şükela:  tümü | bugün
  • https://odatv.com/…renlere-kizmayin-03071829_m.html
    rasyonel bir neden ararken ve bulamazken, aydınlatıcı bir köşe yazısı olmuş.
  • çok yerinde tespitler var:

"... 12 eylül darbesi ve özal sonrası ülkemize giren kapitalizmle birlikte her şey değişti. sistem eğitimli insanlara beyaz yaka adını verdi ve onları semtlerinden ayırarak, daha elit yaşam koşulları sundu. bu eğitimli insanlar en alttakileri terk ettiğinde ise, yerini koskocaman bir karanlık ve çıkmaz aldı. sonrasında ise bu insanların kapılarını bir tek tayyip erdoğan çaldı. "
  • güzel tespitler barındıran bir yazı. 100% doğru olduğunu veya herkesin katılacağı bir yazı olmadığı gerçek. umarım herkes kendine bu yazıdan pay çıkartarak kendine çeki düzen verir.
  • çokbilmiş gibi konuşmak istemem ama biz bunu biliyoruz zaten. denklemin tek bilinmeyeni de, allah peygambermişcesine tapınılan tayyip hazretleri hayattayken bu durumun nasıl çözüleceği.

bir sonraki yazısında bu noktaya parmak basmalarını bekleyeceğim bu zat-ı muhteremin bundan sonra...
  • muhalefetteki partilerin seçmeninden, üyesinden, delegesinden, milletvekilinden genelbaşkanına kadar tekrar tekrar okuması gereken yazı.
  • bütün suç kapitalizmdeymiş. beyaz yakanın, bahsedilen seçmen grubunu eğitmesi gerekirmişmiş. peki.

"peki bu ön yargılardan ve halo etkisinden arındırılmış analizleri nasıl yapabiliriz?
    sokağa çıkmakla, en alttakilerin içinde yaşamak ve onları biriktirmekle başlayın, derim."

önden sizi alalım o zaman. gidin bu tarif ettiğiniz kesime bir şeyler anlatmaya çalışın. onları biriktirin (ne demekse artık). köyde yaşayan erdoğan destekçisi nine dede söylediğiniz bir cümleyi anlamak için dinleyecek mi? sanmıyorum. eskidenmiş o okumuş adama saygı duyup anlattıklarını can kulağıyla dinleyen gariban dediğiniz vatandaşlar.
  • kapitalizmi dibine kadar kullanarak oy aldığı ve her şartta onu destekleyen kesimi aynı zamanda da ezdiği tespiti eksik kalmış yazı. bunuda ele geçirdiği medya gücü ile yapıyor. o insanlara eskiden taraflı tarafsız medya ulaşabiliyordu. şimdi sadece yandaş medya ulaşabiliyor!
  • bi dakika kardeşler, durum bundan ibaret değil.

seksen sonrası beyaz yaka diye ayrılan bir aileye mensup değilim ben. babam işçiydi. vardiyalı çalışırdı. o en alttakiler dediğiniz ailelerden biriydi benim ailem. evlenip istanbul'a göçmüş, sünni, muhafazakar, kıt kanaat geçinen ailelerden biriydi benim ailem.

pardon ama bizim kapımızı tayyip bey hiç çalmadı. tayyip bey bize hiç hitap etmedi. çünkü bizim bir kahramana ihtiyacımız yoktu. babam ve annem kurtuluşumuzun, her zaman, bizim eğitimimizde olduğunu söylerdi. pratikte de bunu uyguladılar. yemeyip, içmeyip beni ve kardeşimi okuttular. babam ilerisi hakkında konuşurken bizim alacağımız eğitim ile vatana, millete faydalı insanlar olarak geleceğimizi kurtaracağımızı, mali olarak ve manen çok daha iyi olacağımızı anlatırdı.

temel prensibimiz başkasına muhtaç olmamak idi.

lütfen oturduunuz yerden beni ve ailemi yaftalamayın. tayyip bey hayranlığı ile fakirlik arasında bağlantı kuracaksanız, kuracağınız bağlantı noktası seksen sonrası terkedilmiş alt tabaka değil. biz ve bir çok diğer fakir, kıt kanaat geçinen aile bunu rahatlıkla ortaya koyuyor.

sizin bakmanız gereken yer fakirlik değil, sadaka kültürüdür.