şükela:  tümü | bugün
  • eğer gerçekten oylar anketlerde göründüğü üzre bıçak sırtında gidiyorsa, dikkate alınması gereken önerme.

cumartesi günü kızım da sınava girdi ve idam sehpasına gidercesine iki büklüm sınava giren ve ağlayarak sınavdan çıkan öğrencileri ve velilerin çaresizliğini gözlerimle gördüm. bu çocukların uzun süredir hazırlandıkları sistem, yarış atı olmayacaklar gerekçesiyle teog sınavına kısa bir süre kala değiştirildi.

sınava giren öğrencilerin en çok zorlandıkları bölüm olan matematikte, sorulara ayrılması beklenen süre 40 dakikadan yaklaşık 30 dakikaya indirilirken, öğrencilerin sadece okuması yorumlaması gereken kelime sayısı %100 arttırılmıştır. bu nedenle birçok öğrenci analitik düşünme seviyesi üst seviyedeyken hak ettikleri zaman verilmediği için gerçek performanslarını sergileyemediler.

daha söylenecek çok şey var ama neticede biz veliler ve hepimizin gözbebeği henüz 13 yaşındaki çocuklarımız hesapsız kitapsız uygulamalarla perişan edildik. kırgın ve çokça da kızgınız...
  • sınav kalkmamış mıydı? dünyadan kopmuşuz. reis birkaç ay önce teog kalkacak emrini vermişti. bu ne sınavı şimdi?
  • allah aşkına bir matematik sorularına bakın lgs'nin ve yavrumlarımızın çektiği derdi bir anlayın ya . allah aşkına bir bakın .
  • yeni sistemi hiçbir suretle desteklememekle birlikte; yahu sürenin az olmasının ya da matematik sorularının zor olmasının sonuca ne etkisi var? siz bu zekayla nasıl çocuk yetiştiriyorsunuz? yemin ediyorum bu gereksiz veli duyarlılığı kadar itici bir şey yok.

bu sınavların olayı sıralamaya göre yerleştirme yapılması değil mi? süre gerçekten azsa sadece senin çocuğuna değil, herkese az. senin çocuğun soruları yetiştiremediyse diğerleri de yetiştiremedi. dolayısıyla çocuğunun bütün adaylar arasındaki sıralamasında bir değişiklik olmayacak.

yine aynı şekilde matematik zorsa herkese zor. ona göre standart sapma belirlenir. herkes normalde yaptığından atıyorum 10 net daha az yaparsa senin biricik evladının sıralamasında herhangi bir değişiklik olmaz, kapiş?

yani senin çocuğun normal şartlar altında tüm adaylar içinde 70-80 bin aralığındaki bir sıralamadaysa bu söylediğiniz süre/zorluk gibi kavramlar bunu et ki le mez.

sistemin eleştirilecek yönü ise anadolu liselerinin sayısının çok azaltılması ve gerçekten çok zeki olanlar haricindeki öğrencilerin seviyelerine bakılmaksızın birlikte eğitim görecek olması. bundan yakın zamana kadar anadolu liselerinin sayısının çok artırılması ve dolayısıyla içlerinin boşaltılması da yanlış bir hareketti ama şimdiki uygulamanın getirilmesindeki fevrilik ve art niyetliliğin yanında o yine masum kalıyor.

insanlar her ne kadar sistemden şikayetçi olsalar da şuan için çocuklarının seçilmiş okullara yerleşebileceğine dair az da olsa umutları var. ancak eğer seçimlerden önce sınav sonuçları açıklanır ve yerleştirmeler de tamamlanırsa velilerin ellerindeki son umutları da tükenmiş olacak ve bu da tabi ki akp’nin aleyhine. dolayısıyla bu işi bırakabildikleri kadar sürüncemede bırakarak zaman kazanmaya çalışıyorlar. 8 temmuz’a kadar erteleyebileceklerini zannetmiyorum ama en azından ilk turdan önce açıklamayalım da ilk tur oyları daha da düşmesin diye düşünüyor olabilirler. sonuçta ilk tur oylarının düşük gelmesinin seçmende yaratacağı intiba kararsızların muhalefete kaymasına neden olabilir.

yine de çocuklarımız böyle boktan bir döneme denk geldikleri için kendilerini üzmesinler. daha kendilerini strese sokmaları için çok erken. mezun senelerinde üniversite sınavına disiplinli bir şekilde hazırlanarak da güzel sonuçlar elde edebilirler. yeter ki samimiyetle istesinler.
  • muhatabının kim olduğu hakkında hiçbir fikri olmadan, onun zekasını küçümseyen yeni yetme yazar cesaretine gerçekten hayranım. cahil cesareti deyip konuya geçelim.

sorular zorsa ve süre azsa bütün çocuklar için geçerli, neticede bu bir sıralama sınavı diye kimsenin aklına gelmeyen, parlak bir tespitte bulunmuşsun.

