şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yemez. bu siyasal islamcıların cebindeki paraya dokunsun bakalım ne oluyor. canlarını al dolarcıklarını alma
  • valla piyasada el koyacak döviz bulubalirse el koysun. bu millet salak görünebilir ama asla keriz olmamıştır. bütün dövizleri millet yastık altında saklıyor reis de boşuna yastık altındakileri çıkarın demiyor.

bunun bi üstü asker zoruyla ev ev dolar aramaktır ki ona da daha zaman var ama o günler de gelecek.
  • eski ekonomik krizleri özledim. eskiden kriz olduğunda ülke savaşta değildi, ülke bölünmüyor, yok olmuyordu, kuşatılmıyorduk. şimdi ekonomik kriz olduğunda ya savaşta, ya kuşatılmış oluyoruz, ya da bizi bölmeye çalışıyorlar.
  • imar bankasının döviz hesapları off shore’daydı. yani yoktu. devlet gerizekalı olan vatandaşları çocuklarını kesmesin diye olmayan paraları ödedi. tl olarak.

türkiye’de hiçbir zaman bankadaki paraya el konmadı arkadaşlar. yaşı yetmeyenleri pistten alalım rica ediyorum.
  • çok uzatmayacağım. bunu iddia eden iktisat mezunlarını görünce eski lise mezunu veznecilerin değerini daha iyi anlıyorum. üniversite yok memlekette. bunu bir kez anlatacağım, muhaliflikle ilgisi yok bunun. bu söylentinin bitmesi gerekiyor.

banka mevduatlarında görünen döviz miktarı, el koyulabilecek döviz miktarı değildir. daha doğrusu öyle bir para zaten yok. daha uzun açıklama için bankanın ne olduğunu da bu başlıkta
    anlatmak gerekir ki, gereksiz bir çaba olur.

bu cahilce hamle bile, yurtiçi döviz varlıklarınız kısa vadeli borcunuza yeterse kalkışabileceğiniz bir şeydir. (yine yapamazsınız. uzun hikaye) bizdeki brüt rezerv 97 milyar usd. (altın dahil) kısa vadeli dış borç stoğumuz ise 120 milyar usd.

1000 tl borcunuz var. 100 tl için adam öldürür müsünüz? bir sorununuzu çözer mi bu?
  • sizlere ılık düşler dilerim. hayal işlerle vakit harcamayın , zaten sorun döviz mevduatları falan değil ve o kadar ahim şahım bir döviz mevduatı yok ülkede. mesele ülkeyi bu zamana kadar çılgın para harcamasini sağlayacak sıcak para musluklarının artik kapanması. dunya genelinde bizim gibi ülkeler için sıcak para bulmak artik zor isler. şimdi kendine bir çay koy olayın keyfine var. eqonomi çok iyi derken iyiydi kurnaz :)
  • yine başka başka saçmalıklarla karşı karşıya kalıyoruz.
    hadi benim dolar hesabımı bir kurdan çevirdin tl vadesiz hesabıma yatırdın. ben o parayı çekip, tekrar gidip dolar almayacak mıyım? bu sefer karaborsaya ve aşırı alıma giren kur ne hale gelir?

biraz mantıklı olun yahu!

piyasa ile inatlaşan donuna sıçar! meşhur borsacı sözüdür. ateş böyle sönmez. istikrar ve güven, sıkı mali politika ve israftan kaçınma olmadıkça, istediğinizi yapın, durduramazsınız.

iran sabit kura geçti, ne oldu? tutunamadı tekrar dalgalıya geçeceğiz dedi. bunu da bir zafermiş gibi yansıtıyor.

yeni ergen bebeler bilmez ama bu ülkede sabit kur daha öncede denendi ve bedeli ağır oldu.

bu kadar cahillerle aynı nesilde doğmak bizim en büyük şansızlığımız sanırım.
  • valla surekli rica ederek soyluyor cikarin bozdurun diye. sonunda skerim ricasini diyip dalarsa bu olur.
  • ciddi ciddi konuşulmaya başlanan bir iddia.

aydınlık gazetesi ekonomi yazarlarından mustafa pamukoğlu(ayrıca uzun süre cumhuriyette köşesi vardı) döviz mevduatı hesaplarının sabit kurdan tl'ye çevrileceğini düşünüyor.

https://www.aydinlik.com.tr/…-yazilari-agustos-2018

"dolar ne zaman yükselse cumhurbaşkanı, yastık altı ve bankadaki dövizlerinizi ve altınlarınızı bozdurun, diye halka çağrı yapıyor.

100 günlük eylem planını açıklarken de aynı çağrıyı yaptı. ancak bu çağrıyı yaparken yıllık enflasyon rakamları da eyvah dedirtti. yıllık tüfe yüzde 15.85, yi-üfe ise yüzde 25 oldu. döviz artışları devam edeceğinden enflasyonun daha da yükseleceği kesin.

doların yılbaşından bu yana yüzde 35 değer kazanması ve kazanmaya devam edeceğini gösteren birçok gelişmenin olduğu bir durumda vatandaşların dolarını bozdurmasını beklemek ve bu konuda yapılacak özverinin milli bir duruş olarak tanımlanması pek de gerçekçi değil.

bir kere tasarruf ve yatırım (kötü gün dostu) olarak biriktirilen ve saklanan altın ve dövizi vatandaşın bozdurması için hayat pahalılığının sona ermesi, ekonomiye güvenin tam olması, başka tasarruf ve yatırım araçlarının ciddi seçenek olarak ortaya çıkması gerekir.

varlık barışları ile kayıtdışı kaynakları ortaya çıkartamayan hükümet halkın duygularına hitap ederek altın ve dövizin ortaya çıkmasını sağlayacağını tahmin etmiyoruz."

bu çağrının sonu

cumhurbaşkanı ısrarla bu çağrıyı yaptığına göre dövize müdahalenin ön hazırlığının yapıldığını düşünmek gerek. “rica ettim yapmadınız. milli duruş ve direniş dedim beni dinlemediniz. ekonomimiz kuşatma altında dedim vatandaş olarak bu savaş kazanmalıyız, dedim; yine harekete geçmediniz” gerekçesi ile döviz mevduatlarının belli bir kurdan tl’ye çevrilmesi, döviz hareketlerine bir sınırlama getirilmesi, dolarla ilgili işlemlerde yeni düzenlemeler getirilmesi mümkün gözükmektedir.
  • eski bir bankacı olarak ben de bu ihtimale şimdilik ihtimal vermiyorum. ancak dövizin ateşini düşürmek için şunlar gayet yapılabilir şeyler :

tl mevduat hesabındaki %15 vergi düşürülür, döviz tevdiat hesaplarındaki vergi oranları %25 - 30 lara çıkartılarak dövizin cazibesi azaltılır.

döviz çekim işlemlerine günlük sınırlamalar getirilerek günlük kullanımı zorlaştırılır.

yeni kalkan hesap işletim ücretleri gayet yüksek ve aylık bedelle sadece döviz tevdiat hesapları için geri getirilebilir

kur fiyatları sabitlenebilir.

kur çok yükselirse banka döviz hesap işlemleri geçici olarak dondurulabilir.

inşallah bunların hiçbiri yaşanmaz, tez zamanda normale döneriz.