şükela:  tümü | bugün
  • bildiğimiz üzere her ne kadar ekonomik yönden biraz zorluk görsekte türkiye ekonomisinin bu kadar dirençli olmasının nedeni büyük oranda ülkeye akan arap parasıdır. arap parasının akmadığı bir olasılıkta türkiye, ekonomik krize girmeye müsait bir ülke konumuna evrilebilir. ülkeye arap yatırımcıların gelmesi recep tayyip erdoğan’ın arap coğrafyası ile arasında bulunan kuvvetli bağlantısı sayesinde daha kolay olabilir.

16 yıllık uzun bir iktidarlık dönemi sona erince (gerçekleşirse tabii ki) ister istemez ülkenin bütün dinamikleri değişecek. eğer erdoğan haziran’da seçimi kaybederse, yerine gelecek olan akşener veya ince, ülkeye arap parasının akmasını sağlayabilecekler mi?

edit: ne aktrollüğüm kalmış ne de yemediğim küfür. gerçekten bu kadar mı tahammülsüz olduk birbirimize?

arap parasına ihtiyacımız var demiyorum. lakin kabul edin veya etmeyin bu ülkenin yabancı yatırımcılara ihtiyacı var, buna ab ülkeleri de dahil körfez ülkeleri de, uzakdoğu ülkeleri de, güney amerikan ve kuzey amerikan ülkeleri de dahil...

ekonomide devletlerin globalleşmesi gerektiği bir yüzyılda yaşıyoruz. ben seni sevmiyorum paranı da istemiyorum gibi bir lüks yok. sadece ab ile ticari ilişkilerimiz olsaydı şayet bugün almanya’nın, fransa’nın kölesi olur, siyasi baskılarına maruz kalırdık. başka ülkelerle de ticari ilişkiler kurabileceğimizi göstermek bazen ekonomik yönden olmasa da uluslararası siyaset yönünden önemli olabilir.

bildiğimiz üzere erdoğan, arap coğrafyasında seviliyor. başta katar ve arabistan’tan olmak üzere arap yatırımcıları ülkeye kolayca çekilebiliyor. erdoğan giderse halimiz duman demiyorum, öyle bir mesaj kaygım da yok. yeni gelecek olan iktidarın da arap yatırımcıları ülkeye çekmesi gerekeceğini ve bunun ne kadar mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
  • bırakın reis biraz torun sevsin, emekli olsun, ayıp yani nereye kadar çalışacak. utanmıyor musunuz lan. akşenerle inceye de umut bağlamanıza gerek yok ayrıca.

ilk önce kendinize biraz güvenin, siyasilere medet ummak kolaycılık bence.

mesela; ülkeye akan arap parasının sebebi bu ülkenin hem müslüman hem de arap ülkesi gibi olmamasıdır. parası olan araplara buranın ilgi çekici gelmesi, ülkelerinde yapamadıklarını burada yapabiliyor olmalarıdır. yoksa kara kaşımıza kara gözümüze değil onca para.

yani avrupa'da parasıyla rezil olacağına gelir türkiye'de paşalar gibi tatilini yapar arapçığım. rus kızlarla arap erkeklerini buluşma noktası türkiye olabilir misal. anlıyor musunuz beni,bakın şu işte https://youtu.be/zoybfxfi0l4 daha nasıl anlatayım ?

edward beynars'ı mezarında ters çevirecek adamım sözlükte harcanıyorum. bari böyle bir şey yaparsanız yüzde birini bana fişekleyin*
  • adana tarafında bir söz vardır '' olma arab ile arkadaş feriştah olsa bile,sik avradını eniştah olsa bile'' müteahitler daha az rezidans satarsa bana ne .bu arapları avrupa artık istemiyor ki oraya gidenler ciddi zengin öyle böyle değil bizim burada bodruma bir tanesi geliyor 1 hafta adam konuşuluyor fransada italya da yazın 1000 lercesi gidiyor düşünün çocukları vs londrada aynı şekilde yaşıyor bıkmışlar bunlardan istemiyorlar medeni değil adamlar .arap parası da hayrına gelmiyor dünyanın en yüksek en garanti kazancını faizini almaya geliyor adamlar.gelmezse iyi olur.
  • (bkz: erdoğan giderse araplara akan türk parasının akıbeti)

(bkz: suriyelilere 31 milyar euro harcadık)
  • hani bir ingiliz su lafı etse anlarım da... senin ulkene paralı, vizyonu olan arap zaten gelmiyor ki güzel kardesim dediğim basliktir. yazık....
  • insanlar daha bahsedilen paranın ne olduğunu anlamıyor ki akıbetini bilsin. turizmden gelen para sanıyorlar. ben ise yorum yapmamayı tercih ediyorum bu konuda.
  • katar dışında hangi arap ülkesi ile süper ilişkilerimiz var da paralar erdoğan sayesinde akıyor ülkeye? erdoğan'ın yerine kim gelirse gelsin katar ile ilişkilerde bozulma zaten olmaz. bunun dışında o kadar söyleme rağmen anlaşmalar zaten bozulmadı körfez ülkeleriyle. yeni gelenler arap ülkelerine aşırı katı bir politika gütmeyeceğine göre, bir sorun yok.

uzun uzun analiz yapmayacağım, dış politikada eski yıllarda var olan dengesini de yitirmiş, çok fazla hata yapan, gereksiz gerginlik yaratan bir ülke haline döndük. erdoğan'ın gitmesi ile bu düzelecekse, arap parasının falan gelmesine gerek yok merak etmeyin.
  • para gezmeye geliyor sanki ülkeye.

çok basit bak kardeş. sakın ülkenin malı mülkü, arazileri, koyları para karşılığı satılıyor olmasın?
    çok basit yahu. azıcık düşünün başka ihsan istemem.

sen iyi arkadaş olduğun birine ne kadar ve ne karşılığı borç verirsin? bunu düşün cevabı bulursun.
  • değişmeyecek olan akibettir.

bunu yazan arkadaş hiç arap ülkelerinden birine gitti mi acaba! oralarda rte'yi pek sevmezler sanılanın aksine.

neden diye sorarsanız da cevabı bizdeki ile aynı. adamlar kendileri adına konuşmasından hoşlanmıyorlar. sanki onların da devlet başkanıymış gibi konuşmasından hazzetmiyorlar.
  • ne yapalım? bir ömür boyu taşıma suyla değirmen mi çevirelim? istemiyorum arabın parasını da bilmem neyini de. yallah!

ha diyeceksin ki rte'den önce türkiye çok mu iyiydi, çok mu refahtaydı? elbette ki hayır. yaşı yetmeyen bir sürü ergenus cahilus, gelmiş burada kundakta bile olmadığı zamanlara methiye düzüyor.

boktu oğlum ülke.. komple boktu. istisnasız her yönüyle boktu, a'dan z'ye.

kimse rte güzellemesi filan yaptığımı sanmasın ama rica edicem artık yiğidi öldürün ve hakkını verin, bu iktidar gayet de güzel işler başarmıştır (tamamen geçmişe kıyasla söylüyorum)

şimdi gelir bana da aktrol der bu allah'ın gereksizleri. değilim ulan, sadece sizden çok daha fazla hayat tecrübesine sahip aklı ve vicdanı yerinde bir insanım. iyisine de kötüsüne de sözümü sakınmam.