle ilgili kararı ve alevilerin sorunlarına dair düşüncelerini ifade etmesi, toplumsal barışı savunması.. şaşırtmamıştır elbette cumhuriyet, ne de olsa devletin ideolojik aygıtlarından birisidir kendisi. ne ilk ne de son vakası bu. yakın geçmişte tüpraş özelleştirmesine karşı çıkan yazılara sansür uygulanmıştır ki bunların arasında korkut boratav gibi bir isim de bulunmaktadır. ilhan selçuk tüpraş özelleştirmesi karşısında " koç’u beğenmeyip de elin arap sermayesine mi yar edeceğiz tüpraş’ı?" diye yazmıştı. ardından bu sürece emek sermaye çelişkisinden yaklaşıp, sermayenin yerlisi yabancısı mı olur yaklaşımlı yazılar engellenmişti. ayrıca hrant katledildiği zaman çalışanlarının gazeteye verdiği ilan da sansürlenmişti. fazla söze gerek yok. illa onun gibi olacaksın, onun istediği yerlerde düşünceni ifade edeceksin. tehlikenin her zaman farkındadır vesselam, ifade özgürlüğü, gazetecilik, farklılığa tahammül etme ne ki?
 • emin çölaşan'ı demokrasi kahramanı ilan edenlerin hakkında sus pus olduğu yazar.
 • ana akım bir gazete, açık ya da gizli bir şekilde bazı siyasi görüşleri savunsa bile bunun karşısında duran yazarları bulundurabilir, fazla göze batmaz.
  ama ilk kez 2001 yılında erdoğan aydın'ın kitaplarıyla karşılaştığımda kendisiyle cumhuriyet yayınları/gazetesi gibi çok açık bir şekilde bazı konularda "taraf" olan bir kuruluş arasında yakınlık kuramamıştım. cumhuriyet gazetesi yeni fark etmiş herhalde erdoğan aydın'ın görüşlerini.
 • türkiye'de din ve milliyetçilik politikaları üzerine çok doğru çözümlemeler yapan ama kıymeti yeterince bilinmeyen yazar.
 • islamiyet gerçeği serisinin bir kitabında kadın erkek ilişkileriyle ilgili olarak sevgi,saygı gibi insancıl bir takım temellere dayanmayan her türden cinsel ilişkiyi (dolayısıyla görücü usulü evlilikteki ilk gece yaşanan ilişki de bu kapsamdadır mesela) fuhuş kapsamına sokarak bu konudaki mantık kurgumun olgunlaşmasına ve yerleşmesine sebep olmuş, beni derinden etkilemiş yazar.