şükela:  tümü | bugün
  • 1-erdoğan bu seçimde çoşkusu’nu kaybetmiş durumda yüzü devamlı asık anketlerden gelen bilgiler yüzünden olmalı. akp her geçen gün oy kaybediyor. belki ben bu entry yazarken bile bir akp’li devlet dairesinde yada hastanede sorun yaşadı ve oy vermeyeceğini söyledi. ve bu durum kat kat artıyor.

2-erdoğan bu seçimde kime saldıracağını şaşırdı onun için alışmadık seçim ortamı oluştu. chp’ye saldırsa akşener boşta kalıyor. akşenere saldırsa saadet ve chp boşta kalıyor. ama o garanti at olan chp’ye saldırmayı seçti.

3-chp’ye saldırma nedeni onun için kolay lokma olması. chp’ye karşı halk nezdinde yıllardır ön yargı oluşturdu. erdoğan ikinci turda chp ile kapışmak istiyor. tek çare bu kaldı koltuk için.

4-rte tarihinde ilk defa erken seçim kararı aldı. ekonomik nedeni vardı ama bahçeli ağustos derken o sırf akşener seçime girmesin diye 24 haziran’ı seçti. daha sonra chp’nin hamlesi ile ters köşeye yattı. bütün planları altüst oldu. son şans olarak daha önce 9 seçim denedikleri ve kazandıları plana yöneldildiler.

5-bu plan ise chp adayı ile ikinci tura kalmak. akp ve kurmayları bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. hatta ince’yi kendi yandaş medyasında yer vererek akşener’i hiç göstermemeyi tercih ettiler. sonuçta 9 seçim denenmiş tecrübeleri var. 9 seçim chp’yi yendiysek 2’inci turda yine yeneriz düşünceleri var.

6-muharrem ince’nin oy alacağı kesim belli kendi tabanı ve atatürk’çü mhp’lilerden. muhafazakar muhalif kesim, sağcı mhp’lilerden ve hdp’lilerden oy alamaz. dersimli kemal kılıçdaroğlu bile diyarbakır, şırnak ve hakkari’de %1’i geçemezken atatürk milliyetçisi birinin oy almasını beklemek hayalcilik olur.

7-yukarıda söylediğim durum meral için geçerli değil. iyi parti merkez partisir. akp gibi her kesimden oy alıyor. ikinci turda chp seçmeninden oy alır. mhp zaten kendi tabanı sayılır. küskün akp’liler ve muhafazakar kesimden oy alıyor. hdp’li seçmenden kadın olması vasıtasıyla oy alır. alamaz diyene buyrun akşener’in cizre ziyaretine bakın bu ilgiyi cizre’de sadece demirtaş yakalayabilir.

8-yıllardır chp seçmeni hep aynı ata oynadı bende oynadım tabiki. ama olmadı 9 seçimdir. kişiler değişti ( kılıçdaroğlu, sarıgül, mansur yavaş’ekmeleddin ) ama olmadı. akp bunu iyi biliyor. chp seçmeni tekrar aynı tuzağa düşecek ve rahat bir seçimle 2’inci turu alacak.

9-sorun kişilerde şahıslarda değil ince’nin cumhurbaşkan’ı olmasını bende isterim. ama stratejik davranmak gerekiyor. akşener rte’nin korkulu rüyası bir merkez parti’yi anca merkez parti imha edebilir.

10- konuyu atatürk ile kapatmak istiyorum. atatürk dinen yargılmak bana düşmez bir atatürk’çü olarak. ama stratejik olarak anlatmak istiyorum. atatürk 5 vakit namaz kılan muhafazakar bir insan değidi. ama o dönemin strateji hamlesi olarak din üzerinden insanları kurtuluş savaşına ikna etti. bunu erzurum,sivas kongrelerindeki konuşmalarında görebilirsiniz. meclisi imamlarla dualarla açtığını görebilirsiniz. eğer bu gün atatürk yaşasaydı bizim gibi duygusal değil stratejik davranırdı.