öncelikle kızımın bilsem'in zihinsel bölümüne devam ettiğini, matematik olimpiyatında derecesi olduğunu, 15 gün önce de türkiye genelinde yapılan deneme sınavında birinci olduğunu hatırlatayım. böyle bir öğrenciye bile süre az geldiyse oturup düşünmek icap etmez mi?

senin mantığına göre aynı zorluktaki 30 soruya toplam bir dakika verelim sonra da aynı şartlar herkes için geçerli diyerek ahkam keselim.

zekası paçalarından akan güzel kardeşim; çocukların hızlı kavrama ve çözme, analiz etme, bilgiyi kullanma becerilerini ölçerken şans faktörünü en aza indirmek gerekmez mi? ilk entry'mde tam da bunu anlatmak istemiştim ama demek ki okuduğunu güç anlayanlar için daha açık yazmam gerekiyormuş.
  • kazazede öğrencilerin okula bile gelmemesine neden olan sınav. sınav yok denildi, rehavete düştüler, sonradan o matematik sorularıyla dibe düştüler.
    sonra matematiğe karşı neden önyargı var diye düşünüyoruz, ilk iş matematikten zorlamak olunca bu son kaçınılmaz oluyor.
  • milyonlarca öğrenci akp iktidarında mağdur oldu, eğitim hayatları bitti.

ona rağmen hala yüzde 40'lar da oy alan bir akp var ortada, halk bence kızgın falan değil kaderine razı durumda. tepki gösteren bir kitle elbet var ama yeterli değil.

pek doğru bulamadığım tespit.
  • matematik sorularının zor olması, seçme niteliği barındırıp barındırmaması filan değil ki sorun.
    benim çocuğum 3 yıl boyunca adı "teog" olan sınav i.in çalıştı. sınava 2-3 ay kala oyunun kuralları değişti.
    şu an da bile, sınava girip kazanamayan öğrenciler için uygulanacak kurallar, "çember" dedikleri istemde yer alan okullar, adrese göre yerleştirileceği okullar sistematiği belli değil.

böyle bir düzensizlik ve ciddiyetsizlik olabilir mi?

olay seçim filan değil, bir nesli kaybediyoruz.sorunumuz bu.
  • iyi çocuklar her zaman sınavlarda başarılı olmuştur, sınavın zorluğu süresi tarzı tembel öğrenci için gerekçe olur en fazla uyarlanan sistem tüm öğrencilere uygulandığı sürece bence sorun yok. şimdi diyeceksiniz ki sınav stresi bilinmezlik vs aslında onlar dahi bir ayırıcı nokta kalite açısından sınav stresi yaşayan bir öğrencide öz güven problemi vardır stres yapmayan öğrenci bir soru fazla yapar buda ayrıcı kriter olur yani bilgisi ile birlikte öz güven sahibi öğrenci için bir adım öne geçmektir.

matematik soruların zor olmasının temel nedeni ayrıcı soruların oraya eklenmesidir çünkü sıralamaya girecek ve seçilecek öğrenciler %10 dilimde kalanlar için olacaktır o yüzden yığılmayı önleme adına sınavda bir dersin kasılması mantıklıdır.

meb tarafından hazırlanan soruların bir kaç hatalı soru çıkmasına rağmen oldukça kaliteli sorulardır bunu eğitimci arkadaşlar bilirler. özellikle bu sınavda özel okullar tökezledi diyebilirim meb geçen yıl soruları kolay sordu ve her ilde bir çok birinci öğrenci çıktı ama şimdi gerçekten sınav yapmış matematik özelinde fen bilimlerini de baya baya kasmış ha sorular zor ama yapan bir çok çocuk var ve bu çocuklar standart sapma ile iyi puanlara yelken açacaklardır.