şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanı erdoğan ,karadeniz ereğli mitinginde ‘idam’ sloganları atan halka,

“şu anda tabi yargı devam ediyor. bu yargı süreci içerisinde biz bir hukuk devleti mensubu olarak daha önce de söyledim. yargı böyle bir konuda parlamentonun verdiği karar bu olursa bana geldiğinde ben bunu onarım dedim. çünkü biz değerler silsilesi içerisinde kanı yerde bırakmayız” diye karşılık verdi.

ne kadar insani ne kadar humanist olursak olalım kızına tecavüz edilip öldürülen bir babanın en doğal isteğidir idam
  • kendilerinin de yargılanması söz konusu olduğundan idam için evet denmesi imkansızdır.

bugünki meclis rte isteyecek de idam yasasını çıkarmayacaklar ha? dalga mı geçiyorsunuz bu milletle?
  • idam bir ceza şekli değildir. idam bir intikam şeklidir.

idam suçluyu cezasından kurtarır ve ona özgürlük şansı verir. ayrıca kanunlar, bürokrasi, siyaset ve hukuk adaleti tam olarak sağlayabilen unsurlar değil.

bundan 6-7 sene önce ergenekon davası oldu. suçsuz yere bir sürü subay tutuklandı bazıları gururuna yediremedi intihar etti. insanlar haksız yere tutuklandı haklarında yalan yanlış delil uyduruldu ordudan uzaklaştırıldı 3-4 yıl hapis yattı suçlu olmadıkları fetönün kumpas kurduğunu bazıları geç de olsa anladı.
    cumhuriyetçiler o zaman bu tutuklamalara çok itiraz etmişti. haksız olduğunu anlatmaya çalıştılar ama nafile işe yaramadı.

aradan yıllar geçti haksız yere tutuklandıkları anlaşıldı özgurlüklerine kavuştular ya idam edilselerdi ?

bu arada yazmadan geçemiycem bu subaylardan bazıları yurt dışında olduğu halde tutuklanıcağından %100 emin olmasına rağmen gelip mahkemeye çıkmıştır.

bazı sözde aydın sözüm ona gazeteci korkaklar gibi ülkeden kaçmamıştır. bu medyanın çoğunluğu da omurgasız bunu hepimiz gördük.

-idam geri getirilimez bir karardır.
    -halkı kin ve nefrete boğar.
    - suçluyu kapalı bir odadan zihin dünyasındaki pişmanlık hissinden mahrum bırakır.
    - idam 15 temmuz gibi derinlemesine araştırılmamış olayların üstünün kapatılmasını kolaylaştırır.

demem o ki bu kadar net bir şekilde toplumu ilgilendiren durumlarda idam kararı getirmek olayı ört bas etmektir.
  • hak edeni asmaya cesaret edebilecek misiniz diye karşılık verilmesi gereken söylemdir.

onuruyla görevini yapan paşaların yerine getirdiği insanlar darbe yapmaya kalkmışken, bu kalkışma sonucunda yüzlerce vatandaşın ölümüne sebep olmuşken ve hepsinin altında kendisinin imzası varken getirmesi imkan dahilinde değildir.

(bkz: tayyip erdoğan'ın idam ile yargılanması)
  • balyoz, fetö ve diğer şu bu davalarından müebbet alıp daha sonra serbest bırakılan bir ülke de, idam kararı verilip daha sonra suçsuz olduğu anlaşıldığında “kandırıldık” diyecek kişiler için normal bir karardır.

aynı kişi “apo’yu neden asmadınız” diye sormuştur.
    arkasından apo ile masaya oturmuştur.
  • "maalesef o iş olmıcak koyunlarım" anlamında konuşmuş, tabii ki negatif bir şeyi pozitif bir şey söylüyormuş gibi kuzularına anlatmış. ülkenin tabutuna çakılacak belki de son çividir idam uygulaması... idam bu ülkeye hem ekonomik nedenlerle hem de göt korkusundan gelmez. böyle şeylerin bumerang etkisi olduğu bilinir.
  • insanların neden sürekli ceza odaklı düşündüğüne anlam veremediğim açıklama. insanlar sürekli bir suçun cezasını nasıl arttırırsak suçları önleriz diye düşünüyor bu yüzden de battıkça batıyorlar. halbuki nasıl bir eğitim verelim, nasıl halkı cehaletten kurtaralım diye sorsalar suçlar otomatikmen azalacak ne idama gerek kalacak ne de başka bir şeye. zihniyet çok önemli o yüzden idam vadedeni değil eğitim vadedeni oylayacağım.