şükela:  tümü | bugün
  • diken haber portalinda dile getirilmis bir iddiadir. temelinde de su var, mevcud anayasaya gore bir kisi sadece iki defa cumhurbaskanligi gorevi yapabiliyor.

bunun tek istisnasi, meclisin cumhurbaskanligi konusunda erken secim yapmasi. ama kanun bu karari meclisin almasi gerektigini net olarak belirtiyor. eger karari cumhurbaskani alirsa, iki defa goreve secilmis bir cumhurbaskani yeniden aday olamiyor.

24 haziran veya 8 temmuzda tayyip, cumhurbaskani olur, tbmm'de cumhur ittifaki cogunlugu kaybederse, bu durumda tayyip'in yeniden adaya olmasi ancak ve ancak tbmm secimi yenilerse mumkun. ama cogunluk muhalefetteyken, akp+mhp'nin bunu yapmasi mumkun degil. bonus olarak, tbmm yuzde 50 oyla secim yenileyemiyor, yuzde 60a ihtiyaci var.

kaynak surada. kaynak
  • sıkıntı zaten bu seçimleri kazanmasında.

seçilirse cumhurbaşkanı değil başkan olacak.

başkanlık sisteminde cumhurbaşkanlığındaki gibi 2 dönem görev yapabilme limiti var mı veya bununla ilgili maddeler yoruma açık mı bunu analiz etmek gerek. yani minare kılıf olayı.
  • yanlis iddaa. yukarida yazarin belirttigi gibi guc sahibi iktidar oldugundan kanunlarda iktidar lehine yorumlanacaktir.

cb seciminde 2 defa olma sarti referandum sonrasi icin gecerli yani gecmisi kapsamiyor. rte isterse 2 donem cb secilir yani 2028 yilina kadar cb olara kalir ve 2028 yilinin atiyorum ocak ayinda erken secim karari alirsa 3. kez secilme hakkina sahip olur. boylece toplamda yaklasik olarak 14.5 sene daha cb olarak kalabilir. referandum oncesi yapmis oldugu 5 yillik cb kanunun yorumlanmasindan dolayi sayilmaz.

ha dersen ki cidden cb secimini rte meclisi muhalefet kazanir ve 6 ay sonra uzun adam bu is boyle olmaz hadi tekrar secim yapalim derse 2. kez ust uste aday olacagindan 2023 yilinda secime bir kac ay kala yine erken secimle bir 3. kere daha aday olabilir ki yine toplamda en az 10 yil ediyor. adamin da yaklasik 65 yasinda oldugunu dusunursek 75 e kadar kesin 80 e kadar da yolu var diyorum. 10 yil sonra devam etmek isterse onada bi kilif bulurlar merak etmeyin.
  • böyle bir şeye karar vermeye hiçbir mahkemenin götü yemez. karara imza atan herkesi ertesi gün fedöcülügden içeri alırlar.
  • hadi la.
    ingilterede karsonluk yaptım ben !! diye hava atan sözde anayasa hukukçusu artiz uydurması.
    o bahsettiği maddeye göre sonsuza kadar seçim kararı alıp cumhurbaşkanı adayı olur. ne ikisi?
    yasa kanun nasıl okunur öğrensin önce "anayasa hukukçusu şeyi altın kaplı akademisyenim ben" diye hava atmadan önce
  • sayın cumhurbaşkanına kendi adamları tarafından yapılan en büyük tuzak işte burada ;

madde 11- 2709 sayılı kanunun 116 ncı maddesi

“...cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, türkiye büyük millet meclisi genel seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.””

yani cumhurbaşkanı ülkeyi tekrar seçime götürdüğünde, sadece tbmm seçimlerinin yeniden yapılmasını sağlayabilseydi, iş tamamdı. fakat kendisi de seçime girmek durumunda.

fakat zaten kıl payı alınacağı az çok belli olan bu galibiyeti riske atar mı? günden güne derinleşen krizde kendi oylarını stabil tutabilir mi? ittifak bu sürece dayanır mı? tekrar edilen seçimde oy oranı düşerse, bunun yaratacağı infial bertaraf edilebilir mi?

yani seçim tekrarı işine hiç girilmeyebilir. bence ilk etapta yerel seçimler beklenir. oradan çıkacak sonuca göre hareket edilir.
  • (bkz: ingiliz muhipleri cemiyeti)'nin mollalarını asmadan, direk kazığa oturtsalardı veya ihanet ettikleri uzuvlarını kesselerdi, aslında bunların hiç birisi olmayacaktı. 1600 yıldır musaya, 2100 yıldır isaya inananların bu güne kadar bakiye kalmalarından anlamadınız ritüellerin ne denli kuvvetli olduğunu. veya ne bileyim milletin önünde vatana ihanet sebeplerini yüzlerine okuyup sikselerdi bile bu kadar ihtiraslı olmazlardı.

ama onlar asarak, o mollaları ilahlaştırdılar. işte bu yüzden onların torunlarının garazları ve marazları hiç bitmeyecek gibi geliyor.

ülke kaybediyormuş falan filan kimsenin umurunda bile değil. yeterki öç alsınlar. öç almak için her şeyi yapacaklar.

ama yargılanmaktan kaçamayacaklar. bir gün dedeleri gibi yargılama günlerine ulaştıklarında, bunları kazığa oturtun. sakın asmayın.
  • bizde kanunlar, kurallar,anayasa sadece kişiye göre değişir, kişiye göre uygulanır..
  • öncelikle, cumhurbaşkanlığının iki yılla sınırlanması ile ilgili maddenin, rte cumhurbaşkanı seçilmeden önce kabul edildiğini belirtelim. gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kabul edilmişti madde.

ikincisi, anayasa değişikliği, yeni bir makam yaratmadı, mevcud makamı, yani cumhurbaşkanlığını dönüştürdü, ama söz konusu makama kaç defa seçileceğine ilişkin bir düzenleme yapmadı.

kişisel tahminim, başarır başaramaz bilemiyorum, ama erdoğan tbmm ve cumhurbaşkanlığı kendinde olursa, zaten 5 yıla bu sistemi tutmayacaktır. ya daha mutlak mümkünse ailesine iktidarı bırakabileceği bir sistem kurmaya çalışacaktır, ya da muhalefeti bastırarak, bu sistemi gayrıresmi olarak uygulamaya çalışacaktır. ama bu ciddi bir sürecin sonunda yapılabilecek bir şey. seçimin ertesi günü, mecliste muhalefet fazla, meclisi fes ediyorum derse, mevcud anayasaya göre adaya olamayacağına ilişkin gerçek en azındn birleri tarafında dile getirilir diye düşünüyorum.