şükela:  tümü | bugün soru sor
 • new york times'ın 24 haziran seçimlerine dair değerlendirmesinde geçen ifade.

  --- spoiler ---

  new york times'ta yayınlanan carlotta gall imzalı yazıda, muhalefet tarafından 'az rastlanılan' bir ittifak kurulduğu söylenirken, bu durumun erdoğan'ın yeniden seçilmesi için zorluk yarattığı belirtildi.

  yazıda tayyip erdoğan'ın "hala türkiye'deki en popüler siyasetçi" olduğu da söylenirken, seçimlerin erdoğan'ın iktidarının sürüp sürmeyeceğini belirleyeceği ifade edildi.

  chp'nin cumhurbaşkanı adayı muharrem ince için de değerlendirmenin yapıldığı yazıda ince'nin "değişim için büyük arzu görüyorum" sözlerine değindi. nyt, anket şirketlerinin ve analistlerin seçimlerin "çok yakın geçmesini beklediklerini", erdoğan'ın seçimlerin ikinci tura kalmasından kaçınmaya çalıştığını aktardı.

  değerlendirme yazısında 'muhalefetin ilk kez bütün oyları bağımsız olarak saymak için bir operasyon organize ettiği' belirtildi ve bunun oy hilelerini engelleyebileceği söylendi.

  yazıda ayrıca ince'nin erdoğan'a karşı 'ciddi bir rakip olduğu' ve ikinci tura kalınması durumunda diğer muhalefet partilerinin de ince'yi destekleyeceği ifade edildi.

  --- spoiler ---

  orjinal kaynak
  türkçe kaynak