şükela:  tümü | bugün
 • malum, haziran seçimlerinde akp ve erdoğan’ın oylarının bariz bir şekilde inişe geçtiği görüldükten sonra tam gaz milliyetçi goygoya geçildi. millet de, içine bizzat erdoğan tarafından sokulduğumuz son derece tehlikeli ekonomik ve siyasi durum karşısında, suçu kendisi dışında herkese atarak bu işten sıyrılma demagojisini yemekle meşgul.

  erdoğan bir gün rusya’ya, bir gün hollanda’ya, bir gün almanya’ya, bir gün barzani’ye, bir gün abd’ye efelenip, olmadı kandırılmışız deyip, uyguladığı saçma sapan politikaların sorumluluğundan kurtulmak istiyor. çünkü biliyor ki, böyle yaptıkça insanlardaki yabancı düşmanlığı ve sorumluluğu başkalarına atma refleksi galip gelecek, tekrar siyasi destek bulmanın önü açılacak.

  bu çok eski politikanın geniş halk yığınlarında işe yaramasını belki anlamak mümkün; ama ekşi sözlük gibi görece okumuş yazmış insanların bulunduğu bir yerde de tıpatıp aynı sonuca yol açmasına şaşırmamak elde değil. adam ne zaman kafasına esip bir ülkeyle arayı bozsa, en muhalif yazar bile düğmesine basılmış gibi, milliyetçilik adına erdoğan’ı savunmaya başlıyor.

  bu noktada milliyetçilik ve vatanseverlikten ne anlaşıldığının iyi sorgulanması lazım. eğer milliyetçilik, ait olduğunuz milletin daha güçlü, daha güvenli, daha müreffeh, daha özgür ve onurlu yaşamasını istemek ise, hakiki bir milliyetçinin her şeyden önce bu durumlara neden ve nasıl düşürüldüğümüzü sorgulaması gerekiyor. çünkü başka türlü, koskoca ülkenin dağdan yuvarlanan taş gibi her gün daha da kötüye giden halini anlamak ve bir çözüm bulabilmek imkânsız hale gelecektir.

  hakiki milliyetçilik ve vatanseverlik; başımızdakilerin her yanlışının arkasında durmak değil, milletinin daha güçlü olması için nerelerde hata yapıldığına bakıp bunlara çözüm üretmeye çalışmakta yatıyor. yoksa böyle birbirimizi hain ilan ede ede yakında suriye’den, libya’dan, ıraktan ve afganistan’dan farkımız kalmayacak, hep birlikte dibi boylayacağız. o zaman inanın, kimin yandaşı olduğumuzun çok da bir önemi kalmayacak.
 • bir ekşici olarak katılmadığım önerme. milliyetçi rolü yapan aktroller veya ömründe bir iki tane nihal atsız kitabının özetini internetten okumuş bordo bereli ergenlerin gazına ne diye geleyim.
 • katıldığım tespittir. özellikle rte'ye muhalefet uğruna abd'yi savunmak başlığında ekşicilerin bu siyasi kandırmayaca inandıkları ayan beyan ortadadır
  mezkur başlıkta yazmış olduğum entry ile birlikte başlığı açan arkadaşla aynı hisleri taşıdığımı beyan etmek isterim (bkz: #71266622)