son olarak atatürk’ün sözüyle kapatmak istiyorum. “mevzu vatansa gerisi teferruattır”
  • stratejiye gerek yok. ilk turda insanlar uzun yıllar sonra vereceği oyun hesabını kitabını yapmadan vicdanen rahat bir şekilde, düşüncesine en uygun adaya oyunu versin hatta vermelidir.

akışına bırakmak lazım. burayı okuyan insanlar etkilenebilir. ya bizim düşündüğümüz gibi değilse. ilk turda kimin ne kadar oy alacağını bilemeyiz. anketlere de güvenmiyorum.

benim önerim, kardeşim kime oy verirsen ülken için hayırlı olacaksa ona oy ver.
  • meral akşener'i ikinci tura bırakmaktır.
  • yüz kere yazdık, bin kere başlık açıyorlar. bin kere daha yazalım:

meral akşener'in chp fobisi olan seçmenden yeterli oyu alıp muharrem ince'yi geçerse zaten ikinci tura kalıyor, chp'liler'in muharrem ince'ye oy vermesi bu gerçeği değiştirmiyor.

meral akşener'in çatı aday fikrine karşı çıkarak, her partinin kendi adayını çıkarmasını önerdiği fikre karşı troll'lerin yaptığı algı manipülasyonu. ilk turda herkes kendi adayını destekleyecek, ikinci tura da kalan desteklenecek.
  • yav he he. işi gücü bırakalım akşener’i ikinci tura çıkaralım.
    yahuuu sen salak mısın!
    akşener ilk turda akapeden oy kopartamayacaksa ikinci turda gökten zembille oy mu inecek?
    gerizekalı mısın?
    zaten o oyu akapeden koparır ise ikinci tura kendi kalır. hadi şimdi git akapeden oy koparmaya çalış becerebilirsen.
  • önce 1.turda kaybetmemek.
  • akşener'in ikinci tura kalmasıdır. tayyip erdoğan'ı yenebilmek için sağdan ve erdoğan'dan oy almak gerekiyor. bunu yapabilecek iki aday var. birisi temel karamollaoğlu diğeri meral akşener. akşener ülkenin tamamını kucaklayabilecek bir isim. ayrıca kadın olması itibariyle hükümetteki öküzler sözlerine dikkat etmek zorunda kalıyorlar. saldıramayınca da bocalıyorlar.

bir kere denenmelidir.
  • işin bir boyutu, burdan oluşturduğun strateji bırak genel seçmeni burdakilerin bile %10unu falan belki etkiler. geçiniz bu işleri. meral akşenerin potansiyeli çok fazlaysa ilk turda da 2. gelmeyi başarır. gelemiyorsa zaten bir sorun vardır.

diğer yandan, seçim ikinci tura kaldı diye varsayalım. seçmenin önünde iki seçenek var. bahsedilen sağ seçmensin mesela. bu durumda erdoğanı istemiyorum meral akşener alsın diyecek kadar gemileri yakmış bir adamsın. artık nasıl olmuşsa erdoğandan vazgeçmişsin. meral akşenere oy veriyorsun ve kazanıyor. şimdi bu bahsettiğim, erdoğan artık gitsin diyen adam, ince kalırsa ona oy vermeyecek mi?

muharrem ince hiç de öyle ortada kalmış, tepkili sağcıdan oy alamayacak bir kişilik değil. halka yukardan bakan şişman yaşlı beyaz türk görüntüsü yok. halk adamı görüntüsü var ve onu da iyi parlatıyor.

ayrıca korkmadan ağzını doldurarak selahattin demirtaş diyebiliyor. diğer kişi hdpyi ittifaka almayın diyor. kürt seçmen hangisine daha çok destek verir bir düşünelim.
  • kürt seçmenin muharrem ince yerine 90'larda içişleri bakanlığı yapmış akşener'i tercih edeceğini zannedecek kadar siyaset cahilleri tarafından belirlenmemesi gereken strateji.